miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Żałoba narodowa w Polsce

Potrwa od piątku 18. 01 (godz. 17:00) do soboty 19.01 (godz. 19:00)

0 737

W związku z tragicznymi zdarzeniami w Gdańsku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, iż dzień pogrzebu Śp. Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska ogłoszony zostanie dniem żałoby narodowej. Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj m.in. imprezy masowe i widowiska rozrywkowe.

– Odszedł od nas w tragicznych okolicznościach. Trudno to zrozumieć. Został zamordowany przez kryminalistę, człowieka, który wyszedł niedawno z więzienia. Został zamordowany w chwili, która też miała wymiar szczególny, bo WOŚP jest bez wątpienia tym elementem, który wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w Polsce łączy. I to, że właśnie w tym czasie, morderca tam wychodzi i zabija prezydenta, który raduje się razem z mieszkańcami Gdańska, że ta sprawa jest tak wspaniale prowadzona… To jest bardzo trudne do zrozumienia. Niewyobrażalne zło – mówił prezydent Andrzej Duda.

Czytaj również: Światełko pamięci na nowosądeckim Rynku [zdjęcia, film] KLIK

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę (19 stycznia). Żałoba narodowa potrwa od piątku (18 stycznia) od godz. 17:00 do soboty (19 stycznia) do godz. 19:00.

Żałoba ogłaszana jest przez władze państwowe po śmierci wybitnej osobistości (najczęściej związanej z krajem jej ogłoszenia) lub z powodu wielkiej katastrofy. Może być ogłaszana na skutek tragicznych wydarzeń w kraju, w którym ją zarządzono, ale także jako rodzaj hołdu złożonego ofiarom podobnych zdarzeń (zamach, katastrofa naturalna lub inna) poza granicami państwa.

Takiego poruszenia w Gdańsku jeszcze nie widzieliśmy … fot. Aerovideo

Na czas jej trwania odwołuje się zazwyczaj imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych (ograniczenie emisji programów rozrywkowych, komedii, reklam). Stacje telewizyjne na czas żałoby narodowej zazwyczaj posługują się czarnym logo (lub także wstążką) na progu ekranu, natomiast w innych środkach masowego przekazu (prasa, internet) umieszczane są również czarne logotypy i strony.

Czytaj również: Prezydent Gdańska nie żyje, Owsiak rezygnuje z funkcji szefa WOŚP!
Dzisiaj w Nowym Sączu Światełko Pamięci… KLIK

Rafał Kmak
fot. Rafał Kmak, trójmiasto.pl, Facebook

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź