miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

30 milionów na stadion Sandecji. Podpisanie umowy w Warszawie

1 564

11 stycznia w Warszawie odbyło się podpisanie pierwszych umów pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a miastem Nowym Sączem i sześcioma innymi gminami z naszego subregionu. Za około 30 mln złotych PFR staje się mniejszościowym udziałowcem spółki Sądeckie Wodociągi. W imieniu Nowego Sącza umowę podpisał prezydent miasta Ryszard Nowak i prezes spółki Janusz Adamek.

– Jesteśmy pionierami i mam nadzieję, że w nasze ślady pójdą inne samorządy, bo to jest naprawdę szansa na rozwój małych i średnich miast – mówi prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Nie będę ukrywał, że to pół roku ciężkiej pracy, i to zarówno z naszej strony, jak i ze strony Ministerstwa i Polskiego Funduszu Rozwoju. Jestem naprawdę zbudowany tym, że potrafiliśmy w tak krótkim czasie przetrzeć nowe szlaki do finansowania samorządów i że będzie to kontynuowane.

Obecny na uroczyści podpisania umów minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że nowa strategia zrównoważonego rozwoju, jaką przyjął rząd Mateusza Morawieckiego, jest zerwaniem z tradycją wspierania wyłącznie dużych aglomeracji ze szkodą dla średnich miasta i obszarów wiejskich. Małe i średnie miasta zaczęły tracić swoje funkcje gospodarcze i społeczne.

– Bardzo się cieszę z tej dzisiejszej uroczystości, bo ona jest ważna. Pełne wykorzystanie potencjału naszego kraju nie polega tylko na opieraniu się tylko na wzroście dużych aglomeracji, ale właśnie całego kraju – podkreślił minister. – Bardzo dziękuję samorządom Nowego Sącza i pozostałych gmin, że się zaangażowały, że nawiązały współpracę z Polskim Funduszem Rozwoju i możemy tu mówić o konkretach tej współpracy. Trafiliśmy w zapotrzebowanie – nie ukrywał satysfakcji minister Kwieciński.

Pakiet dla Miast Średnich

Zrealizowanie umowy było możliwe dzięki uruchomieniu przez PFR Funduszu Inwestycji Samorządowych, a w jego ramach Pakietu dla Miast Średnich. Pierwsze dwie umowy w Polsce podpisał Nowy Sącz wraz z Nawojową, Starym Sączem, Kamionką Wielką i Korzenną, które także mają udziały w spółce Sądeckie Wodociągi. Za zbyte 22 proc. udziałów do kasy miasta wpłynie około 30 mln złotych, do pozostałych samorządów suma pięciokrotnie mniejsza. Prezydent Nowego Sącza nie ukrywa, na jaki cel przeznaczone będą pozyskane środki.

– W przypadku Nowego Sącza nie będę ukrywał, że myślę o budowie nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja – mówi Ryszard Nowak. – To nie są pieniądze znaczone, a więc samorząd może je wydawać na to, co w danej chwili uważa za konieczne z punktu widzenia społecznego, przede wszystkim na infrastrukturę. Ważne, aby tych pieniędzy nie zmarnować.

PFR inwestuje w inwestycje samorządów maksymalnie na dwadzieścia lat, po tym okresie udziały są wykupywane i wracają do samorządów. Paweł Borys, prezes PFR podkreśla, że oferta jego instytucji przyczyni się do znacznego zwiększenia dynamiki inwestycji polskich samorządów, w szczególności w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, systemów ciepłownictwa oraz rewitalizacji. W Nowym Sączu jest nieco inaczej.

– Zainwestowaliśmy przeszło 300 mln złotych w ostatnich latach na kanalizację i wodociągi, zresztą wspólnie z gminami ościennymi, więc takich potrzeb nie mamy. Prawie 96 procent mieszkańców miasta jest zaopatrzonych i w wodę, i w kanalizację, tylko z przyczyn technicznych niektóre miejsca nie mogą być w nie zaopatrzone. Są inne potrzeby, mam nadzieję, że uda się je zrealizować jeszcze w tym roku – kończy prezydent.

Panel dyskusyjny na koniec

Po uroczystości podpisania umów odbył się panel dyskusyjny na temat perspektyw inwestycyjnych polskich samorządów. Wśród panelistów znaleźli się prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, która także podpisała umowę z PFR. Prezydent podkreślił między innymi znakomitą współpracę z czterema innymi gminami, które także zbyły swoje udziały w Sądeckich Wodociągach. – Trudno inaczej nazwać tę współpracę, jak wzorcową – powiedział prezydent Nowak.

Głównym autorem projektu pod nazwą Pakiet dla Miast Średnich Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Oferta PFR wzbudziła ogromne zainteresowanie, w kolejce ustawiło się już ponad 150 samorządów z całego kraju.

– W związku z tym, że środki unijne się kończą, samorządy mają mniejszą możliwość sięgania po te środki, równocześnie potrzeby inwestycyjne samorządów dalej są duże, więc skarb państwa właśnie poprzez Fundusz Inwestycji Samorządowych wspiera rozwój samorządów – wyjaśnia genezę tego zjawiska prezes spółki Sądeckie Wodociągi Janusz Adamek.

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Za 30 mln złotych to można zbudować stadion na 2 ligę !!!
    Bojkot meczów Sandecji trwa !!!
    Nie jeździmy do Niecieczy, nie będziemy chodzić na stadion w Nowym Saczu o pojemności mniejszej niż 8 tys widzów !!!

Zostaw odpowiedź