miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nadal brak chętnych na Miasteczko Multimedialne

4 903

Nie wpłynęła żadna oferta na zakup upadłego Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Cena wywoławcza za obiekt wynosiła ok. 28 mln zł. Przypomnijmy, miasteczko powstało przy wsparciu blisko 95 mln zł funduszy unijnych.

–  W trzecim przetargu nowoczesny budynek biurowo-laboratoryjny wystawiono z ceną stanowiącą połowę wartości oszacowania, czyli ok. 28 mln zł. W zakończonym w środę (6 lutego) postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta – informuje Witold Kadłuczka, syndyk masy upadłościowej Miasteczka Multimedialnego.  Sensowne byłoby, aby podjąć jeszcze jedną próbę sprzedaży tego obiektu w całości, ale decyzję w tej sprawie podejmie sędzia komisarz dodaje Kadłuczka.

Czytaj również: Zamykają wiadukt na Zielonej  KLIK

Cena kolejnego przetargu powinna oscylować w kwocie 25-26 mln zł. To kolejne 10 procent mniej niż w zakończonym właśnie postępowaniu. W pierwszym przetargu, zakończonym w listopadzie cena była zgodna z wartością rynkową obiektu oszacowaną na prawie 57 mln zł. W następnym budynek wystawiono do tzw. sprzedaży wymuszonej za ponad 35,5 mln zł.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł. Kredytujący inwestycję Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska) oraz udziałowiec spółki firma Edelmet mają roszczenia po ponad 10 mln zł.

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku 2017 roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik – spółka Miasteczko Multimedialne.

Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. MMC Brainville w założeniu pomysłodawcy Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University, miało stać się “sądecką doliną krzemową”  ponadregionalnym ośrodkiem badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

Park technologiczny dysponuje nowoczesnym budynkiem biurowo-laboratoryjnym, dedykowanym do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT o łącznej powierzchni blisko 16 tys. m. kw.

Miasteczko Multimedialne w sierpniu 2010 r. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość inwestycji wyniosła 111,7 mln zł.

W kolejnych latach zmieniali się udziałowcy spółki, a termin oddania obiektu, pierwotnie planowany na wrzesień 2012 r., był przesuwany, co groziło utratą unijnej dotacji. Spółka borykała się z problemami finansowymi po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego złożył do sądu w 2015 r. wykonawca inwestycji, konsorcjum firm Cerbud-Pietras.

opr. Rafał Kmak
źródło: stooq.pl (PAP)
fot. MMC Brainville

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. Łukasz pisze

  Obniża cenę za bezcen i znajdzie się nagle złoty inwestor z Niemiec 😄

 2. Grzegorz pisze

  Mogę dać 20 mln gotówka, ale nie więcej!

 3. Anonim pisze

  Gdzie się podziały te wszystkie pieniądze?? Znowu winnych brak? 🙁

 4. xax1212 pisze

  przejmie miasto za 1 zl. zloty interes.

Zostaw odpowiedź