miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Przed nami 30. Jubileuszowe Święto Dzieci Gór

0 982

„Przyjąć pół tysiąca dzieci, chciałoby się dla nich wszystkich serce otworzyć i otwieramy to serce. Nie jesteśmy w stanie wszystkich naraz przytulić, chociaż chciałoby się tak po ojcowsku…” – powiedział Andrzej Zarych dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu podczas konferencji prasowej poświęconej 30. edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR. Spotkanie odbyło się w czwartek, 6 lipca 2023, w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie.

Czytaj również: Sądecki akcent ogólnopolskiej walki z energetykami. Młodzież z zakazem spożywania07.07.2023

W konferencji udział wzięli: Robert Telus – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Monika Garnek-Owczarczyk – zastępca dyrektora NIKiDW, Dariusz Gawęda – zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Zarych – dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, a poprowadził ją Patryk Rutkowski – sekretarz Rady Artystycznej 30. ŚWIĘTA DZIECI GÓR. Ze śpiewem, muzyką, tańcem i regionalną kuchnią zaprezentowali się również gospodarze jubileuszowej edycji Festiwalu, zespół PIECUCHY z Nawojowej.

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR to cykliczne wydarzenie, które w tym roku obchodzi swój 30. jubileusz.

Organizatorem tego wydarzenia jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, dawniej Wojewódzki Ośrodek Kultury Województwa Nowosądeckiego, a wszystko rozpoczęło się w 1992 roku w Nowym Sączu.

„To niezwykle ważne, żebyśmy pamiętali o swojej tradycji i byli jej wierni. Najważniejsze, żeby przekazywać tradycje z pokolenia na pokolenie. Rozwój wsi jest bardzo ważny, a nie będzie on możliwy, jeśli nie będziemy pamiętali o tym, z czego wyrośliśmy. Nie wolno nam zapominać o naszych korzeniach…” – powiedział Minister Robert Telus.

Festiwal swoje pierwsze kroki stawiał na niewielkim nowosądeckim placu zwanym potocznie „Starą Sandecją”, a dzieci prezentowały swój folklor na małej drewnianej scenie pod specjalnie rozkładanym na tę okazję namiotem.

„Chodzenie w stroju ludowym jest mi bliskie. Jestem pierwszym i jak dotąd jedynym posłem w wolnej Polsce, który przemawiał w stroju ludowym z mównicy sejmowej. Mam nadzieję, że występujący dziś zespół nie obrazi się, gdy powiem, że nasz strój opoczyński jest równie piękny…” – zażartował szef resortu rolnictwa, który na zakończenie spotkania zaprezentował się w tańcu.

Festiwal szybko zyskał sobie rzeszę fanów, nie tylko z samego Nowego Sącza, ale i całego regionu. Z czasem przeniósł się na estradę pod nowosądeckim Ratuszem, a później na halę sportową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Obecnie, od 2021 roku, koncerty główne Festiwalu odbywają się w Amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu.

„Każde z tych dzieci przywozi ze sobą swoją tradycję i swoją kulturę, swoje obyczaje i konfrontuje to z dziećmi z zespołów polskich. Zawsze w ramach Festiwalu tworzymy pary kamrackie. Dzieci z zespołu zagranicznego i polskiego w jednym miejscu śpią, razem są na posiłkach, razem są na występach, razem jeżdżą na wycieczki…” – mówił dyrektor Zarych.

„ŚWIĘTO DZIECI GÓR w swej długiej historii gościło już 349 zespołów z 67 krajów z niemalże wszystkich kontynentów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Australia wypełni brakującą lukę…” – powiedział Dariusz Gawęda zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, odnosząc się do przygotowanej na tę okazję mapy świata.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji wystąpi 11 zespołów z 7 krajów: Polski, Ekwadoru, Indii, Indonezji, Kenii, Stanów Zjednoczonych (Teksas) oraz Turcji. Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, wystawa malarstwa na szkle Anny Madei w Galerii Sztuki SOKÓŁ, wystawa plenerowa fotografii autorstwa Piotra Droździka, a także występy na estradach plenerowych w Krynicy-Zdroju, Limanowej i Szczawnicy. Ponadto 27 i 28 lipca odbędzie się 3. Konferencja Naukowa zatytułowana FOLKLOR DZIECIĘCY. POTENCJAŁ TRADYCJI – SCENA – EDUKACJA.

„W 2006 roku rozpocząłem pracę jako wolontariusz na tym Festiwalu. W tym czasie tańczyłem w zespole Lachy, byłem już troszeczkę „wiekowy”, nie mogłem więc uczestniczyć jako tancerz. Zapytałem ówczesnego dyrektora MCK SOKÓŁ jak mogę pomóc? No i tak przydzielili mnie: na początku jako wolontariusza, potem jako pilota, a dziś już inna rola. Powiem z własnej perspektywy, że ten Festiwal mnie ukształtował. Przede wszystkim mnie wychował…” – wspominał Patryk Rutkowski sekretarz Rady Artystycznej ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, organizator wydarzenia, serdecznie zaprasza na tegoroczny Festiwal, który odbędzie się w dniach 23-29 lipca 2023 w Nowym Sączu. Szczegóły na stronie wydarzenia swietodziecigor.pl

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Robert Telus Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ludomir Handzel Prezydent Nowego Sącza.

Partnerami Festiwalu są: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Miasto Nowy Sącz, Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój, Miasto i Gmina Szczawnica, Miasto Limanowa.

Festiwal posiada międzynarodowy certyfikat jakości „Recognized CIOFF® International Festivals” Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sponsorami głównymi wydarzenia są: Firma KORAL i Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University. Wydarzenie sponsorują również: Kopalnia Soli Bochnia, Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. sp.j., BRUK-BET sp. z o.o., Terma Bania, LODY ARGASIŃSCY Sp. z o.o, FAKRO Sp. z o.o., WIŚNIOWSKI, ERBET Sp. z o.o., Gotoma Sp. z o.o., Pabud Sp. z o.o., Prospona Sp. z o.o., Fundacja NEWAG, Piwniczanka – Spółdzielnia Pracy, FURINI – Świat Puf i Foteli, Muszynianka Sp. o.o., Media Service Zawada Sp. z o.o., Wawel S.A., ZET TRANSPORT Sp. z o.o.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: miastoNS.pl, TVP ABC, TVP3 Kraków, Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Pismo Folkowe, Radio Kraków, Radio RDN Małopolska, Gazeta Krakowska, Dobry Tygodnik Sądecki, Radio RDN Nowy Sącz, Regionalna Telewizja Kablowa w Nowym Sączu, Sądecki.News, Krynica TV.

Źródło i fot.: MCK Sokół

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź