miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ogólnopolski Konkurs Papieski z sądeckim akcentem! W jury sądeczanka Barbara Ruchała [Zdjęcia, wyniki]

0 1 537

XXI Ogólnopolski Konkurs pt. Jan Paweł II niosący młodzieży dobrą nowinę – „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie” był przeznaczony dla uczestników młodzieży szkolnej z całego kraju i wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Na konkurs nadesłano rekordową ilość prac – 1410. Komisja, która 11 maja w Wadowicach oceniała twórczość młodych artystów stanęła przed dużym wyzwaniem. Warto podkreślić, że w jury konkursu znalazła się sądeczanka Barbara Ruchała – artysta na co dzień ucząca w Szkole Podstawowej w Świniarsku. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. Marek Kwiatkowski – Starosta Powiatu Nowosądeckiego, Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz wójt gminy Łącko Jan Dziedzina.

 

Czytaj również: Sądecka młodzież z OHP z majówką na Ołtarzu Papieskim

 

Głównym założeniem konkursu, który zorganizowany został przez Hufiec Pracy w Wadowicach oraz Małopolską Wojewódzką Komendę OHP w Krakowie przy wsparciu Komendy Głównej OHP w Warszawie było rozpowszechnianie ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Świętego Jana Pawła II, ukazanie wartości życia i jego piękna pomimo pandemii oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania młodzieży.

Cieszy fakt, iż na konkurs napłynęło dużo prac, wykonanych różnorodnymi technikami i w różnych formatach. Pomysłów na fotograficzną i plastyczną realizacje tematu było mnóstwo. Wielu autorów skupiło się na postaci Papieża Jana Pawła II, przedstawiając Jego portret. Inni ilustrowali Jego cytaty. W innych pracach dominującym akcentem były „wygodne buty na całe życie”. Oglądając prace można było odczuć mocny ładunek optymizmu, wiary, że pomimo panującej, przejściowej sytuacji, wszystko będzie dobrze – ocenia Barbara Ruchała, artysta, plastyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świniarsku.

Na konkurs nadesłano 922 prace plastyczne i 497 fotograficznych. Na młodych artystów czekają cenne i ciekawe nagrody. Prace laureatów zostaną zawarte w wydanym katalogu oraz ukażą się na głównej stronie internetowej OHP i stronie konkursu. W związku z zagrożeniem epidemicznym w kraju laureaci zostaną powiadomieni o ewentualnym terminie i miejscu gali finałowej oraz o odbiorze nagród. Obrady Komisji zaszczycił swoja obecnością Łukasz Piątek doradca społeczny w departamencie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina oraz zastępca Wojewódzkiego Komendanta Małopolskiej WK OHP Rafał Kmak.

 

Od lewej: Marek Brzeźniak, Barbara Ruchała, Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Z-ca Komendant MWK Rafał Kmak, Ewa Opałek-Śnieg – Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Łukasz Piątek doradca społeczny w departamencie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii Jarosława Gowina, Jolanta Zacny – Komendant Hufca Pracy w Wadowicach

 

Wyniki konkursu (protokół) – KLIK

 

Wsparcie finansowe z Sądecczyzny okazali: Firma ELMIRSzubryt, Szewczyk, Kruczek, Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy „Grand” Korzenna, Wojciech Kruczek, PHU Włodzimierz Szabla z Nowego Sącza, Krystian Uryga – Firma Handlowo-Usługowa „URBUD”, Nadleśnictwo Stary Sącz, Homoncik – firma stolarska, Samchem Sp. z o.o., Tap-Mal, Car-M, biurOwiec, Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy SPORTOWIEC w Krynicy Zdrój.

 

 

Komisja w składzie Przewodniczący: prof. Piotr Jargusz – Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz członkowie: Barbara Ruchała – Artysta, plastyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Świniarsku, Jan Hućko – Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie, ks. Rafał Bobek – Duszpasterz Małopolskiej WK OHP w Krakowie, Ewa Opałek-Śnieg – Kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP, Jolanta Zacny – Komendant Hufca Pracy w Wadowicach, Marek Brzeźniak – Grafik, dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę wartości artystyczne, oryginalność oraz zgodność z tematem.

Dla mnie najważniejszym jest, że to jedyny w Polsce konkurs plastyczny, który dotyczy wartości chrześcijańskich patrząc przez pryzmat dziedzictwa Jana Pawła II. Jest to cenny konkurs, ponieważ jest poza podziałami. My oceniając widzimy prace, a najważniejsza jest refleksja, którą wszyscy podejmują i która zostawia ślad. Pytanie o drogę życiową to pytanie, które dotyczy każdego człowieka niezależnie od wiary i koloru skóry – mówi przewodniczący komisji prof. Piotr Jargusz To nie jest konkurs na ładność, to jest konkurs na ważność – dodaje Profesor.

Konkurs był organizowany w specyficznym czasie, dlatego motto szczególnego znaczenia nabierało w dobie pandemii. Uczestnicy podeszli do słów Jana Pawła II z wielkim wyczuciem i wrażliwością. Szereg prac obrazowało wyjście z tej trudnej sytuacji do czasów, na które wszyscy czekamy. Jan Paweł II swoją postawą , nauką, tłumaczeniem Ewangelii dawał nam nadzieję na lepsze jutro – mówi Jan Hućko, Wojewódzki Komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie. – Te słowa, które były mottem tegorocznego konkursu widoczne były w pracach przedstawionych do oceny. Wrażliwość młodzieży ukazana w pracach, a jednocześnie zrozumienie słów Ojca Świętego daje nam nadzieję, że rośnie kolejne pokolenie, które możemy nazwać następcami pokolenia JPII – dodaje Komendant.

Barbara Ruchała ze Świniarska (gm. Chełmiec, pow. nowosądecki) – Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, biorąca udział w licznych wystawach zbiorowych, przeglądach i prezentacjach twórczości.
Pani Barbara pracuje w Szkole Podstawowej w Świniarsku oraz prowadzi Pracownię Plastyczną, gdzie z wielką pasją uprawia malarstwo olejne i akwarele o różnorodnej tematyce. Jej dzieła to zarówno pejzaże, martwa natura, jak i portrety.
Artystka uczestniczy w licznych plenerach malarsko-fotograficznych i wystawach organizowanych m.in. przez Krynickie Stowarzyszenie Twórców – Galerię „Pod Kasztanem”. Ponadto współpracuje z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem w Przemyślu. Brała udział w „Bukowińskich Spotkaniach ze Sztuką”. Artystka prowadzi także warsztaty ikonopisania dla początkujących. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z warsztatem ikonopisarza, podstawowymi pojęciami związanymi z ikoną oraz malowanie wybranej ikony w technice akrylu lub tempery żółtkowej na desce.
Z twórczością Barbary Ruchały można zapoznać się na stronie www.bruchart.pl do czego zachęcamy!

źródło i fot. OHP Małopolska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź