miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Materace Słupsk – jak wybrać optymalną twardość materaca tak, aby podnieść komfort swojego snu?

0 143

Przychodzi dzień, w którym okazuje się, że na starym materacu nie można już spać. Sprężyny wbijają się w plecy a w piance pojawiły się dziury. Trzeba więc iść do sklepu i wybrać idealny materac dla siebie. Zobacz jak dobrać twardość, aby cieszyć się komfortowym snem przez kolejnych kilka lat.

Za twardy, za miękki
Jedną z podstawowych cech materaca jest jego twardość. Zanim dowiesz się jak wybrać optymalny model dla siebie, musisz wiedzieć jakie konsekwencje niesie za sobą źle dobrany pod względem twardości materac.

Aby dobrze się wyspać Twoje ciało musi być odpowiednio ułożone. Powinno mieć dobre podparcie dla kręgosłupa, aby leżał on płasko i nie wykrzywiał się. Jeśli materac nie zapewnia odpowiedniego podparcia, a tak się dzieje gdy jest zbyt miękki, wówczas za ułożenie kręgosłupa odpowiadają mięśnie. Tym samym, mięśnie podczas snu zamiast odpoczywać pracują, co może skutkować bólami i dokuczliwymi skurczami pojawiającymi się po przebudzeniu.

Także spanie na zbyt twardym materacu nie jest najlepszym pomysłem. W tym wypadku zdarza się, że podczas snu pojawiają się problemy z krążeniem obwodowym, a to prowadzi do częstej zmiany pozycji. Wiercenie się w łóżku nie sprzyja zapadaniu w głęboki sen, który daje wypoczynek, a co za tym idzie, może powodować notoryczne niewyspanie i zmęczenie.

 

 

Jak wybrać materac odpowiedniej twardości?
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na wybór materaca o odpowiedniej twardości. Pierwszym z nich jest test dłoni. Można go wykorzystać w sklepach stacjonarnych. Wybierz model materaca, który ci najbardziej odpowiada i połóż się na nim. Następnie wsuń dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli Twoja dłoń napotka duży opór oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Jeśli dłoń wejdzie bez oporu oznacza to, że materac jest zbyt twardy. Jeśli natomiast dłoń napotka tylko delikatny opór możesz być pewny, że materac jest idealny dla Ciebie.

Test dłoni to najlepszy sposób sprawdzenia materaca w sklepie stacjonarnym. Niestety nie można go wykonać kupując materac przez internet. W przypadku wirtualnych zakupów najlepiej skorzystać z oznaczeń jakie poszczególnym modelom nadaje producent materacy. Skala twardości oznaczana jest symbolami od H1 do H4, gdzie:

 • H1 – oznacza materac miękki przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg oraz dla dzieci i młodzieży;
 • H2 – to materac
 • średnio miękki, przeznaczony dla osób o wadze 50-80 kg;
 • H3 – oznacza materac średnio twardy dla osób o wadze w przedziale 80-100 kg;
 • H4 – jest materacem twardym polecanym osobom o wadze powyżej 100 kg.

 

 

Materace strefowe
W przypadku większości modeli materace na całej swojej powierzchni mają jednakową twardość. Jednak warto wiedzieć, że w sprzedaży pojawiły się niedawno również materace podzielone na strefy twardości jak np. Hilding Rock&Roll. W tego typu materacach twardość materaca jest dostosowana do potrzeb konkretnej części ciała. Producenci materacy wydzielają najczęściej 7 stref podpierających:

 1. Głowę,
 2. Ramiona,
 3. Lędźwiowy odcinek kręgosłupa,
 4. Biodra,
 5. Uda,
 6. Łydki,
 7. Stopy.

Każda ze stref posiada inny stopień twardości, co sprawia, że idealnie dostosowuje się do potrzeb ciała użytkownika. Materace z wydzielonymi strefami twardości to doskonały wybór dla osób o standardowym wzroście. Jeśli należysz do osób bardzo wysokich lub bardzo niskich poszczególne strefy mogą nie pokrywać się z częściami Twojego ciała, co działa negatywnie na komfort snu. Warto o tym pamiętać wybierając materac dla siebie.

Materace dwustronne
Materac to produkt kupowany z myślą o długotrwałym użytkowaniu. Specjaliści zalecają wymianę materaca co 7 lat, ale z praktyki wiadomo, że bardzo często okres użytkowania jest znacznie dłuższy. W tym czasie może się wiele zmienić zarówno w kwestii wagi użytkownika jak i jego preferencji. Dlatego też powstały materace dwustronne. Materac taki z jednej strony jest twardszy niż z drugiej. Wystarczy odwrócić go na drugą stronę, aby zmienić twardość posłania.

O tym, czy będziesz się wysypiał na nowym materacu decyduje w dużej mierze jego twardość. Musi być ona dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dlatego zanim zapłacisz za nowy materac, sprawdź dokładnie czy odpowiada Ci nie tylko pod względem wyglądu i ceny ale również twardości.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź