miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Trwa modernizacja progów Kamienicy, wartość robót to 22 miliony zł [Nagranie, zdjęcia]

0 1 826

Trwają prace na Kamienicy Nawojowskiej w Nowym Sączu. Przebudowane zostaną 3 stopnie wodne na rzece. To bardzo ważna i wyczekiwana inwestycja. Koszt całości inwestycji to przeszło 22 miliony złotych. W 2021 roku Wody Polskie uzyskały ok. 10 mln zł dofinansowania inwestycji z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Kolejne 12 mln zł zostaną zabezpieczone ze środków własnych Wód Polskich. Wykonanie robót budowlanych planowane jest do grudnia 2022 r.

Czytaj również: Ponad 2 miliony na nowy most i asfalt na drodze powiatowej Tęgoborze – Chomranice

Inwestycja obejmuje przebudowę trzech progów  drugiego, trzeciego i piątego, licząc od ujścia Kamienicy do Dunajca. Przebudowa progu drugiego i trzeciego będzie polegała na wykonaniu pochylni kamiennej z bystrotokiem oraz centralnego kanału migracyjnego dla ryb. Na trzecim progu zostanie wykonana przepławka o konstrukcji ryglowo-szczelinowej.

Prowadzone prace odbywają się na działkach Skarbu Państwa i nie wiążą się z żadnymi utrudnieniami dla mieszkańców.

– Ta decyzja to bardzo dobra wiadomość dla Sądeczan, dla mieszkańców Nowego Sącza, wędkarzy, turystów, dla tych wszystkich, którzy będą mogli w przyszłości korzystać z uroków spędzania czasu nad Kamienicą. Prawie 20 mln zł na I etap – udrożnienie rzeki Kamienica, aby dobrze służyła ekosystemowi, a także mieszkańcom, turystom, wędkarzom, sportowcom. Bardzo się cieszę, że tak duże środki spływają na Sądecczyznę z Wód Polskich – zaznacza poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Każda droga ma swoje wyboje i nie inaczej było w przypadku rzeki Kamienicy. Kamienica to 27 stopni, od Nowego Sącza po Nawojową. My mówimy o trzech strategicznych, jest to dopiero początek naszej drogi. Przed nami bardzo ważne zadanie – wylot do rzeki Dunajec, aby ułatwić rybom przepływ. Ale dobra wiadomość jest taka, że jeżeli uda się wygenerować kolejne środki, będziemy realizować dalsze stopnie – dodaje poseł Patryk Wicher.

– Kolejna inwestycja dla miasta Nowy Sącz. Cieszymy się, że ta inwestycja będzie mogła być zrealizowana, mamy nadzieję jak najszybciej. Tydzień temu Minister otwierał przekop Mierzei Wiślanej, ale jak widać nie zapomina też o tych mniejszych inwestycjach, zarówno on, jak i rząd z Premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Nie liczą się tylko te duże inwestycje strategiczne, ale też te mniejsze, kluczowe dla poszczególnych samorządów – podkreśla senator Wiktor Durlak.

Fot. i nagranie: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź