miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Co nas czeka w pogodzie? Prognoza synoptyczna na 47 tydzień roku [20-26 listopada]

0 562

Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna, z epizodami ocieplenia i ochłodzenia. Niemal codziennie możliwe będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, a nawet marznącego deszczu. Jedynie środa zapowiada się w miarę pogodnie. Temperatura powietrza zróżnicowania – wyraźnie chłodniej będzie na północnym wschodzie, cieplej na południowym zachodzie. Z powodu przechodzenia przez Polskę aktywnych frontów atmosferycznych wystąpi nietypowy rozkład temperatury w ciągu doby – niekiedy w nocy będzie cieplej niż w dzień. Głęboki niż, w zasięgu którego znajdzie się Polska w drugiej połowie tygodnia, przyniesie silne porywy wiatru w czwartek i piątek.

Czytaj również: Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu

W poniedziałek zachmurzenie duże. W wielu miejscach, szczególnie na południowym zachodzie, będzie padał deszcz, tylko na północnym wschodzie i wysoko w górach śnieg. W pasie od wschodniego Pomorza i Warmii po północną Lubelszczyznę opady deszczu ze śniegiem, ale okresami możliwe są marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów na południowym zachodzie Polski wyniesie od 10 mm do 20 mm, a przyrost pokrywy śnieżnej w górach od 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C, chłodniej na północnym wschodzie, od –2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, przeważnie zachodni i południowo-zachodni, tylko na północy z kierunków wschodnich. Wysoko w górach silne porywy wiatru będą powodować zamiecie i zawieje śnieżne.

We wtorek nad Polską przemieści się niż z układem frontów. Zachmurzenie będzie zwykle całkowite, tylko na północy możliwe są większe przejaśnienia. Na południu, zachodzie i nad morzem wystąpią opady deszczu, na pozostałym obszarze kraju deszczu i deszczu ze śniegiem, a na północnym wschodzie i wysoko w górach głównie śniegu. W Tatrach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie miejscami mogą wystąpić marznące opady deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od –3°C na północnym wschodzie, około 3°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. W północno-wschodniej połowie kraju, gdzie zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, temperatura maksymalna wystąpi zwykle przed południem, a później nastąpi stopniowy jej spadek o około 2°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków północnych, tylko na południu z kierunków zachodnich.

Noc z wtorku na środę będzie na północnym wschodzie mroźna, temperatura minimalna spadnie tam do poziomu od –11°C do –6°C.

W środę przejściowo rozbuduje się nad Polską klin wyżowy. Zachmurzenie będzie zwykle małe i umiarkowane, jedynie na południu oraz po południu na północy kraju okresami duże z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od –3°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie i do 4°C nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie okresami porywisty, z kierunków północnych, od zachodu kraju skręcający na zachodni.

W czwartek nad Polskę nasunie się głęboki niż z układem frontów. Noc będzie jeszcze mroźna, ale w ciągu dnia zacznie napływać ciepła masa powietrza. Będzie pochmurno, na zachodzie opady deszczu, na pozostałym obszarze kraju deszczu ze śniegiem i śniegu, które będą przechodzić w deszcz oraz przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 2°C na południu, około 4°C w centrum, do 10°C na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, a na północy do 80 km/h, z kierunków zachodnich.

W piątek ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze. Zachmurzenie będzie duże, z postępującymi od północy kraju większymi przejaśnieniami. Niemal wszędzie wystąpią przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na północy i w górach przechodzące w śnieg. Nad morzem możliwe burze. Po stosunkowo ciepłej nocy (w całym kraju powinna być temperatura dodatnia), w ciągu dnia będzie szybko ochładzać się – temperatura maksymalna, od 4°C do 8°C, wystąpi przed południem. Wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 75 km/h, z zachodu.

W sobotę i niedzielę najprawdopodobniej będziemy na skraju niżu w chłodnym powietrzu arktycznym. Na przeważającym obszarze kraju będzie pochmurno z opadami śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 3°C. W sobotę wiatr będzie jeszcze umiarkowany, okresami w porywach do 55 km/h, w niedzielę już słaby, z kierunków zachodnich. W sobotę możliwe są zawieje śnieżne.

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź