miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Błękitna energia w Nowym Sączu! [Zdjęcia, film]

Konferencja prasowa w MPEC

10 1 306

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Nowym Sączu odbyła się dzisiaj  (18 lutego) konferencja prasowa poświęcona tzw. „błękitnej energii”, którą od dzisiaj można będzie nabyć również w Nowym Sączu.

 

Czytaj również: 40 ton błękitnego węgla dotrze do Nowego Sącza – KLIK

 

Ekologiczny węgiel jest lżejszy, bardziej kaloryczny, efektywniejszy w eksploatacji

Urząd Miasta Nowego Sącza we współpracy z firmą POLCHAR wprowadza do ogólnodostępnego obrotu niskoemisyjne paliwo węglowe, znane pod nazwą Błękitny Węgiel. Jego sprzedaż rozpoczęła się dzisiaj (poniedziałek, 18 lutego) o godz. 13.00 w siedzibie MPEC, przy ul.  Wiśniowieckiego 56 w Nowym Sączu. 

 

 

 

Wszyscy zainteresowani nabyciem Błękitnego Węgla proszeni są o zapewnienie własnego transportu paliwa, które jest pakowane w worki o wadze 20 kg. Błękitny Węgiel będzie sprzedawany w promocyjnej cenie 1220 zł/tona (24,40 zł za worek). Nabywcy muszą mieć również ze sobą dowód osobisty w celu wypełnienia dokumentów zwalniających nabywców z obowiązku zapłacenia podatku akcyzowego. 

 

 

Błękitny Węgiel może być spalany w każdym rodzaju pieców na paliwa stałe. Zastosowanie nowego paliwa powoduje 10-krotną redukcję emisji do powietrza pyłów wszystkich kategorii oraz 20-krotną redukcję rakotwórczych węglowodorów aromatycznych, na przykład benzoalfapirenu – mówi Grzegorz Tabasz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza. – Najlepszym świadectwem ekologicznych efektów spalania Błękitnego Węgla jest praktyczny brak dymu unoszącego się z komina budynku, w który użytkowany jest nowy rodzaj węgla. Ponadto Błękitny Węgiel jest paliwem dostarczającym ok. 10 procent energii więcej niż inne klasyczne gatunki węgla, toteż jego zużycie do ogrzewania domu jest proporcjonalnie niższe dodaje dyrektor Tabasz.

 

Według informacji jakie przekazał prezydent Ludomir Handzel, już wkrótce w nowym Sączu dostępny będzie również brykiet powstały na tej samej zasadzie co błękitny węgiel. Więcej informacji przekaże Urząd początkiem marca.

 

 

Rafał Kmak
fot. i film: Rafał Kmak

Komentarze Facebook
Zobacz również
10 Komentarze
  1. Kristof pisze

    Błękitna, ale droga – bez dopłat samorządu możemy o tym paliwie pomarzyć…

  2. Miastons pisze

    Wymyślajcie sto odmian węgla który nic nie zmieni.. to tak samo jak z dpf-em w autach.. przez miesiac nie kopci a w trakcie wypalania dymi za cały miesiąc.. ktoś ma interes żeby iść w węgiel błękitny czy różowy zamiast w gaz który jak wiadomo też zdrowy nie jest ale już to mniejsze zło.. błekitny jest o 1/3 droższy na tonie więc nikt nie kupi i tak

    1. Anonim pisze

      Za tonę normalnego musisz zapłacić średnio 950 zł . Jeżeli jest naprawdę dużo lżejszy i lepszy kalorycznie oraz mniej popiołu to nawet by się opłacało.
      Ciekaw tylko jestem czy tylko mieszkańcy nowego sączą mogą go kupić ?

      1. Bogdan pisze

        Kupuję po 780 za tonę z transportem 10 km od Sącza . Więc skąd 950? A na przyłącze gazu czekam już 1,5 roku i zawsze coś nie tak. Jak zwykle wielki szu o nic!

      2. bogdan pisze

        Błękitnego węgla tona jest lżejsza od tony węgla kamiennego? To ciekawe, ale nic dziwnego widząc na jakim poziomie jest obecnie matematyka w szkołach!

  3. Waldemar Szczęsny pisze

    1220 pln za tonę. Średnio energooszczędny dom o powierzchni do 180 m2 to 3 tony na zimę czyli 5 miesiecy. Hmmm. Hmmm. Nie wyjdzie drożej lub tyle samo co gazem? ?

    1. Marian Ćwiklik pisze

      Waldemar Szczęsny drożej , ale lansik EkoPrezydenta jest tutaj bezcenny , mam nadzieje ze to co zarobi na węglu odda Kibicom Sandecji zgodnie z obietnicami , a może i cześć tego przeznaczy w końcu na darmowa komunikacje miejska – w końcu ?

    2. Waldemar Szczęsny pisze

      Marcin Ćwiklik nie wiem czy to lans czy tez nie ale są prostsze, tańsze a zarazem równie skuteczne sposoby na doraźne ograniczenie niskiej emisji.

  4. Ludomir pisze

    40 ton – ogromna ilość jak na Nowy Sącz. Można ogrzać 10 domów przez zimę 🙂 Najważniejsza propaganda…

  5. Ewa pisze

    Istnieje coś takiego jak program czyste powietrze i od tego roku odliczenie podatkowe pod nazwą ulga termomodernizacyjna. Może marchewka w postaci DAMY KASĘ warta jest rozpowszechnienia?

Zostaw odpowiedź