miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Most „Chlipały” im. Józefa Leśniaka, wicewojewody pochodzącego z Sądecczyzny

0 1 649

Most w Szczawie był wcześniej kilkukrotnie niszczony przez wzburzoną rzekę. Dzięki środkom z budżetu państwa powstała trwała inwestycja, która podnosi jakość życia mieszkańców. To także kolejny dowód skutecznej współpracy na linii państwo-samorząd. Most będzie nosił imię Józefa Leśniaka, wicewojewody małopolskiego. Józef Leśniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w maju br. Mieszkał na Sądecczyźnie (Świniarsko, gm. Chełmiec). Szef polskiego rządu wziął udział w uroczystości nadania imienia. Towarzyszyli mu: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, poseł Arkadiusz Mularczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Czytaj również: Weekend seniora z kulturą. Odbierze bezpłatne wejściówki na Small Band „Jesienny Pan”

– Dzięki takim inwestycjom lokalnym staramy się nie tylko poprawiać komfort życia mieszkańcom i zwiększać szansę na rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim pokazujemy, że Polska gminna i powiatowa warta jest wsparcia i współpracy – podkreślił premier.

Polska silna w każdym zakątku
Szef polskiego rządu przywołał otwarty już przekop przez Mierzeję Wiślaną. To inwestycja, która wskazuje na kierunek rozwoju naszego kraju – na silną i niezależną Polskę. Jednocześnie podkreślił, że Polska będzie silna gospodarczo tylko wtedy, kiedy będzie silna w każdym zakątku – nie tylko w wielkich miastach czy dużych aglomeracjach.

Dlatego realizujemy wielkie, strategiczne inwestycje, ale jednocześnie też te małe w Polsce lokalnej – te, które widać z okien mieszkańców tysięcy polskich miejscowości.

Jolanta Leśniak w imieniu swoim oraz syna Piotra dziękowała za upamiętnienie i obecność na uroczystości. – Mój drogi mąż i tata Piotrusia pracował dla Polski w każdej minucie swojego życia. Przyznaję, że czasem było nam ciężko, było nam trudno zrozumieć, że ciągle nie ma go w domu. Teraz rozumiemy. Służbę dla ojczyzny traktował bardzo osobiście – mówiła wdowa po Józefie Leśniaku.

Lepsze życia dla wszystkich Polaków
Premier podkreślił też, że nowy most jest efektem pracy i wytrwałości lokalnej społeczności. Jednocześnie jest dowodem na współpracę pomiędzy rządem i samorządem. Dzięki realizacji rządowych programów, które finansują inwestycje bliskie lokalnym społecznościom, zwiększa się komfort życia nas wszystkich.

Z dumą mogę powiedzieć, że wszystkie tego typu inwestycje w małych miejscowościach, mniejszych gminach składają się na cały archipelag inwestycyjnych zmian w Polsce, które mają przyczynić się i przyczyniają się dzień po dniu, miesiąc po miesiącu do lepszego życia dla wszystkich Polaków w każdym zakątku Polski – podkreślił szef polskiego rządu.

Państwowiec najwyższej próby
Most będzie nosił imię Józef Leśniaka, wicewojewody małopolskiego. Szef polskiego rządu podkreślił, że przez swoją działalność wicewojewoda przyczynił się do rozwoju nie tylko tego regionu i województwa, ale także całej Polski.

– Pan wojewoda Józef Leśniak był bardzo ważną postacią polskiej polityki i jego uhonorowanie jest ze wszech miar słuszne – podsumował premier.

Śp. Józef Leśniak urodził się 6 marca 1968 roku w Limanowej, w ostatnich latach mieszkał na terenie powiatu nowosądeckiego. Najpierw jako poseł, później zaś jako wicewojewoda – w środowisku słynął ze skutecznych, choć często zakulisowych działań. Z końcem 2019 roku objął stanowisko II wicewojewody małopolskiego, po roku zaczął pełnić funkcję I wicewojewody. Często gościł na Limanowszczyźnie, utrzymując stały kontakt z lokalnymi samorządami oraz instytucjami, wspierając m.in. limanowski szpital. Był posłem VIII kadencji (2015-2019). W latach 2010-2015 zasiadał w Radzie Powiatu Nowosądeckiego. Wcześniej studiował i pracował we Francji.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w dniu 4 maja 2022 roku w wieku 54 lat.

Źródło: KPRM
fot.: Michał Bulzak

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź