miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Centra usług w średnich miastach?

0 183

Włączenie miast średniej wielkości, które tracą funkcje gospodarcze w rosnący sektor usług biznesowych to jeden z pomysłów MIiR na rozruszanie lokalnych gospodarek. Resort podpisał umowę na badanie, które ma odpowiedzieć na pytanie, czy usługi dla biznesu mogą stać się “motorem rozwoju” tych miast.

W konferencji inaugurującej badanie wziął udział w dn. 18.06.2018 r. w siedzibie Ministerstwa w Warszawie wziął udział zastępca prezydenta Wojciech Piech.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał w poniedziałek, że MIiR od ponad roku realizuje Pakiet dla średnich miast”. Podkreślił, że w pakiecie jest wiele konkretnych rozwiązań, które mogą rozruszać lokalne gospodarki. “Jednym z nich jest włączenie miast średniej wielkości w rosnący sektor usług biznesowych – wyjaśnił. Dlatego resort zdecydował się przeprowadzić badanie, które pokaże, “co może być motorem rozwoju wybranych 35 miast” i odpowie na pytanie, czy mogą to być właśnie usługi dla biznesu.

Dzięki naszym staraniom Nowy Sącz znalazł się w grupie miast objętych badaniem. Wnioski wynikające z badania mogą okazać się kluczowe dla naszych zabiegów zorientowanych na powstanie w Nowym Sączu centrum usług dla biznesu – powiedział Wojciech Piech.

Efektem badania ma być “35 kompleksowych portretów” średnich miast. Dowiemy się m.in., jakie są dostępne zasoby kadrowe, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają języki, jaka jest też dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz, co niezwykle ważne, jakie są koszty pracy. Do diagnozy wybrano te miasta, w których znajdują się państwowe wyższe szkoły zawodowe, które są naturalnym partnerem samorządów i inwestorów, bo kształcą na potrzeby lokalnego rynku.  

Podczas konferencji Wojciech Piech zwrócił uwagę oficjeli rządowych na możliwość wykorzystania dla potrzeb centrum usług biznesowych gotowego zasobu, jakim jest obiekt upadającego Brainville.

To mógłby być przykład przekucia porażki projektu Brainville w sukces Centrum Usług dla Biznesu – powiedział miedzy innymi w swoim wystąpieniu na konferencji Wojciech Piech. Ale tutaj potrzebne są zdecydowane szybkie działania Rządu, który mógłby nadać konkretna treść już na wejściu programowi „Pakiet dla średnich miast”.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.