miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Marszałek Witold Kozłowski podsumowuje. Czas dużych inwestycji i wielkich wydarzeń…

1 2 076
W Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, Marty Mordarskiej – przewodniczącej Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej SWM oraz przewodniczącego Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą SWM Grzegorza Biedronia.
 
 
Podczas briefingu podsumowano 5 lat pracy zarządu i sejmiku województwa małopolskiego. Przekazywane dzisiaj informacje skupiały się na działaniach na terenie powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego i Miasta Nowego Sącza.
 
– Na tym terenie w ciągu pięciu lat zrealizowaliśmy, wykonaliśmy łącznie 4010 transferów finansowych na łączną kwotę 1,22 mld złotych. To najwyższe liczby spośród wszystkich okręgów w Małopolsce i chcę podkreślić, że nie jest to nasza zasługa, ale zasługa aktywności mieszkańców, przedsiębiorców, samorządowców i społeczników z tego terenu, za co szczerze dziękujęmówił marszałek Witold Kozłowski.

 
 
Podczas konferencji marszałek Małopolski wymienił najważniejsze projekty i inwestycje, które zostały zrealizowane, czyli m.in. zabezpieczenie osuwiska w ciągu DW 975 wraz z budową mostu w m. Gródek nad Dunajcem, budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków oraz sieci wodociągowej rozdzielczej w miejscowości Kadcza w Gminie Łącko, rozbudowa i modernizacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej, rewitalizacja budynku Gorlickiego Centrum Kultury, utworzenie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – drugiego skrzydła sądeckiego Sokoła, czyli Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu.

Jak podkreśliła radna województwa Marta Mordarska, na obecną kadencję zarządu i sejmiku województwa przypadł trudny czas pandemii koronawirusa i niełatwy czas wojny na Ukrainie. To dwa główne wyzwania, z którymi samorząd województwa musiał sobie poradzić i zrobił to najlepiej jak potrafił – mówiła Marta Mordarska.

Muszę podkreślić, że samorząd to nie polityka. Samorząd to współpraca. Każdemu z nas – radnych zależy na współpracy i wypracowaniu takich rozwiązań, które będą dobre dla mieszkańców. Ważna jest także dobra współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego. Ta współpraca to wsłuchiwanie się w potrzeby samorządów i ich mieszkańców dodał radna.

Marta Mordarska podkreśliła, że na wyróżnienie zasługuje projekt Małopolski Tele Anioł. Program, który wyróżnia Małopolskę na tle innych polskich regionów, ale także w Europie.

Jako województwo, pan marszałek osobiście podejmował decyzje, uruchamialiśmy dodatkowe środki dla służby zdrowia – poinformował radny Grzegorz Biedroń.

Zakupiliśmy nowoczesne karetki, z troską patrzymy na szpitale wojewódzkie i powiatowe. Trzeba pamiętać, że Małopolska dba o przedsiębiorców. W czasie pandemii uruchomiony został pakiet im dedykowany w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Przedsiębiorcy są także beneficjentami naszych konkursów. Zależy nam na wsparciu każdej branży, wsparciu zatrudnienia, rynku pracy dodał Grzegorz Biedroń.

Konferencja prasowa była także okazją do podkreślenia dobrej współpracy między województwem a Małopolską Organizacją Turystyczną. W partnerstwie zrealizowanych było wiele projektów: Małopolska cel podróży, Festiwal Piękna w Nowym Sączu, ale też obecna akcja promocyjna zimowej odsłony regionu: „Daj się ugościć w Małopolsce – akcja zima”.

W trakcie konferencji prasowej zostały także przedstawione założenia budżetu województwa na 2024 rok. Piszemy o tym na naszej stronie – pod tym linkiem [KLIK]. Wśród omawianych na dzisiejszym briefingu inwestycji są m.in.:

  • zabezpieczenie i odbudowa DW 971 na odcinku osuwiska w m. Żegiestów. Plan na 2024 r.: 2 742 000,00
  • rozbudowa DW 969 – etap II. Plan na 2024 r.: 6 438 455,00
  • rozbudowa skrzyżowania DW 969 z DP nr 1538K oraz DG nr 291836K w m. Jazowsko – 6 mln zł w 2024r. – wykonanie robót budowlanych i nadzory branżowe.

W konferencji wzięli udział także dyrektorzy małopolskich jednostek organizacyjnych województwa małopolskiego: Małopolskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu, Muzeum Ziemi Sądeckiej, Szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu.

Dane przekazywane podczas dzisiejszej konferencji znaleźć można w publikacjach dostępnych na naszej stronie – [KLIK].

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. jozef 66 pisze

    sadeczanie ,mniej zazdrosci i zlosliwosci

Zostaw odpowiedź