miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Tusk znaczy bezrobocie”. Konferencja prasowa w Nowym Sączu

1 1 106

W biurze poselskim Patryka Wichra w Nowym Sączu odbyła się konferencja parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości dotycząca bezrobocia w Polsce. Wśród wielu wypowiedzi nie zabrakło popularnego nawiązania do premiera polskiej biedy, czyli Tuska. Na spotkaniu z dziennikarzami pojawili się: Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, Jan Duda, Patryk Wicher oraz senatora z Grybowa – Wiktor Durlak. Politycy podczas konferencji poruszyli głownie temat bezrobocia, stan sprzed lat oraz obecnie.

Czytaj również: O Zawadzie, czyli o kolejnych kłamstwach prezydenckiej ekipy [Felieton]

Jest wyrok w pierwszym procesie wyborczym. Chodzi o spot Prawa i Sprawiedliwości o bezrobociu za rządów PO. Informowano w nim, że wynosiło ono 15%, choć w rzeczywistości było to 14,4%. Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał rozpowszechniania spotu. W Platformie Obywatelskiej zapanowała wielka radość, ponieważ sąd zakazał emisji spotu Prawa i Sprawiedliwości, w którym podano po zaokrągleniu, że bezrobocie wynosiło 15% za czasów, gdy Donald Tusk był premierem, a nie 14,4% jak wynika z danych GUSu. Entuzjazmu, który towarzyszy politykom Platformy Obywatelskiej, na pewno nie podzielali Polacy, którzy w latach 2011-2014 musieli w pośredniakach wręcz żebrać o jakąkolwiek pracę.
 
– Bezrobocie było potężne, hulało w Polsce ludzie nie mieli pracy, były dużo gorsze czasy do funkcjonowania. Jak wiemy dzisiaj po 8 latach rządu Prawa i Sprawiedliwości bezrobocie mamy praktycznie najniższe w Europie. Na poziomie 5% Jesteśmy w szczególnym miejscu na pięknej sądecczyźnie. Tutaj pamiętamy, jak kiedyś to wyglądało. Młodzi wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy, często za granicę, szczególnie z mojego pokolenia. Bezrobocie hulało było prawie 20%. Widać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawicy dobrze wykonuje swoje zadania, pracujemy na to aby w Polsce żyło się bezpieczniej, dostatniej i lepiej – mówił rozpoczynając konferencję senator Wiktor Durlak.

Swoje zdanie w temacie bezrobocia wyraziła także poseł Barbara Bartuś: – W samym powiecie gorlickim w lutym 2014 roku bezrobocie sięgało 16%. Dzisiaj to bezrobocie to jest niewiele ponad 6%. Dawniej takie regiony jak nasze, jak powiat gorlicki czy powiat limanowski, który miał prawie 20% bezrobocia, to była Polska powiatowa, która była tą Polską gdzie młodzi musieli wyjeżdżać, a starsi szukali jakiś świadczeń, które pozwolą im przeżyć. Dzisiaj możemy żyć godnie. Polska, szczególnie powiatowa, odczuwała to bardzo dotkliwie. Dzisiaj możemy się tylko cieszyć, że po takim czasie pandemii, po tym jak mamy wojnę za naszą granicą, po tym wstrzymaniu gospodarki bezrobocie tak spadło.

– Bezrobocie, wśród młodych było znacznie wyższe – dodała poseł Elżbieta Zielińska, rodem z Kobylanki (powiat gorlicki) – Wysyłanie CV każdego dnia po kilkadziesiąt razy. Niestety całe pokolenie w dużej mierze wyjechało za granicę. Mamy kolegów, koleżanki, którzy tam się osiedlili na stałe. Teraz musimy robić wszystko, żeby nie stracić tej szansy i nie stracić kolejnego pokolenia. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość między innymi właśnie dla młodych zrezygnowało z płacenia podatku do 25. roku życia. To jest bardzo mocne wsparcie dla młodych osób, ale także to jest również ochrona miejsc pracy. To bezrobocie, które mamy w chwili obecnej, to nie jest coś stałego i zawsze niestety trzeba trzymać rękę na pulsie, tak żebyśmy naprawdę mogli tutaj dobrze żyć.

– Rozwój gospodarki jest podstawą tworzenia miejsc pracy. Widzimy też powrót Polaków z zza granicy. Wracają Polacy, którzy pracują w bardzo istotnych, sektorach jak kwestie informatyczne, kwestie bezpieczeństwa. Dzisiaj te same miejsca pracy są tu w Polsce i oni zaczynają wracać z wiedzą, swoim doświadczeniem – mówił Patryk Wicher, poseł z Nowego Sącza.

Więcej możecie wysłuchać w zapisie filmowym konferencji, dostępnym poniżej.

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Bogdan pisze

    Zainteresowanie artykułem świadczy, że czytelnicy mają w nosie oświadczenia „wybitnych polityków”.

Zostaw odpowiedź