miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Świętokrzyskie chce przyciągnąć Słowaków

0 840

FORUM WSPÓŁPRACY POLSKO-SŁOWACKIEJ POZA OBSZAREM TRANSGRANICZNYM, to wydarzenie, które ma zwrócić uwagę partnerów ze Słowacji na Województwo Świętokrzyskie, które jest tuż za Krakowem, zaledwie 4 godziny drogi ze Słowacji. Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Dla Miasta.

 

Czytaj również: WSB-NLU stworzy bezzałogowy statek powietrzny. Integrator multisensoryczny jest wart 6 milionów

 

Atrakcyjność regionu wynikająca z położenia na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych kraju oraz z niewielkiej odległości od największych polskich miast, znana jest Polaków. Jednak wieloletnie zaniedbania w promocji Polski za południową granicą sprawiły, że Świętokrzyskie musi samo zadbać o kontakty z regionami Słowacji.

Program wydarzenia oraz rejestracja – KLIK

Bo przecież, mimo braku dostępu do morza (podobnie jak Słowacja) Świętokrzyskie jest jednym z najkorzystniej położonych regionów w kraju pod względem krajobrazowym. Turystyka tutaj, to nie tylko liczne szlaki pieszo-rowerowe, ale i uzdrowiska znane w całej Europie A do tego wspomnieć należy malownicze widoki, niespotykane zjawiska krasowe, pasma górskie, Puszczę Jodłową, zabytki kultury i techniki – to najważniejsze walory turystyczne.

Region może pochwalić się rozwiniętą infrastrukturą gospodarczą, edukacyjną, targową, dodatkowo relatywnie niskie koszty pracy sprawiają, że powstają tu centra logistyczne, wciąż posiadamy dużą ofertę terenów inwestycyjnych.

Zaplecze naukowo-badawcze czy to Uniwersytetu Jana Kochanowskiego czy Politechniki Świętokrzyskiej jest bardzo intensywnie wykorzystywane przez przedsiębiorców do wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem środków UE.

Świętokrzyskie firmy budowlane należą do największych i najbardziej dynamicznych w kraju. Ważnym działem gospodarki jest także przemysł metalurgiczny, maszynowy i precyzyjny, a także spożywczy i tekstylny. Wysoka jakość towarów i usług sprawia, że oferta firm regionu znajduje nabywców nawet z dalekich zakątków świata.
W związku z powyższym strona polska widzi duże perspektywy do wzrostu wymiany gospodarczej ze Słowacją.
Mając na uwadze wspomniane wyżej walory regionu – organizatorzy Forum zaprosili partnerów z Żylinskiego Samospravnego Kraju do Podzamcza, gdzie będą dyskutować o gospodarce, turystyce i wzajemnej promocji, dzięki której będzie możliwy wzrost wymiany gospodarczej między regionami.

Chcemy pokazać region świętokrzyski, jako atrakcyjny pod względem turystycznym, ale i region, który powinien zainteresować naszych południowych sąsiadów jako partner gospodarczy.

Z kolei strona słowacka zaprezentuje swoją ofertę zimową (przede wszystkim w Małej Fatrze), ofertę turystyki aktywnej oraz ofertę SPA. Uczestnicy będą mogli porównać smaki win prezentowanych przez największy winiarski region na Słowacji – Małokarpacki Szlak Winny oraz Świętokrzyskie winnice. Dodatkiem artystycznym będzie widowisko Jan III Sobieski z wizytą w Podzamczu na dziedzińcu Dworu Starostów Chęcińskich” oraz występ słowackiego wystąpi zespół Braci Jędrychowskich. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy THIS IS SLOVAKIA.

Materiał informacyjno-promocyjny

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź