miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowosądecka młodzież pamięta. 230-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

0 444

Młodzież z nowosądeckiego Ochotniczego Hufca Pracy uczciła 230-lecie uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólnie z zastępcą komendanta wojewódzkiego Rafałem Kmakiem udali się na Plac 3 Maja pod pomnik Marszałka Stanisława Małachowskiego. Symbolicznymi wiązankami oraz bukietem kwiatów złożono hołd inicjatorom uchwalenia jednego z ważniejszych dokumentów w historii Polski.

 

Czytaj również: Park Strzelecki w Nowym Sączu otwarty

 

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej konstytucji. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

 

 

Rocznica jest okazją do przybliżenia wartości dokumentu oraz przypomnienia osób mających wpływ na kształtowanie naszej polskości. Kwiaty złożyliśmy na Placu 3 Maja pod pomnikiem Marszałka Stanisława Małachowskiego, będącego w okresie 1755–1784 starostą sądeckim – poinformował na profilu Facebook Rafał Kmak, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP w Krakowie. – Dzisiejsze uroczystości to doskonała okazja do przypomnienia o dziele będącym wyrazem kompromisu i mądrości Polaków dążących do naprawy pogrążonego w kryzysie państwa. 

 

 

źródło: OHP, Facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź