miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za 2019 i 2020 rok wręczone

0 557

W sali Ratusza Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu wręczone zostały Honorowe Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego, w ramach dorocznych XIII i XIV edycji za książki o tematyce historycznej, wydane w latach 2019 i 2020.

 

Czytaj również: „Wokół małopolskich lasów – myśliwy to prawdziwy ekolog” – rozstrzygnięcie konkursu

 

XIII edycja za rok 2019 – Nagrodzono dwie książki
Marek SMOŁA: Dzieje parafii św. Wawrzyńca w Nowym Sączu-Biegonicach : środowisko – kościół – życie religijne. T. 1-2. – Tarnów : S-CAN Wydawnictwo, 2019 oraz O miłości Ojczyzny nie deklamowaliśmy…: wspomnienia Antoniego Sejmeja Górszczyka / oprac. Sylwester Rękas. – Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Warszawa i Archiwum Narodowe, Kraków, 2019.

XIV edycja za rok 2020 – Nagrodzono trzy książki oraz przyznano Nagrodę specjalną
KRAKOWIACY, Lachy, Górale. Stroje wsi małopolskiej. T. 1–10, red. Maria Brylak-Załuska, Nowy Sącz: Małopolskie Centrum Kultury Sokół, 2020, NIEDZICA Monografia 1320–2020, podred. Anna Mlekodaj i Elżbieta Łukuś, 2020 oraz METRYKA Józefińska i Franciszkańska Łącka (1787, 1829), oprac. i wydał Julian Dybiec. – Kraków: 2020.

 

 

Przyznano także Nagrodę Specjalną, za całokształt wieloletnich wysiłków na rzecz badania historii Sądecczyzny. Otrzymał ją Tadeusz Duda, autor książki Starosądecki słownik biograficzny. Uczestniczący w uroczystości starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Kwiatkowski odznaczył laureata odznaką – Złotym Jabłkiem Sądeckim.

– Dziękuję za twórczy wkład w upowszechnianiu wiedzy o historii Sądecczyzny i Sądeczan. To bardzo żmudna praca, mająca jednak ogromne znaczenie dla zachowania tradycji i naszej tożsamości. Trudna i skomplikowana historia dobitnie nam pokazała, że gdyby nie pielęgnowanie tradycji i odwoływanie się do narodowej tożsamości Polski zapewne nie byłoby na mapach świata – powiedział starosta.

Pamiątkowe plakiety dla laureatów Nagrody przygotował sądecki konserwator zabytków Józef Stec.
Komentując przyznanie Nagród sekretarz kapituły, redaktor naczelna Almanachu Muszyny, Bożena Mściwujewska-Kruk powiedziała: – Pandemia pokrzyżowała działania wielu instytucji i wstrzymała realizację szeregu inicjatyw. Wywarła także wpływ na XIII i XIV edycję naszej dorocznej Nagrody. W gronie założycieli Nagrody, biorąc pod uwagę ograniczenia, w tym zamknięcie bibliotek, uznaliśmy, że nie ma warunków do rzetelnego zapoznania się przez wszystkich członków Kapituły z proponowanymi do nagrodzenia pracami. Jednocześnie nie chcieliśmy wstrzymać realizacji inicjatywy, mającej już dwanaście lat nieprzerwanego funkcjonowania i trwałego jej ulokowania się w krajobrazie sądeckiej kultury i dokumentowania historii naszego regionu. Dlatego, w imieniu założycieli nagrody, czyli Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, zdecydowaliśmy się nagrodzić w edycjach XIII i XIV pozycje wydane w latach 2019 i 2020 zgodne – naszym zdaniem – z duchem Nagrody. Oddają one szeroką gamę poglądów na historię Sądecczyzny wyrażanych przez członków Kapituły.

Współorganizator Nagrody, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, mówiąc o dorobku Nagrody oraz zbliżającej się jubileuszowej, XV jej edycji, podkreślił:
– Zdecydowaliśmy, że przyznamy Nagrody im. Szczęsnego Morawskiego w kontekście dwóch lat. Cieszę się, że zarówno na sądeckim rynku wydawniczym jak i ogólnopolskim udało się zidentyfikować najcenniejsze publikacje dotyczące Sądecczyzny, w granicach historycznych,
o których wielokrotnie pisano – podkreślił dyrektor Muzeum Robert Ślusarek.

– Wszyscy wiemy, jakie miejsce w naszej kulturze i tradycji zajmuje honor. Jest on od zawsze obecny na naszych sztandarach. Ta nagroda przez swoją nazwę, Honorowa, nawiązuje do naszych największych wartości, o które powinniśmy się troszczyć – mówił obecny na uroczystości Tomasz Kosecki, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

W 2022 r. przyznana zostanie jubileuszowa XV Nagroda „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego, za książki wydane w 2021 r. Zaktualizowany zostanie regulamin Nagrody oraz uzupełniony skład jej Kapituły.

***
LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI NAGRODY „SĄDECCZYZNA” IM. SZCZĘSNEGO MORAWSKIEGO:

2007 – dr Piotr Łopatkiewicz i dr Tadeusz Łopatkiewicz, Stanisława Tomkowicza Inwentarz zabytków powiatu sądeckiego
2008 – Jerzy Leśniak, Szkoła Chrobrego 1908–2008
2009 – Jerzy Giza, Nowosądecka Lista Katyńska
2010 – dr Józef Skrabski, Kościoły Grybowa
2011 – ks. dr Jan Kudelka, Kościół na Sądecczyźnie w godzinie próby 1939–1945
2012 – Grzegorz Olszewski, Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego. Księga pamięci
2013 – dr Anna Janota-Strama, Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej. Dzieje rodu
2014 – Grzegorz Olszewski, Ziemia Sądecka. Monografia historyczna administracji lokalnej oraz praca zbiorowa pod red. dr. Dawida Golika, Masz synów w lasach, Polsko… Podziemie niepodległościowe i opór społeczny na Sądecczyźnie w latach 1945–1956
2015 – Janusz Hetmańczyk, Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka oraz prace zbiorowe: Niepokalanki w Nowym Sączu. Katalog wystawy październik – grudzień 2015, oprac. red. Leszek Migrała; Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I wojny światowej pod red. Grzegorza Olszewskiego
2016 – dr Sławomir Wróblewski, Rycerstwo ziemi sądeckiej w średniowieczu oraz Bogdan Potoniec, Ślady powstania styczniowego na Sądecczyźnie
2017 – Wybrane sandecjana w zbiorach Archiwum Państwowego w Lewoczy. Nagrodzone dzieło jest pracą zbiorową: koordynator projektu – Beata Wierzbicka, redakcja naukowa – dr hab. Ewa Danowska oraz ks. prof. dr hab. Józef Marecki
2018 – dr hab. Marcin Przybyła, Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny: archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach oraz dr Piotr Łopatkiewicz i dr Tadeusz Łopatkiewicz, Szkicownik Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznej wycieczki w Sądeckie, Gorlickie i Grybowskie z roku 1889.

źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sącz
Fot. Piotr Droździk

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź