miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Newag zakończył kontrakt! 551 milionów w kasie nowosądeckiego giganta

0 209

Nowosądecka firma Newag zakończyła w piątek dostawy 30 lokomotyw Griffin wyprodukowanych na zamówienie PKP Intercity w ramach kontraktu zawartego w 2018 r. Wartość całej umowy wynosi 551,4 mln zł brutto. Jak poinformował Newag, wszystkie 30 lokomotyw zostało wyprodukowanych w ciągu 11 miesięcy i dostarczone zgodnie z przyjętym harmonogramem – przewoźnik miał otrzymać zamówione pojazdy do końca listopada.

 

Czytaj również: Nowy tor testowy nowosądeckiego Newagu

 

Nowe lokomotywy elektryczne zostaną wykorzystywane do obsługi połączeń realizowanych przez PKP Intercity w całej Polsce. 

W maju 2018 roku PKP Intercity podpisało z nowosądeckim Newagiem umowę na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych EU160 Griffin, która następnie została rozszerzona we wrześniu ub.r. w ramach tzw. opcji o dodatkowe 10 pojazdów. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wzrosła do 551,4 mln zł brutto. Przedstawiciele obu spółek podkreślają, że są to najnowocześniejsze lokomotywy elektryczne w Polsce.

Nowe lokomotywy rozwijają prędkość do 160 km/h. Spełniają wymagania rygorystycznych, europejskich przepisów Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności. Pojazdy są wyposażone w europejski system sterowania pociągiem ETCS na najwyższym poziomie trzecim, który znacząco wpływa na podniesienie standardów bezpieczeństwa na torach. Lokomotywy posiadają również system zdalnej diagnostyki, pozwalający na monitorowanie ich pracy w czasie rzeczywistym.

Producent w ramach kontraktu przeprowadził szkolenia dla pracowników wskazanych przez PKP Intercity w zakresie obsługi pojazdów, świadczenia usług ich utrzymania oraz świadczenia usług gwarancyjnych na naprawę.

Zakup lokomotyw Griffin jest elementem projektu dotyczącego unowocześnienia wagonów i zakupu lokomotyw dla PKP Intercity, współfinansowanego ze środków unijnych.

źródło: PAP
fot. Newag (archiwum)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź