miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

40 lat Druzbacki w Podegrodziu. Nagrody rozdane

0 408

Już po raz 40. odbyła się Druzbacka – konkurs muzyk, instrumentalistów, śpiewaków ludowych i drużbów weselnych. Trwające pięć dni wydarzenie zakończyło się dzisiaj. Nagrody zwycięzcom wręczył starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Towarzyszyli mu przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek.

Czytaj również: Budowa nowoczesnego Centrum Krwi rozpoczęta!

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosili się wykonawcy z województwa małopolskiego (powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki i suski) oraz Podkarpacia (powiat jasielski). Podczas oceny 161 prezentacji konkursowych wysłuchano 34 muzyk, 50 instrumentalistów, 28 grup śpiewaczych, 29 śpiewaków solistów, 11 mistrzów z uczniami oraz 9 punktów programu w kategorii drużbów i starostów weselnych.
– Widząc wasze zaangażowanie, profesjonalizm i pasję wiem, że kultura ludowa nie tylko nie zaginie, ale będzie się wspaniale rozwijać – stwierdził starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Powiat wspiera te działania, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że jeśli zaniedbamy tę dziedzinę to tych strat nie da się już odrobić. Zburzony most można odbudować, ale kultury i tradycji nie da się tak po prostu odtworzyć.

Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (etnomuzykolog), Jadwiga Adamczyk (muzyk – MCK Sokół w Nowym Sączu), Artur Czesak (językoznawca) i Benedykt Kafel (etnograf) w konkursie muzyk ludowych (kategoria dorosłych) nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł przyznało Muzyce Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej. Pięć równorzędnych pierwszych miejsc i nagrody po 650 zł przyznano muzykom: SKALNIK z Kamionki Wielkiej, PODEGRODZIE z Podegrodzia, PNIOKI z Sadku-Kostrzy, KOTELNICA Z Olszówki i Mszany Górnej oraz RODZINNA KUBIOKÓW z Bilska.

Siedem równorzędnych drugich miejsc i nagrody w wysokości 500 zł otrzymali TRZCINICOKI z Trzcinicy, LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej, JANCZOWIOKI z Janczowej, ŚWINIARSKO ze Świniarska, STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i DOLINA SŁOMKI ze Stronia.

Pięć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody w kwocie 400 zł otrzymali SZCZYRZYCZANIE ze Szczyrzyca, SPOD KICEK z Mordarki, Z JANOWIC, ZBYRCOKI z Juszczyna i SAMI SWOI z Krasnego Lasocic.

W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 400 zł otrzymuje muzyka GAJDUSZEK z Podegrodzia. Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody po 300 zł odebrali ANCYMONY z Nowego Sącza, MŁODZI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej i DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.

Cztery równorzędne trzecie miejsca i nagrody w kwocie 250 zł otrzymali SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, KĄCLOWIOKI z Kąclowej, STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce i nagrodę rzeczową przyznano MŁODYM GORCOM z Kamienicy. Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali muzyki ŚWARNE ZGRAJCA ze Słopnic i OLSZOWIANIE z Olszanki. Trzecie miejsce i nagrody rzeczowe otrzymały SĄDECZOKI z Nowego Sącza.

W konkursie instrumentalistów (kategoria dorosłych) nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i nagrodę w wysokości 300 zł otrzymał Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce).

Trzy równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w wysokości 250 zł otrzymali: Władysław Obrzut ze Stróż (heligonka), Piotr Obrzut z Grybowa (klarnet i heligonka) i Maciej Kubasiak z Suchej Beskidzkiej (skrzypce).

Pięć równorzędnych drugich miejsc i nagrody po 300 zł otrzymali: Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej (skrzypce), Aleksander Nowak z Osielca (heligonka), Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka), Joanna Ociepka z Przyszowej (skrzypce) i Bartłomiej Zaczyk ze Stadeł (trąbka). Trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 150 zł odebrali: Artur Cudek ze Skrzydlnej (heligonka), Dawid Kamiński z Woli Kurowskiej (klarnet) i Piotr Pławecki ze Starej Wsi (okaryna).

W kategorii młodzieżowej trzy równorzędne pierwsze miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Hubert Kotwica z Ptaszkowej (heligonka), Kacper Wąchała z Lubomierza (skrzypce) i Krzysztof Waląg z Juszczyna (heligonka). Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe odebrali: Anna Błażusiak z Lipnicy Wielkiej (skrzypce), Emilia Mętel z Zawoi (skrzypce), Emilia Joniec z Wilczyc (skrzypce) i Rafał Marek z Zawoi (heligonka). Trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Agnieszka Rumian z Kąclowej (skrzypce), Maksymilian Góra z Kąclowej (heligonka) i Gabriela Hojda z Limanowej (skrzypce).

W kategorii dziecięcej cztery równorzędne pierwsze miejsca i nagrody rzeczowe odebrali: Milena Polak z Kojszówki (skrzypce), Emilia Nalepa ze Starego Sącza (skrzypce), Joanna Dudzik z Mszany Górnej (skrzypce) i Martyna Ślusarczyk ze Słopnic (skrzypce).

Cztery równorzędne drugie miejsca otrzymali: Julia Wilk z Przyszowej (skrzypce), Tomasz Janur ze Świniarska (skrzypce), Adrianna Węglarz z Łętowego (skrzypce) i Sonia Jarosz z Łostówki (skrzypce).

Pięć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody rzeczowe otrzymali: Emilia Wąchała z Lubomierza (skrzypce), Krzysztof Główczyk z Kąclowej (heligonka), Dominik Warchoł z Bączej Kuniny (heligonka), Anna Dawiec z Lubomierza (skrzypce) i Wioleta Myszogląd z Łostówki (skrzypce).

W konkursie grup śpiewaczych w kategorii dorosłych nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 400 zł otrzymała męska grupa śpiewacza PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia.

Pięć równorzędnych pierwszych miejsc i nagrody po 300 zł odebrały grupy SKALNIK z Kamionki Wielkiej (grupa męska), LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (grupa żeńska), DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (grupa męska), PODEGRODZKIE DZIOPY z Podegrodzia (grupa żeńska) i ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy (grupa żeńska).

Sześć równorzędnych drugich miejsc i nagrody po 250 zł otrzymali: NAWOJOWIACY z Nawojowej (grupa żeńska), BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego (grupa żeńska), SAMI SWOI z Krasnego Lasocic (grupa męska), KOBYLANIE z Kobylanki (grupa męska), STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej (grupa żeńska) i NISKOWIOKI z Niskowej (grupa żeńska).

Sześć równorzędnych trzecich miejsc i nagrody w wysokości 200 zł otrzymali: DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej (grupa żeńska), MSZANICANKI z Mszany Dolnej (grupa żeńska), ZBYRCOK z Juszczyna (grupa żeńska), KIJOM WORCI z Pisarzowej (grupa męska), PRZYSZOWIANKI z Przyszowej (grupa żeńska) i LIMANOWIANIE z Limanowej (grupa żeńska).

W konkursie śpiewu solowego nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 250 zł otrzymała Magdalena Dudek z Makowicy.

W kategorii dorosłych cztery równorzędne pierwsze miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali: Maria Zaręba ze Zbludzy, Krzysztof Kubisz ze Skrzydlnej, Katarzyna Sikorska-Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju i Dorota Tokarz z Nowego Sącza.

Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody po 150 zł otrzymali: Beata Jarosz ze Skrzydlnej, Joanna Michalik z Kunowa, Patryk Grzędziak z Mszany Górnej, Andrzej Ciężadlik z Kasiny Wielkiej i Józefa Hołczyńska z Zawoi.

W kategorii młodzieżowej pierwszego miejsca nie przyznano. Trzy równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali: Bartłomiej Jochymek z Łętowni, Łucja Wojtas z Kamienicy i Aleksander Rzeźnik z Piwnicznej-Zdroju. Trzecie miejsce i nagrodę rzeczową odebrała Klaudia Mucha z Jasienna.

W kategorii dziecięcej pierwsze miejsce i nagrodę rzeczową otrzymał Jakub Michalik z Lipnicy Wielkiej. Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody rzeczowe otrzymali Rozalia Kubasiak z Przysłopu i Joanna Zasadnia ze Szczawy. Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody rzeczowe odebrali Sylwia Trybus z Półrzeczek i Weronika Lisowska z Piwnicznej-Zdroju.

W konkursie mistrz i uczeń nagrodę główną w postaci „Złotego Listka” wraz z kwotą 350 zł otrzymał Eugeniusz Kopera z Brzysk z uczennicą Justyną Piętą (skrzypce).

Dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w kwocie 300 zł otrzymali Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej z uczennicami Antoniną Piwowarczyk i Julią Nelle (skrzypce) i Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczennicą Kamilą Kuczaj (skrzypce).

Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody po 250 zł odebrali: Rafał Hasior z Podegrodzia z uczniami Danielem Kotlarzem i Sebastianem Rembiaszem (klarnet), Aneta Rokosz z Przenoszy z Aleksandrą Rokosz (śpiew), Marek Wastag z Brzeznej z uczniami Antonim Orłem (klarnet), Hubertem Matyaszkiem (basy) i Justyną Job (skrzypce sekund) oraz Aleksandra Śliwa ze Słopnic z uczennicami Zuzanną Postrożny (skrzypce) i Anną Pietrzak (skrzypce).

Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali: Józef Trojan z Kamionki Wielkiej z uczennicami Mileną Michalik, Edytą Dyrek i Katarzyną Gołyźniak (skrzypce) oraz Sławomir Bryniak z Łososiny Dolnej z uczniami Antonim Orłem (trąbka), Anną Szewczyk (klarnet) i Filipem Górowskim (basy).

Konkurs drużbów oraz mowy starosty weselnego.
W kategorii drużbów nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki” wraz z kwotą 350 zł otrzymał Rafał Kasieczka z Klęczan.
Dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody w wysokości 250 zł odebrali Dawid Ciągło z Podegrodzia oraz Piotr Maślanka i Krzysztof Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju.

Dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody po 200 zł otrzymali Kacper Kulak z Olszany i Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych. Dwa równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 150 zł odebrali Marcin Wąs z Jankowej i Krystian Babik z Gostwicy.

Nagrody ufundowali Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Fot. Paweł Szeliga

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź