miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

600 mln złotych na modernizację sieci! Lepsze zasilenie na Sądecczyźnie

1 1 297

Grupa energetyczna Tauron wydała ok. 600 mln zł na inwestycje w sieci dystrybucyjne na terenie woj. małopolskiego w zeszłym roku. Według spółki prace były prowadzone na wszystkich poziomach napięć, co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa energetycznego klientów. Dużą modernizację sieci przeszły urządzenia na Sądecczyźnie. 

 

Czytaj również: Polski Ład: zmiany w rozliczaniu składek i nowe rozwiązania podatkowe – dyżur ekspertów ZUS i KAS

 

Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja podkreślił w środowym komunikacie, że część prac w województwie małopolskim prowadzona była w trudnych górskich terenach. Obszary górskie na południu Małopolski – wskazał – ze względu na mikroklimat i ukształtowanie terenu są szczególnie narażone na zwiększoną awaryjność sieci.

„Tauron Dystrybucja modernizuje i usprawnia sieć, by ograniczyć do minimum możliwość występowania awarii w trudno dostępnym terenie” – zaznaczył Zasina.

Jedną z ważniejszych inwestycji były prace związane z przyłączeniem odbiorców w Nowym Targu, wymagające rozbudowy stacji 110/15kV Szaflary oraz poprawą pewności zasilania dla Krynicy i miejscowości zlokalizowanych wokół niej. Związane to było z budową linii kablowych średniego napięcia relacji GPZ Krynica – RS Słotwiny oraz modernizacją rozdzielni RS Słotwiny.

Według przedstawicieli Taurona, bardzo ważnym dla spółki zadaniem zrealizowanym w ubiegłym roku była przebudowa linii 30 kV Rożnów-Łososina. Linia ta jest jedną z najstarszych w Beskidzie Sądeckim – wybudowana została w 1968 r. Została częściowo zmodernizowana w 1986 r., teraz przeprowadzono na niej prace, które pozwolą na jej skrócenie, zmianę napięcia i znaczące zmniejszenie awaryjności.

Przebudowa umożliwiła podzielenie linii Rożnów-Łososina na dwie linie i zasilane klientów z tego obszaru z różnych źródeł. Dzięki temu nastąpiła poprawa stanu zasilania zarówno klientów indywidulanych, jak i zlokalizowanych na tym terenie firm.

Przebudowa linii była możliwa dzięki powstaniu dużej stacji energetycznej 110/15 kV Chomranice. Budowa stacji umożliwiła likwidację napięcia 30 kV i jego zmianę na 15 kV oraz zmianę konfiguracji układu pracy sieci średniego napięcia. W efekcie wymieniono m.in. 122 transformatory SN/nN 30/0,4 kV na jednostki 15/0,4 kV.

Inwestycja została podzielona na trzy zadania, z których dwa realizowane były przez wykonawców wyłonionych w przetargach, a jedno przez służby techniczne Tauron Dystrybucji. Całkowita wartość tego zadania wyniosła ok. 13 mln zł.

„Obok zadań mniejszych o punktowym zasięgu, w bieżącym roku będziemy kontynuować realizację dużych i ważnych zadań wieloletnich, poprawiających bezpieczeństwo energetyczne całego regionu” – zapowiedział prezes spółki.

Według niego w Małopolsce znajduje się 108 Głównych Punktów Zasilania (GPZ), z czego w samym Krakowie 23. Dzięki temu istnieje możliwość wzajemnego uzupełniania i zapewnienie zasilania rezerwowego dla poszczególnych obszarów miasta w przypadku awarii, któregoś z nich.

Obecnie w Małopolsce trwają prace budowlane lub modernizacyjne przy Głównych Punktach Zasilania: na terenie Krakowa – Prądnik, Bieżanów, w Tarnowie i okolicy – stacji Zawada i Targowisko oraz przy stacjach Zaskawie, Mszana Dolna i Biegonice w południowej część województwa.

źródło: PAP
fot.: Tauron

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. BarKol pisze

    Może pomyślcie o stabilizacji napięcia w sieci nN dla odbiorców docelowych w gospodarstwach domowych

Zostaw odpowiedź