miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Krynica-Zdrój: Muzeum Nikifora w nowej odsłonie

0 272

W styczniu zakończył się remont generalny zabytkowej Willi Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora. Po blisko rocznej przerwie placówka, w nowej odsłonie, jest już otwarta dla zwiedzających. Koszt całej inwestycji opiewał na kwotę niemal 900 tys. zł, z czego prawie 620 tys. zł stanowiło unijne dofinansowanie. To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Krynicę-Zdrój. 

 

Czytaj również: Kontrakt za pół miliarda złotych w realizacji!
Nowosądecki gigant wyprodukował kolejne maszyny

 

W piątek, 21 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, stanowiącego oddział wojewódzkiej instytucji kultury. W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski, radna województwa Jadwiga Wójtowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – Robert Ślusarek oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce – Filip Skawiński.

 

 

Willa „Romanówka”, która stała się ośrodkiem sprawującym opiekę nad spuścizną po Nikiforze i miejscem popularyzującym jego twórczość, jest jednym z najstarszych drewnianych pensjonatów w Krynicy. Zbudowana w drugiej połowie XIX w. w typie tzw. willi szwajcarskiej, stanowi cenny przykład budownictwa uzdrowiskowego, charakterystycznego dla południowej Polski.

To wielka radość, że po 25 latach funkcjonowania budynek muzeum został poddany renowacji. Obiekt doskonale wpisuje się w pejzaż kulturowy nie tylko Krynicy, ale też Małopolski. Teraz, to wyjątkowe miejsce wypiękniało i zyskało na nowo zaaranżowaną ekspozycję stałą z dziełami sławnego łemkowskiego artysty – mówi marszałek Witold Kozłowski.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajduje się największa kolekcja prac Nikifora – akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami. Obecnie – w związku z nową odsłoną – oprócz obrazów wybranych na wystawę stałą – dodatkowe prace są prezentowane na wystawie czasowej, co pozwala przedstawić rozmaitość tematów, w tym pokazać najsłynniejsze dzieła artysty, takie jak „Autoportret potrójny”, „Uzdrowienie chorej” czy „Modlitewnik”.

– Ostatnie miesiące obfitują w otwarcia znamienitych inwestycji z zakresu kultury w Małopolsce dofinasowanych z budżetu Unii Europejskiej. W grudniu otwarte zostało, wyremontowane przy wsparciu budżetu Unii Europejskiej, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Dziś symbol Krynicy-Zdrój, unikatowa kolekcja dzieł Nikifora, zyskała odnowiony dom. Cieszymy się, że budżet Unii Europejskiej mógł dołożyć swoją 70% finansową cegiełkę do tego ważnego przedsięwzięcia. Kultura stanowi bowiem rdzeń bogatego dziedzictwa i historii Europy, a dzięki funduszom unijnym mamy możliwość chronić to małopolskie – europejskie dziedzictwo – zaznacza Filip Skawiński z Komisji Europejskiej.

Dzięki dotacji unijnej w obiekcie wykonano prace termomodernizacyjne, poprawiono estetykę wnętrza, wymieniono instalacje grzewcze i wodne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a także przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przysłonięto też okna, by uchronić prace artysty przed działaniem promieni słonecznych.

 – Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne. Należy też podkreślić, że nie tylko ta jedna placówka została wyremontowana. Dzięki realizacji projektu związanego z modernizacją wojewódzkich budynków użyteczności publicznej aż 21 jednostek dysponujących 58 obiektami przeszło lub w niedługim czasie przejdzie gruntowny remont. Łączny koszt tych wszystkich inwestycji to 145 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło 114 mln zł – dodaje marszałek Witold Kozłowski.

Po przeprowadzonych pracach remontowych została zmieniona lokalizacja niektórych eksponatów. Generalnie jednak układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin. W odnowionej sali wystaw zmiennych znów będą prezentowane prace z zakresu sztuki naiwnej (art brut) i nieprofesjonalnej oraz te związane z historią i tradycją Krynicy-Zdroju.

To jednak nie wszystko. W Muzeum pojawiły się monitory z oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie dodatkowych materiałów związanych z życiem i twórczością Nikifora. W salach ekspozycyjnych pomalowano ściany i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami.

Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne, estetyczne plansze informacyjne w języku polskim i angielskim (wprowadzająca o Nikiforze także w języku łemkowskim).

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Dodatkowo, w niedzielę wystawy można zobaczyć bezpłatnie.

Opr. Rafał Kmak
źródło: UMWM
fot.: Piotr Droździk, UMWM

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź