miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Renowacja Zamku Królewskiego oraz modernizacja Ratusza. Nowy Sącz otrzymał 1 950 000 złotych na zabytki

5 4 684

W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł. Rządowy Program Odbudowy Zabytków kierowany jest do gmin, powiatów oraz województw. Polega na bezzwrotnym wparciu inwestycji dot. renowacji i odbudowy zabytków. Dofinansowanie może pokryć do 98 proc. kosztów inwestycji, udział własny samorządu to minimum 2 proc. W ramach programu Nowy Sącz otrzymał 1 950 000 tys. złotych.

Czytaj również: Rządowy Program Odbudowy Zabytków – środki dla Nowego Sącza

– Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytów zabytki z naszego regionu odzyskają dawny blask. Program wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach zabytków. Uchronimy je przed degradacją i niszczeniem. Piękno historycznych miejsc będzie zachowane na kolejne dekady – mówi w rozmowie telefonicznej z serwisem miastoNS.pl poseł Patryk Wicher. – W pierwszym naborze zadbaliśmy o obiekty sakralne w Nowym Sączu – Kościół Ewangelicko- Augsburskim (292 040, 37 zł), Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek (906 295, 84 zł) oraz Bazylika św. Małgorzaty (3,4 mln złotych). Teraz kolej na Zamek Królewski i Ratusz – dodaje zadowolony parlamentarzysta.

W ramach programu w Nowym Sączu dofinansowano zadania:

 • Renowacja konserwatorska Zamku Królewskiego w Nowym Sączu: etap II 500 000,00
 • Modernizacja budynku Ratusza w mieście Nowy Sącz: etap II 1 300 000,00
 • Renowacja konserwatorska Zamku Królewskiego w Nowym Sączu: etap I 150 000,00

Dofinansowanie przyznane samorządom w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków dotyczy wydatków w dwóch obszarach inwestycyjnych:

 • Finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840) lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wnioskodawca lub podległa mu jednostka organizacyjna musi być właścicielem obiektu lub mieć prawo do użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.
 • Udzielanie przez wnioskodawcę dotacji, o której mowa w art. 81 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Prace muszą dotyczyć zabytku wpisanego do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującego się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – przyjmował wnioski za pośrednictwem aplikacji Polski Ład i będzie wypłacał środki z programu. Wnioski składane przez samorządy analizowała działająca przy KPRM komisja ds. wsparcia Programu. Komisja ta przygotowała rekomendacje, na podstawie których o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów.

Fot.: UMNS, Beskid Sądecki, sadeczanin.info

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
 1. Odpowiedz idioto pisze

  Kiedy pisowski redaktor odblokuje komentarze ?? To sie zgłasza

 2. Mobi pisze

  A jak długo będzie straszyła rudera pod tytułem „ stary młyn „ przy wjeździe do sądeckiej starówki. Taka wizytówka na powitanie! Wstyd!
  To miejsce jest jakieś zaczarowane. Najpierw był problem z budynkiem a raczej ruderą przy Piotra Skargi, teraz problem z budynkiem który z nim dąsiadował.

 3. Głos pisze

  Problemem jest to że klechy to mają we władaniu i bez oskubania kupca to wolą niechaj straszy dalej. Ołtarze za to złote. Kretyni

 4. Anonim pisze

  Właścicielem terenu jest spółka miejska ,,Stare Miasto,, a nie kościół. Jak coś piszesz to sprawdź i nie pisz bzdur.

 5. Mazikeen pisze

  Inwestuja w glosy. A gawiedz jak te barany krzyzyki stawia na kartach wyborczych, nie myslac o przyszlosci kraju. Bo przybytek modlow teraz taki ladny, bo dali i chca wiecej dawac nawet na Ratusz! Gdzie ten paskudny PLH siedzi i przekrety tylko calymi dniami robi. A za Nowaka kwiatki takie ladne sadzili. A teraz wszedzie korki w miescie! 🤦‍♂️

Zostaw odpowiedź