miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Znaleziono skarb pod ruinami zamku! Drogocenna, srebrna zastawa w rękach pasjonatów historii [Zdjęcia]

0 4 423

Prowadzący prace poszukiwawcze przy ruinach sądeckiego zamku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny, znaleźli w niedzielę skrzynię ze skarbem. W środku była srebrna zastawa najprawdopodobniej ukryta podczas II Wojny Światowej.

 

Czytaj również: Przypominamy, nowe godziny funkcjonowania Urzędu Miasta

 

Niedzielne poszukiwania na Wzgórzu Zamkowym nieopodal Baszty Kowalskiej okazały się być niezwykle obfite w znaleziska. – Najprawdopodobniej w tym miejscu nikt nie szukał wykrywaczami metalu, także dlatego takie artefakty nam wychodzą – mówi Stanisław Pustułka, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny. – Coś mnie tknęło żeby kopać dalej, bo zauważyłem kawałki metalu. Była to najprawdopodobniej skrzynia, w której była schowana srebrna zastawa.

 

 

Znaleziska fascynatów historii zostaną przekazane archeologowi, który je zidentyfikuje, a po oczyszczeniu trafią do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Pracujący na miejscu archeolog, Bartłomiej Urbański wydał już wstępną ocenę: To kolejny skarb z okolic zamku w Nowym Sączu, tym razem są to judaika, prawdopodobnie z przełomu XIX-XX wieku. Teraz jest pytanie, czy one są związane z budynkami, które kiedyś znajdowały się w tej części miasta, czy są to jakieś depozyty zagrabione przez Niemców, których nie udało im się wywieźć?

 

 

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny otrzymało pozwolenie na poszukiwania w tym miejscu do końca bieżącego roku. 

Autor: Mateusz Michniak
Fot. Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź