miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zapomniany żydowski cmentarz ozdobiony. Przywracają pamięć przodkom

1 827

Chasydzi z Nowego Jorku (USA) postanowili odrestaurować stary cmentarz żydowski znajdujący się przy ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu. To zapomniane przez wszystkich miejsce do niedawna było przez wszystkich niezauważalne. Teraz powstało tam ogrodzenie, które mocno wyróżnia się w tle przylegających kamienic. Inwestorem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Bonei Sanz Polska, kierowana przez nowojorskiego rabina Joela Halberstama, praprawnuka sądeckiego cadyka Chaima Halberstama. Wykonawcą jest firma F.R.B Makro M. Zięcina z Korzennej. Pozwolenie na budowę wydane zostało w 2018 roku.

 

Czytaj również: Święto kajakarzy w Nowym Sączu! Podsumowali olimpijski sezon

 

Ogrodzenie ma nowoczesny kształt, jednak można zauważyć w nim tradycyjne, żydowskie symbole. Elementy mają kształt macew, a wewnątrz pojawiły się manukije. Przed wojną ludność żydowska pamiętała o tym cmentarzu – był on pod opieką rabinów. Do dziś można tam znaleźć fragmenty nagrobków w murku wzdłuż ul. Piotra Skargi. Po wojnie miejsce zostało zupełnie zapomniane, o cmentarzu pamiętali tylko nieliczni.

 

Cmentarz żydowski znajdował się w tym miejscu od XVII do połowy XIX wieku. Przez prawie 200 lat byli tam chowani mieszkańcy wyznania mojżeszowego. Ich ciała wciąż tam się znajdują ponieważ zgodnie z tym, co nakazuje religia żydowska nie jest możliwa ekshumacja, ani przenoszenie ciał – mówi Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetla. – Dzięki ogrodzeniu to miejsce się wyróżni. Tam jest kawałek trawnika, na który ludzie wyprowadzali psy. Czasem odbywały się tam też imprezy. Teraz to będzie prawdopodobnie półotwarte miejsce, ale będzie wiadomo, że to nie jest zwykły trawnik, tylko cmentarz, gdzie spoczywają ludzie – dodaje Połomski

fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. VivaVictoria pisze

    eh mój Amstaff tam lubiał chodzić a dzieciarnia piła tam browary i ćpała dopalacze.. no cóż..

Zostaw odpowiedź