miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

PKP: nowe przystanki kolejowe przy Fakro oraz Izbie Celnej! Nowy Sącz w rządowym programie rozbudowy infrastruktury

Małopolskie: 10 zadań w ramach rządowego programu uruchomiania przystanków kolejowych

5 1 087

10 zadań zostanie zrealizowanych w województwie małopolskim w ramach rządowego programu uruchomienia 200 przystanków kolejowych podał w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dwa z nich powstaną w Nowym Sączu. Jeden zlokalizowany zostanie przy zakładach Fakro (ul. Węgierska), drugi natomiast na trasie do Kamionki Wielkiej nieopodal Izby Celnej (al. Piłsudskiego).

 

Czytaj również: Utknęli na Filipinach, kwarantanna w raju!
Przedłużone wakacje o 3 miesiące [Zdjęcia] – KLIK

 

Jak poinformował Adamczyk na swojej stronie poselskiej, tzw. program przystankowy zaplanowany na lata 2020-2025 obejmie 10 zadań dla województwa małopolskiego. Nowe przystanki powstaną w: Pisarach, Niegoszowicach, Zebrzydowicach, Zakrzowie, Dąbrówce (2), Wolbromiu i Nowym Sączu przy zakładach Fakro oraz na wysokości Urzędu Celnego, szlak z Kamionki Wielkiej. Przebudowa peronu obejmie przystanek kolejowy w Miechowie.

 

 

Początek rządowego programu uruchomienia 200 przystanków kolejowych został ogłoszony w czwartek przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. – To element walki z wykluczeniem komunikacyjnym – podkreślał Duda.

Program, zgodnie z zapowiedzią Adamczyka, ma się składać z budowy 100 nowych przystanków kolejowych, odbudowy 50 i modernizacji kolejnych 50. Według planów ma on zostać zrealizowany w ciągu 5 lat.

Każdy z przystanków – jak zakłada plan – będzie budowany lub modernizowany po zapewnieniu przez organizatora przejazdów kolejowych, że będą się na nim zatrzymywały pociągi. Minister wskazał, że organizatorami najczęściej są samorządy wojewódzkie.

Miliard złotych
Ministerstwo szacuje, że koszt zmiany oblicza 200 przystanków i stacji kolejowych pochłonie miliard złotych. Konieczność powstania części z nich wiąże się z opracowywanymi obecnie studiami wykonalności, budową i przebudową części. Innych wiąże się z planami modernizacyjnymi ujętymi w Krajowym Programie Kolejowym. 

 

 

Opr. Rafał Kmak
fot. rynekkolejowy.pl
źródło: PAP

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
 1. Anonim pisze

  Czy ul. Węgierska lub Al. Piłsudskiego są wykluczone komunikacyjnie. To są pieniądze w błoto wyrzucone👎

  1. keisyr pisze

   Plebs, czyli idiota od Handzla !!!

 2. Anonim pisze

  Brawo PiS !!!
  Będzie rozwijana kolej aglomeracyjna w Nowym Sączu !!!
  Nowy Sącz jak Kraków będzie opleciony liniami kolejowymi odciążającymi ruch samochodowy !
  To świadczy że PiS traktuje Nowy Sącz jako miasto regionalne obok Tarnowa !!!
  Tylko PiS !!!

  1. xaxa12 pisze

   buahahha. tak tak sądeczanka i traktowanie Nowego sącza poważnie:) pisomatolku. idz do roboty, bo przez kwarantanne za dużo tvppissu ogladasz.

 3. xaax12 pisze

  dziwnym trafem przy Fakro, a reszta miasta nędza i rozpacz? Czy to nie ma nic wspolnego z nadwornym orędownikiem obecnej dobrej zmiany vel Florkiem?

Zostaw odpowiedź