miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zbiórka na budowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego

0 429

W Nowym Sączu rozpoczęła się zbiórka środków finansowych na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego. Monument stanie przy Al. Wolności w Nowym Sączu, a jego odsłonięcie nastąpi najpóźniej 11 listopada, w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Czytaj również: „Wielkanocna pomoc potrzebującym” już ruszyła!

W Nowym Sączu zostanie wzniesiony pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance. Będzie on usytuowany u zbiegu ulic Żeromskiego i Alei Wolności, w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

Wkrótce po śmierci Piłsudskiego powstała idea uczczenia jego imienia poprzez wybudowanie pomnika, ale w 1936 roku została ona wstrzymana przez Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W 75. rocznicę śmierci Piłsudskiego, która była obchodzona w 2010 roku wznowiono propozycję upamiętnienia Marszałka. Inicjatywę podjęło wówczas Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. List intencyjny podpisało wtedy ponad 150 mieszkańców. 12 maja 2012 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, który kieruje się słowami Marszałka: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Projekt pomnika został nieodpłatnie wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza z Gdańska.

Pierwsza zbiórka pieniędzy odbyła się w niedzielę (25 lutego) na ulicach miasta Nowego Sącza. Wolontariusze wyposażeni w specjalne plakietki oraz puszki pojawili się m.in.: w Rynku, na ul. Jagiellońskiej oraz w wielu innych miejscach. Siarczysty mróz nie pokrzyżował im planów, rozpalała ich gorąca atmosfera. Na budowę pomnika Piłsudskiego na kasztance potrzebne jest blisko pół miliona złotych. Stanie on w miejscu dawnego mauzoleum żołnierzy Armii Radzieckiej i będzie wizytówką Nowego Sącza.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: Organizator

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź