miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejni „cyknięci” schwytani! Rekordzista miał prawie 3 promile

0 799

Podstawą bezpiecznej podróży jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, m.in. prowadzenie pojazdu wyłącznie, gdy jesteśmy trzeźwi. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą prawo i za kierownicę wsiadają nietrzeźwe. Stanowią one ogromne zagrożenie na naszych drogach, narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Tylko w ciągu trzech dni na drogach Sądecczyzny policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących.

 

Czytaj również: Nie żyje śp. ks. mgr lic. Waldemar Sosnowski. Duchowny był duszpasterzem młodzieży w Dekanacie Łącko

 

17 stycznia br. rano w miejscowości Łęka sądeccy policjanci, zatrzymali do kontroli drogowej 25-latka, który kierował volkswagenem. Badanie jego trzeźwości wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Kilka godzin później w Zabrzeży, zatrzymali do kontroli 48-latka, który jechał volkswagenem, mając w organizmie ponad 2 promile.

Kolejnego dnia w południe policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich 52-letni mieszkaniec Sądecczyzny jechał BMW ul. Jana Pawła II w Starym Sączu, a w organizmie miał blisko promil alkoholu. Z kolei drugi został zatrzymany na ul. Zielonej w Nowym Sączu, gdy jechał toyotą pomimo tego, że w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 59-latek, zatrzymany przez mundurowych wczoraj po południu w Grybowie, gdy jechał samochodem marki Suzuki. Badanie jego trzeźwości wykazało, że w organizmie miał prawie 3 promile alkoholu.

……….

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Dlatego nigdy nie należy siadać za kierownicą po alkoholu, jak również pozwalać nietrzeźwemu prowadzić czy podróżować z pijanym kierowcą. Należy także niezwłocznie powiadomić Policję, jeśli styl jazdy kierowcy (np. jazda „wężykiem”, zajeżdżanie innym drogi itp.) może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat więzienia. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz nakłada grzywnę, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tysięcy złotych.

źródło: KMP Nowy Sącz
fot.: picabay.com (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź