miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zobaczcie jak postępują prace przy budowie legendarnego połączenia! Roboty postępują błyskawicznie

0 3 997

Na ul. Asnyka w Nowym Sączu postępują prace przy modernizacji linii kolejowej w kierunku Chabówki. Przebudowywane są media podziemne, a także powstają elementy nowych obiektów inżynieryjnych. Będą nowe wiadukty, a tory znajdą się wyżej niż dotychczas. W połączeniu z realizacją przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. innych zadań objętych Krajowym Programem Kolejowym możliwy będzie dojazd z centrum Krakowa do Zakopanego w czasie 90 – 100 minut, a do Nowego Sącza w czasie około godziny. Linia będzie wykorzystywana również w ruchu dalekobieżnym, co jest szczególnie istotne w kontekście ruchu turystycznego.

Czytaj również: Zmodernizują boisko sportowe w Świniarsku! Marszałek przekazał 113 680 złotych

Przebudowa trasy kolejowej 104, łączącej Chabówkę z Nowym Sączem, ma na celu zapewnić mieszkańcom regionu wygodne podróże do Krakowa w zaledwie godzinę. Dla ludzi mieszkających w tym obszarze, którzy przez wiele lat cierpieli z powodu braku dogodnych połączeń kolejowych, jest to wyjątkowo ważny moment. W maju 2023 roku PKP PLK podjęło decyzję o zawarciu umów z firmami wykonawczymi, które będą odpowiedzialne za modernizację linii nr 104 pomiędzy Chabówką a Nowym Sączem. Na odcinku od Nowego Sącza do Klęczan, prace realizuje konsorcjum firm Torpol oraz Intop Warszawa, które otrzymało na ten cel budżet w wysokości 780 milionów złotych.

 

Modernizacja trasy 104 Chabówka – Nowy Sącz stanowi integralną część ambitnego projektu zarządcy infrastruktury kolejowej. Planowane jest utworzenie nowego połączenia kolejowego pomiędzy Podłężem a Piekiełkiem. Oprócz prac modernizacyjnych i elektryfikacji na 75 km trasy Chabówka – Nowy Sącz, projekt obejmuje również budowę 58 km zupełnie nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Fot. Piotr Hamarnik, PKP Polskie Linie Kolejowe SA

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź