miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna pod wodą! Zniszczone drogi, zalane domy i posesje [Zdjęcia, filmy]

11 112 384

Dzisiejsze oberwanie chmury, które miało miejsce nad Sądecczyzną w kilka minut było w stanie zaleć miejscowości na Sądecczyźnie. Najtrudniejsza sytuacja była w Tęgoborzu, Miliku, Wytrzyszczce, Czchowie, Piątkowej, Nowym Sączu. Zdjęcia i filmy przesyłają nam czytelnicy. Straż pożarna ma ręce pełne roboty. Zniszczone są drogi, zalane domy. W Łososinie Dolnej doszło do tzw. Powodzi błyskawicznej.

 

Czytaj również: Pławecki ponownie zwycięża na zawodowym ringu! Jednogłośnie pokonuje Ukraińca

 

Około 200 zgłoszeń po gwałtownych ulewach, które przeszły w niedzielę (11.07) po południu przez region sądecki. Taką informację przekazał Paweł Motyka, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. – Interweniujemy w gminach Chełmiec, Łącko, Podegrodzie, Stary Sącz, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Korzenna i częściowo w gminie Grybów. Woda nie mieściła się w rowach, fosach i małych potokach. Zaczęła zalewać drogi i budynki. Duże problemy są w Piąkowej i ogólnie w zlewni Łubinki – mówił w RDN Paweł Motyka.

 

 

 

 

 

 

Burze rozpoczęły się późnym popołudniem. Ulewny deszcz błyskawicznie podtopił budynki i posesje m.in. w Dębnie, Jadownikach, Zakliczynie i Czchowie, gdzie woda zalała część drogi krajowej nr 75. Poważne utrudnienia wystąpiły też na autostradzie A4, pomiędzy węzłem Tarnów Mościce a węzłem Brzesko w kierunku Krakowa, gdzie doszło do osunięcia skarpy na jezdnię. Ruch wciąż odbywa się tam jednym pasem, trwa usuwanie ziemi z jezdni.

Skarpa osunęła się też w miejscowości Wytrzyszczka, na drodze krajowej 75 w kierunku Nowego Sącza. Wprowadzono tam ruch wahadłowy, na razie nie wiadomo kiedy zakończą się tam utrudnienia.

Z kolei w położonej nad Jeziorem Rożnowskim miejscowości Tęgoborze z brzegów błyskawicznie wystąpił potok, zasilający Dunajec. Zalał część miejscowości. Podobnie po drugiej stronie zbiornika, w Gródku nad Dunajcem. W Łososinie Dolnej doszło do tzw. powodzi błyskawicznej. – Zasobna w wilgoć masa powietrza, wolne przemieszczanie się burz i przechodzenie nad jednym obszarem kilku komórek burzowych jedna po drugiej – to przyczyny zaistniałej sytuacji – tłumaczą Łowcy Burz na Facebooku na stronie Gazety Wyborczej.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
11 Komentarze
 1. Anonim pisze

  Nie dobrze

 2. Tomek pisze

  Zastanawiam się jak to jest że na terenach zalewowych tyle budowli stoi, kto na to dał przyzwolenie? O czym myśleli właściciele decydując się na inwestycje w takich niebezpiecznych przeważnie miejscach … A teraz niech wszyscy Im pomagają bo biedni nieszczęśliwi ludzie !! A może trochę refleksji, skoro sami są sobie winni ??

  1. Wiesława pisze

   Kiedy budowaliśmy dom który obecnie nam zalało nikt w tej okolicy nie słyszał o powodziach. Niestety nagle zmiany klimatyczne oraz nierozsądna gospodarka człowieka np niemal do każdego domu buduję się o dzielna kładkę co sprawia że podniesiony stan wody przy większym deszczu powoduje wylanie rzeki, nikt nie dba o regulacje koryta rzeki itp. Wszystkie te czynniki spowodowały że tereny na których nigdy nie było powodzi stały się niebezpieczne. Dla tego uważam że wszyscy którzy zostali poszkodowani zasługują na współczucie.

   1. Marek pisze

    “nikt nie dba o regulacje koryta rzeki “, odwrotnie, to nadmierna regulacja, betonowe koryta, niestawianie grodzi na górskich strumieniach , by hamować jej impet, a zarazem tworzyć jej rezerwuary na okres suszy, powoduje akumulację energii wodnej. Polecam (cały ten cykl): https://www.youtube.com/watch?v=X-6b80nEhbI

 3. Beemka pisze

  Olbrzymia tragedia… Współczuję poszkodowanym..

 4. a pisze

  Tragedia żywioły to jego szybkie postępowanie. Oby już nie było ulew w tym rejonie.

 5. woytazz pisze

  To zastanawiaj się dalej,chociaż przy twoim IQ równym rozwielitce,może to trochę potrwać….Póki co jednak,sprawdź pacynko intelektualna czym jest teren zalewowy a gdzie wystąpiła wczoraj tzw. “powódź błyskawiczna”.

 6. Mario pisze

  Nasuwa się pytanie czy te kataklizmy i powrót Tuska to nie przypadek?

  1. Marek pisze

   Nie, to kara boża za “strefę wolną od LGBT”

 7. Irma pisze

  Do Tomek, chyba Ci mózg zalała woda w wannie, albo prysznicu – doradz mądralo tym, co im trąba powietrzna zabrała domy, albo wichura zniszczyła – pewno mieszkasz w bloczku na 4 piętrze i nie masz pojęcia, co to znaczy stracić dobytek całego życia

 8. keisyr pisze

  Hej wieśniaki,
  Przenoście się do Nowego Sącza !
  Na wsiach czekaj a na was tylko powodzie, dojazdy do miasta śmierdzącymi busami, picie skażonej wody kałem, wypadki drogowe powodowane przez pijanych wieśniaków, nędza i zacofanie !
  Każdego dnia na świecie przenosi się do dużych 200 tys. ludzi !

Zostaw odpowiedź