miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ścieżka rowerowa widmo? Samowola budowlana, czy remont?

3 2 238

Od kilku tygodni wzdłuż alei Piłsudskiego w Nowym Sączu powstaje ścieżka rowerowa. W lipcu MZD ogłosił przetarg na wykonanie inwestycji. Przetarg rozstrzygnięto wykonawca przystąpił do realizacji zadania. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy inwestycja realizowana jest zgodnie z prawem… Przypomnijmy, przetarg ogłoszony został na remont ścieżki rowerowej, której w tym miejscu nigdy nie było, a droga rowerowa powstaje od podstaw.

 

Czytaj również: Dachowanie osobówki! Kierowca zbiegł, policja szuka sprawcy…

 

Przepisy mówią, iż w przypadku remontu, nie jest wymagane pozwolenie na budowę, to w przypadku budowy już tak. Jak informuje z-ca prezydenta Nowego Sącza Artur Bochenek, inwestycja jest realizowana zgodnie z prawem i przy zapewnieniu niezbędnej dokumentacji.

 

Odcinek starej „ścieżki rowerowej”. fot. google maps

 

W związku z tym, iż w przestrzeni publicznej pojawiły się różnego rodzaju wątpliwości dotyczące realizacji inwestycji prowadzonej przez Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu pod nazwą  „Remont ścieżki rowerowej al.  Piłsudskiego” w imieniu naszych Czytelników pytamy p. dyrektora Adama Konickiego:

  1. Czy zostało zlecone przez MZD w Nowym Sączu wykonanie projektu ścieżki rowerowej lewej strony Alei Piłsudskiego od Ronda Solidarności do wiaduktu kolejowego i czy obecnie projekt taki istnieje?
  2. Czy uzyskano pozwolenie na budowę na inwestycję pod nazwą „Remont ścieżki rowerowej Al. Piłsudskiego” , co szczególnie istotne z punktu widzenia tego, iż ścieżka ta znajduje się w ciągu drogi krajowej DK75?
  3. Czy dokonano zgodnie z art. 30 Prawa Budowlanego zgłoszenia prac budowlanych inwestycji ?
  4. Czy obowiązek (ujęty w dokumentacji przetargowej) użycia destruktu (starej, sfrezowanej, dotychczasowej nawierzchni jezdni al. Piłsudskiego) przez wykonawcę ścieżki rowerowej nie stoi wprost w sprzeczności z przepisami dotyczącymi przepisom o ewidencjonowaniu odpadów w bazie BDO (Baza Danych Odpadowych)? Czyli innymi słowy, czy wykonawca nie złamał ustawy z 2012 roku o odpadach?
  5. Czy pan prezydent Ludomir Handzel był poinformowany o sposobie planowania i realizacji inwestycji? Czy może został wprowadzony w błąd i zakładał, że treść dokumentacji przetargowej dotyczy prawej strony Alei Piłsudskiego, gdzie faktycznie istnieje ścieżka rowerowa, która hipotetycznie mogła być remontowana, a nie strony lewej, gdzie ścieżki rowerowej nigdy nie było.

Odpowiedzi na powyższe pytania powinny być pełne i natychmiastowe. Pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości , czy mamy do czynienia z naruszeniem prawa  i samowolą budowlaną, czy tylko z błędami wynikającymi z niewłaściwie użytej terminologii w dokumentacji przetargowej. Z pierwszym będziemy mieć do czynienia, gdy okaże się, że nie ma ani projektu, ani pozwolenia na budowę, ani też zgłoszenia robót budowlanych, z drugim przypadkiem, gdy dokumentacja okaże się pełna, a tylko niedopatrzenie urzędnika spowodowało błędne użycie sformułowań w treści postępowania przetargowego.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. xax1212 pisze

    czego wy się czepiacie? nawet gdyby coś było poza prawem to czerpią wzorce od samej góry, która pokazuje jak zlewać prawo, konstytucję i w zależności od dobrego humoru, interpretować jak się chce.

    1. qwerty pisze

      dokładnie

  2. Radny pisze

    Ścieżka rowerowa przy obwodnicy, głupi pomysł lepiej poszerzyć drogę o trzeci pas ruchu !!! a Ścieżki rowerowe budować wokoło rynku. 🙂 dla radnych aby mieli swobodny dojazd do królestwa ratusza …. najlepszego miasta w Polsce, które płynie wszelkim bogactwem … 🙂

Zostaw odpowiedź