miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Bezpieczna droga do szkoły”. Podsumowano działania na Sądecczyźnie

0 448

Powrót uczniów do szkół to doskonała okazja do tego, by przypomnieć im, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, dlatego przez cały wrzesień na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

 

Czytaj również: „Skuteczność, Inicjatywa, Młodość”. Powstała pierwsza grupa SIM

 

Głównym celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa uczniom poruszającym się po sądeckich drogach. Podczas akcji, w rejonach 154 placówek edukacyjnych, policjanci pomagali dzieciom przy przekraczaniu jezdni na przejściach dla pieszych, przy okazji przypominając i ucząc najmłodszych prawidłowego zachowania się na drodze. Policjanci reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Od 1 do 30 września br. w okolicach szkół mundurowi ujawnili 2230 wykroczeń. W tym 847 kierowców jechało z nadmierną prędkością, 94 przejeżdżało nieprawidłowo przez przejścia dla pieszych, 88 osób niestosowało się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a w 12 przypadkach niewłaściwie przewożono dzieci w samochodach. W związku z tymi wykroczeniami policjanci nałożyli 1127 mandatów karnych, a w 391 przypadkach skierowali do sądu wnioski o ukaranie.

Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze skontrolowali także 30 autobusów przewożących dzieci i młodzież, w 2 przypadkach ujawniono nieprawidłowości związane ze stanem technicznym pojazdu.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są również organizowane w szkołach i przedszkolach prelekcje z policjantami na temat bezpiecznych zachowań na drodze. Tylko we wrześniu, dzielnicowi, policjanci z ruchu drogowego i prewencji na terenie Sądecczyzny przeprowadzili 550 takich pogadanek. Zajęcia z funkcjonariuszami są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

źródło i fot.: KMP Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź