miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Gmina ma służyć mieszkańcom!

11 1 785

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o Gminie Chełmiec. Główną przyczyną zainteresowania mediów jest odroczenie decyzji związanej z nadaniem statusu miasta miejscowości Chełmiec. Gospodarz Gminy nie przebierając w słowa atakuje wg jego opinii winowajców. Na początku za sytuację obwiniał chełmieckich radnych, później swoje ataki skierował w stronę posłów na Sejm RP. O genezie zaistniałej sytuacji, możliwościach załagodzenia konfliktów oraz o specyficznym traktowaniu obywateli przez Wójta Chełmca rozmawiamy z Rafałem Kmakiem (34 lata) – radnym w Gminie Chełmiec.

Agnieszka Michalik: Na początku grudnia, gdy pojawiła się informacja o zawieszeniu nadania praw miejskich Chełmcowi, na antenie Radia Kraków padły bardzo ostre sformułowania. Panie Radny, Wójt stawia Pana w pierwszym szeregu osób winnych za brak miejskości Chełmca.
Rafał Kmak: W tej sprawie zostało już powiedziane chyba wszystko. Chcę tylko podkreślić, że pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostało skierowane po bardzo dokładnej analizie wniosku złożonego przez Gminę. Nasza ósemka (radni Chełmca) skupiła się głównie na możliwości wypowiedzenia się w tej sprawie mieszkańców gminy oraz na sposobie przeprowadzenia konsultacji. Nie zostały one przeprowadzone w sposób i według zasad, które przyjęli radni uchwałą w 2014 roku! ANONIMOWYMI ankietami nie można podpierać tak ważnej, dla całej społeczności Chełmca decyzji. Nasze obawy związane z przeinwestowaniem samego Chełmca sprawdziły się – w bieżącym roku Chełmiec otrzymał największe wsparcie finansowań inwestycji kosztem pozostałych sołectw…

“Mieszkańcy tej części gminy pozostaną sami sobie – bez wsparcia Gminy Chełmiec związanej z budową nowego mostu. Nie pozostawiłem tego jednak obojętnie … Mogę dzisiaj poinformować, że udało mi się przekonać władze Nowego Sącza … mieszkańcy Świniarska i Małej Wsi będą mieli możliwość wsiadania do MPK i korzystania z przejazdów Szynobusem na jednym bilecie”

AM: Wg wyliczeń Urzędników w Chełmcu Gmina straciła mnóstwo pieniędzy na braku zmiany statusu. Rozesłane zostały kartki z informacjami, że te decyzje wpłynęły na brak możliwości ubiegania się o fundusze unijne.
RK: Na koszt podatników zostały przesłane moim zdaniem nieprawdziwe informacje. Dla przykładu – środki sołeckie to pieniądze nas wszystkich – to my decydujemy, na zebraniach wiejskich, na co one zostaną przeznaczone, a nie władze gminy!

Ja zadam pytanie w drugą stronę – ile tracą mieszkańcy Chełmca poprzez zachowania Pana Wójta? Bardzo dużo!

Gdy sięgam do wniosku, który złożyła gmina i argumentów, które tam podaje w ramach zmiany statusu nie widzę nic co by mogło podtrzymać ten argument. To są wyliczenia urzędników. Nie można zakładać, że uzyska się dofinansowanie w momencie, gdy wniosek zostanie złożony do stosownej instytucji. Ja zadam pytanie w drugą stronę – ile tracą mieszkańcy Chełmca poprzez zachowania Pana Stawiarskiego? Bardzo trudno o przykłady owocnej współpracy z innymi samorządami. Weźmy dla przykładu Nowy Sącz – moim zdaniem naturalny partner Gminy Chełmiec.

AM: Nowym Sączem rządzi Ryszard Nowak, a wiemy, że Pan Stawiarski nie darzy go zbytnią sympatią…
RK: Gmina ma służyć mieszkańcom! Indywidualne emocje muszą ustąpić. Liczą się przede wszystkim mieszkańcy Gminy Chełmiec. Pan Stawiarski od lat stosuje bardzo sprytny zabieg socjotechniczny. Nie potrafi funkcjonować bez „wroga”. Porównuje się, kpi z sąsiedniego samorządu. Jest to dla niego bardzo wygodne. Ja – dobry, oni – źli. Prawa miejskie są tego znakomitym przykładem. Według mnie jest to osobiste pragnienie, ambicja zmiany stanowiska z Wójta na Burmistrza – a zachowanie i emocje jakie ostatnio nam towarzyszą zdają się potwierdzać moje przypuszczenia. Poprzez własne działania i uparte, niczym nieuzasadnione odcinanie się od współpracy z Nowym Sączem szkodzi mieszkańcom, wszystkim – i tym młodym, starszym oraz pracującym. Przykład pierwsze z brzegu – MPK – sytuacja, jaka nie ma miejsca chyba w całej Polsce – autobusy komunikacji miejskiej nie zatrzymują się na przystankach usytuowanych na terenie naszej Gminy…

Pan Wójt od lat stosuje bardzo sprytny zabieg socjotechniczny. Nie potrafi funkcjonować bez „wroga”. Porównuje się, kpi z sąsiedniego samorządu. Jest to dla niego bardzo wygodne. Ja – dobry, oni – źli. Tak nie jest…

AM: To rzeczywiście wyjątkowa sytuacja. Za niespełna miesiąc zostanie wyłączona z ruchu przeprawa na Helenie. Według informacji jakie posiadamy władze Chełmca odmawiają w partycypowaniu kosztów związanych ze zbiorową komunikacją zastępczą?
RK: Tak, to bardzo smutne. Mieszkańcy pozostaną sami sobie – bez wsparcia Gminy Chełmiec związanej z budową nowego mostu. Nie pozostawiłem tego jednak obojętnie. Od kilku miesięcy walczę o możliwość zatrzymywania się MPK w Świniarsku i Małej Wsi. Mogę dzisiaj powiedzieć, że udało mi się przekonać władze Nowego Sącza – na okres budowy nowego mostu, mieszkańcy Świniarska i Małej Wsi będą mieli możliwość wsiadania do MPK i korzystania z przejazdów Szynobusem na jednym bilecie.

Tabela ukazuje słuszne obawy chełmieckich radnych – bardzo duża dysproporcja inwestycyjna w Gminie Chełmiec…

AM: A co z łącznikiem obwodnic? Komunikacyjnie znacząco odciążyło by to takie miejscowości jak Chełmiec, Biczyce, Świniarsko, czy Małą Wieś w okresie budowy mostu?
RK: Budowa łącznika obwodnicy nienaturalnie się odwleka. Obwodnica północna i zachodnia od kilku już lat w pełni funkcjonuje, a przetarg na łącznik – o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem ogłoszony zostanie dopiero w wakacje… Nie chcę tej sprawy zbytnio komentować, pewne formalności powinne zostać zrobione kilka lat temu. Znaczne utrudnienia odczują wszyscy – mieszkańcy Trzetrzewiny, Biczyc, Chełmca i nie tylko…

AM: Wspomniał Pan o stratach jakie mają mieszkańcy gminy z winy gospodarza? Wójt zapowiedział, że ze środków na „miasto” sfinansował by własne MPK.
RK: Oczywiście – kolejne obciążenie dla budżetu gminy. A co w przypadku, gdy teraz miasto nie wyrazi zgody na zatrzymywanie się autobusów w Nowym Sączu. Pani redaktor, nas – mieszkańców interesuje dojazd do Nowego Sącza! Przede wszystkim do pracy! Nie potrzebujemy komunikacji gminnej, która przewiezie mieszkańców z Trzetrzewiny do Małej Wsi…

Jeżeli Gmina współpracowała by na zasadach partnerskich z Nowym Sączem z pewnością dodatkowo by na tym korzystała. Nie musiała by wciąż się zadłużać celem realizacji własnych projektów. Spójrzmy na ranking Głównego Urzędu Statystycznego – w 2016 r. Nowy Sącz pozyskał środki unijne na kwotę 163,5 miliona złotych. Chełmiec? 25 milionów. Zauważyłem, że w gminie bardzo ostatnio mało środków pozyskuje się z Unii. To dziwne – propaganda, którą stosuje Wójt mówi, że Chełmiec jest liderem w pozyskiwaniu tych środków. Zestawienie mówi samo za siebie… Pomyślmy ile pieniędzy niepotrzebnie wydaliśmy np. na budowę oczyszczali ścieków. Przy współpracy z innymi samorządami z pewnością zyski dla mieszkańców byłyby zdecydowanie większe – spójrzmy na Stary Sącz – fajna, funkcjonalna inwestycja MPK Park&Ride – mini dworzec z parkingiem dla samochodów i autobusów. Korzenna, Nawojowa, Stary Sącz, Kamionka – wszyscy korzystają z infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – u nas jak w przypadku Świniarska pieniądze w błoto – trzeba naprawiać i przebudowywać. Ostatnio temat śmieci – dla porównania w Nowym Sączu 4x w miesiącu odbierane jest BIO, 2x w miesiącu śmieci zwykłe śmieci. Odśnieżanie – nie widziałem w tym sezonie pługa który odśnieżałby drogę gminną lub chodnik – to skandaliczne! Przykładów można wyliczać mnóstwo…

AM: Zmieńmy może temat rozmowy. W ostatnim czasie na stronach Urzędu Gminy Chełmiec pojawiają się anonimowe wpisy m.in. na temat Pana, czy Posła Arkadiusza Mularczyka. Co Pan o tym sądzi?
RK: Dla mnie to skandaliczne zachowanie. Strona gminy nie służy do wpisów anonimowych komentarzy. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca! Od lat walczymy o zaprzestanie takich praktyk!

AM: Niektóre wpisy opierają się na oświadczeniach mieszkańców gminy, jakoby nawoływał Pan do prób „usunięcia” Wójta…
RK: Dla mnie to jest śmieszne. Śmieszne również dla wszystkich osób z którymi rozmawiałem na ten temat. Mogę się jedynie domyślać kto jest autorem tych oświadczeń. W tej sprawie zmuszony jestem założyć sprawę w sądzie Panu Stawiarskiemu. Niedopuszczalnym jest, aby w Urzędzie Gminy działy się takie rzeczy… Moim zdaniem bardzo dziwne rzeczy…

Postanowiłem założyć Stowarzyszenie, którego głównym celem będzie pomoc osobom, które zostały pokrzywdzone lub są niezadowolone z funkcjonowania obecnej władzy w Gminie … Zachęcam do kontaktu wszystkich zainteresowanych tą inicjatywą!

AM: Wójtowi? Przecież Wójt nie on jest autorem tych oświadczeń i wpisów na stronie Urzędu.
RK: Ale Wójt odpowiada za sytuację w Gminie. Za jej funkcjonowanie i treści które są publikowane na oficjalnej, urzędowej stronie gminy. Przypomnę opłacanej przez wszystkich podatników. Ta osoba (autor oświadczeń – przyt. red.) będzie podczas tego procesu z pewnością wezwana w charakterze świadka. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia. Wszystkie oświadczenia, które na stronie gminy się ukazały, są nieprawdziwe. I to Pan Wójt będzie musiał udowodnić w sądzie, że kłamstwa, użyte w tych oświadczeniach są prawdziwe. Nie życzę źle autorowi tych kłamliwych oświadczeń, co więcej jest mi tej osoby bardzo żal – została wplątana w rozgrywki polityczne Pana Stawiarskiego.

AM: Czy zamierza Pan podjąć jakieś działania w celu wyjaśnienia sytuacji w Gminie i poczynań jej włodarzy?
RK: Myślę, że nie jest odkryciem, iż działania Gminy w Chełmcu nie zawsze są takie jakby oczekiwali tego obywatele. Powtórzę to ponownie – Gmina ma służyć mieszkańcom – obywatelom! Od lat dochodzą do nas informacje, że są działania, na które nie ma zgody mieszkańców i radnych. W związku z tym postanowiłem założyć Stowarzyszenie, którego głównym celem będzie pomoc osobom, które zostały pokrzywdzone lub są niezadowolone z funkcjonowania obecnej władzy w Gminie. Na chwilę obecną w skład Stowarzyszenia wchodzi grupa radnych oraz mieszkańcy Gminy. Zachęcam do kontaktu wszystkich zainteresowanych tą inicjatywą. Wkrótce dokonam wpisu do Rejestru Krajowego (KRS). Stowarzyszenie jest otwarte na współpracę ze wszystkimi! Proszę o kontakt ze mną. Jak zawsze służę pomocą i postaram się wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości, które mogą lub mogły mieć miejsce: tel. 531-970-800 lub rkmak@wp.pl

AM: Dziękuje za rozmowę.

Komentarze Facebook
Zobacz również
11 Komentarze
 1. Józef Wilk pisze

  Brawo Panie Kmak! Jedyny co się nie boi i walczy o mieszkańców 🙂

 2. keisyr pisze

  Popieram w pełni stanowisko Pana Kmaka i radnych Chełmca którzy go wspierają ! Wizja funkcjonowania Sądecczyzny według Pana Kmaka jest właściwa i odpowiadająca dzisiejszym I przyszłym, czasom. Chełmiec nie może stanowić oderwanej od Nowego Sącza jednostki administracyjnej !!! To jest szkodliwe dla Nowego Sącza i samego Chełmca ! Przyszłość Chełmca i innych sąsiednich miejscowości związana jest z Nowym Sączem. Wkrótce Chełmiec I Nowy Sacz to będzie jeden wspólny organizm, czyli ponad 100 tysięczna aglomeracja Nowy Sącz. W takim duzym mieście będzie się żyło bogato I nowocześnie. Kraków wnet powiększy liczbę mieszkańców z 800 tys, do 1200 tys, ! Nowy Sacz nie może stać w miejscu, musi powiększyć swój obszar I liczbę ludności ! Zycie mieszkańców Chełmca jako dzielnicy Nowego Sącza to niesamowity skok cywilizacyjny w porownaniu z dzisiejszą wiejską egzystencją. Pan Kmak dobrze sobie z tego zdaje sprawę, dlatego proponuje mieszkańcom Chełmca o niebo lepsze życie, ale w ścisłym powiązaniu z dużym Nowym Sączem lub w jego ramach !!!

 3. Piko pisze

  Wszystko co w gminie Chełmiec jest tworzone, powinno być tworzone zgodnie z prawem i na podstawie prawa. Niestety, chyba jednak tak nie jest. Urzędnikom gminy Chełmiec i ich szefowi prawo przeszkadza w osiąganiu własnych wyimaginowanych ,,ambitnych” dziwnych celów. Prawo dla pozoru, prawo dla reklamy ale nie do stosowania. No i jeszcze prawo z gumy – które się naciąga, ale niestety i ta guma kiedyś jednak pęknie. Przykre jest to, że urzędnik wójt, który winien służyć – tak służyć!!! mieszkańcom gminy – wynosi się i jest wynoszony do roli dyktatora i za takiego się uważa – oczywiście adorowany przez swoich ,,dworzan”.

 4. Mk pisze

  Piękne samouwielbienie na swoim portalu. Przecież to kompromitacja. Proszę nie startować już nigdy w wyborach lepiej się zająć pracą dla miasta.

  1. Piko pisze

   Mk, może właściwym było by napisać te same słowa do wójta Stawiarskiego – to przecież on jest mistrzem samouwielbienia na oficjalnej stronie gminy Chełmiec. (www.chelmiec.pl ). Przecież tam p. wójt przedstawia się jako superman walczący ze złem, tytan gospodarki, geniusz finansowy, mistrz logistyki i celebryta – to tam i własnie sam swoimi wypowiedziami się kompromituje. Przeczytaj te wszystkie bzdury i może wyciągniesz taki sam wniosek, i skierujesz go już do innego adresata, czyli: panie Stawiarski, ,proszę nie startować już nigdy w wyborach lepiej się zająć pracą “……..- może jednak nie dla miasta. Przykład z dnia dzisiejszego – jak to hipotetycznie zdobył by pieniądze , których nie zdobędzie bo nie jest miastem , a gdyby był, wówczas już by budował, ale że nie jest to nie złożył wniosku – i tak dalej i tak dalej……….

   1. Mk pisze

    Wójt Stawiarski broni się pracą proszę się przejechać gminnymi drogami i zobaczyć jak zmienia się gmina Chełmiec tylko ślepy nie widzi jak bardzo się rozwinęła. Nie będę wymieniał wszystkiego bo dużo tego. Można stawiarskiego nie lubić sam nie pałam sympatiom do niego ale gospodarzem jest niezłym. A co do Pana Kmaka mierny bierny ale wierny. Nowak jako prezydent 3 kadencje i co i g___o. Jak wygląda ns wystarczy się przejechać. Tragedia. Rozpasanie w ratuszu poprostu masakra pełno jakichś pełnomocników za grubą kasę itd itp. Jak wogole można porównywać Stawiarskiego do Nowaka. Zawsze trzeba patrzyć obiektywnie to naprawdę nie boli. Jeśli Stawiarski jest słaby napewno wyborcy to zweryfikuja :).

    1. Piko pisze

     Mk, pragnę Cię uświadomić , że gmina Chełmiec to n ie tylko wieś Chełmiec i te przyległe do niej. Gmina Chełmiec dzieli się na te wsie, które lubi pan Stawiarski, których nie lubi, i te które są mu poddane. Inwestuje nasze podatników pieniądze tam gdzie są jego znajomi w różny sposób z nim powiązani i wszyscy ci którzy przytakują jego fanaberią, bo się go boją z różnych względów. Dodatkowo chodzi tutaj o zwykłą arytmetykę – inwestuje tam gdzie jest większość, która przez to ,,przekupstwo” inwestycyjne, hipotetycznie go wybierze na następną kadencję , niestety ,,olewa” te wsie w których są samodzielnie myślący, które kiedykolwiek mu się przeciwstawiły poprzez osoby mające tam autorytret, których nie potrafi ,,złamać”. Przyjedź do wsi z tej gorszej strony Dunajca – zobaczysz ,,gospodarską rękę” Stawiarskiego. Świetlice dla dzieci to baraki, drogi bez poboczy, syf i brud, nie ma kto wykosić rowów, zatkane przepusty, nie ma boisk dla dzieci, oświetlenia ulic – dwie lampy na krzyż, ale obiecuje się już kilka lat, o chodnikach dla pieszych nie wspomnę……a oprócz tego niestety ten pan nie ma szacunku dla ludzi ,zwykłych obywateli. To nie jest kwestia lubić nie lubić. To jest pan opętany własnym narcyzmem nie liczący się z nikim. Interesuje go ratusz i burmistrzowanie a te miliony na ratusz , obserwatorium astronomiczne palmiarnie można było przeznaczyć na rozwój tych,, gorszych wsi”. To jest własnie mój obiektywizm. Pana Stawiarskiego osobiście nie znam , oceniam go poprzez pryzmat obserwacji jego działań wobec całej gminy , szacunku i równego traktowania mieszkańców gminy i zachowań wobec oponentów. Natomiast p. Nowak mnie nie interesuje jestem z gminy Chełmiec.

  2. Krytyk pisze

   Stawiarski czy to ty? Wojt na gminnym portalu moze pisac co chce, a radny gminy nie moze udzielic wywiadu dla swojego portalu?

 5. Tadeusz Trzetrzewina pisze

  Panie Kmak proszę o konkrety – konkrety związane z niedopuszczeniem wygranej Pana Stawiarskiego w nadchodzących wyborach! Mam nadzieję, że wesprze Pan jakiegoś kandydata – to się musi skończyć!

 6. keisyr pisze

  Samodzielny Chełmiec sie nie liczy ! Dzisiaj Chełmiec to nędza, bezrobocie I kolejki po zasiłek społeczny ! Jedyny ratunek dla Chełmca to przyłączenie do Nowego Sacza! Wtedy mieszkańcy Chełmca stana się mieszkańcami 100 tys aglomeracji Nowy Sącz ! W takiej aglomeracji będą mieli do dyspozycji miejsca pracy, mieszkania w apartamentowcach z windami, wyższe uczelnie , szkoły, opieke zdrowotną, wreszcie czysta wode do picia, duże galerie handlowe, obiekty kulturalne i rekraacyjne, Sandecje w ekstraklasie, kluby nocne, komfortową komunikacje miejską z klimatyzowanymi autobusami i wiele innych. Pan radny Kmak właśnie takie nowoczesne życie chce stworzyć dla mieszkańcow Chełmca ! Dlatego Panie radny Kmak niech Pan razem z innymi radnymi prowadzi mieszkańcow Chełmca do dobrobytu i nowoczesności. Niech Pan przejmuje władzę w Chełmcu !

  1. Mk pisze

   Komentarz został usunięty w związku z nieprawdziwymi lub obraźliwymi treściami

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.