miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Co nas czeka w pogodzie na weekend? Synoptyczna prognoza na 9-11 lutego

0 300

W najbliższych dniach Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej, a z południa na północ będzie przemieszczać się ciepły front z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzącymi w deszcz, miejscami także marznący i powodujący gołoledź. Weekend pochmurny, z mgłami w północnej i centralnej części kraju. Na południu będzie dość ciepło, na północy jeszcze w piątek i sobotę chłodno. Wiatr okresami porywisty, szczególnie w rejonach górskich, ale nie są prognozowane wichury.

Czytaj również: Na Sądecczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe. Wspólne zadbajmy o bezpieczeństwo

PIĄTEK (09.02)

Sytuacja baryczna
Polska jest pod wpływem zatoki niżu z ośrodkiem na zachód od Irlandii, w strefie ciepłego frontu atmosferycznego powoli przemieszczającego się z południa ku centrum kraju. Nad południową Polskę napływa cieplejsze powietrze polarne morskie, pozostała część kraju pozostanie w chłodnej masie powietrza polarnego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady deszczu, na szczytach Tatr również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 5°C na północy do 10°C na południu regionu, na szczytach Beskidów około 4°C do 7°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków wschodnich, na południu województwa umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni.

Kraków: 9°C
Nowy Sącz: 12°C    
Kielce: 5°C
Rzeszów: 8°C
Zakopane: 8°C

SOBOTA (10.02)

Sytuacja baryczna
Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżu z rejonu Irlandii, w strefie ciepłego frontu atmosferycznego, powoli przemieszczającego nad północną połową kraju. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie krańce północne pozostaną jeszcze w chłodnej masie powietrza polarnego. Ciśnienie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C, lokalnie 13°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 11°C, na szczytach Beskidów około 4°C do 7°C, na szczytach Tatr około 2°C. Wiatr umiarkowany, w rejonach podgórskich porywisty, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr w porywach do 90 km/h, okresami do 100 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Kraków: 13°C    
Nowy Sącz: 14°C    
Kielce: 9°C    
Rzeszów: 11°C   
Zakopane: 9°C

NIEDZIELA (11.02)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżu z ośrodkami w rejonie Wysp Brytyjskich i Zatoki Weneckiej. Północna część kraju pozostanie w strefie ciepłego frontu atmosferycznego. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie krańce północne pozostaną jeszcze w chłodnej masie powietrza polarnego. Ciśnienie będzie powoli rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 7°C na zachodzie do 13°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-wschodni.

Kraków: 12°C    
Nowy Sącz: 12°C    
Kielce: 11°C    
Rzeszów: 13°C   
Zakopane: 8°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź