miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Najwyższe drzewo w Polsce rośnie w PPN! Jodła ma prawie 56 metrów

0 1 735

Jodła pospolita Abies alba MILL z Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) jest najwyższym drzewem w Polsce! Na obszarze PPN odnaleziono i pomierzono najwyższą jodłę w Polsce, która jest również najwyższym spośród rodzimych gatunków drzew. Wysokość jodły to 55,86 m (pomiar wykonano tachimetrem), a obwód pnia na wysokości pierśnicy 328 cm. Gratulujemy odkrycia!

Czytaj również: Tłumy w Miasteczku Galicyjskim! Uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja [Zdjęcia]

Inspiracją do poszukiwań najwyższych drzew w PPN były wcześniejsze dane uzyskane z lidaru lotniczego i analizy przeprowadzone przez mgr Łukasza Wilka. Odkrycia dokonał zespół w składzie dr hab. inż. Jan Bodziarczyk, prof. URK (Wydział Leśny w Krakowie, Katedra Bioróżnorodności Leśnej/ Department of Forest Biodiversity), mgr inż. Marcin Broźny (Pieniński Park Narodowy), mgr Łukasz Wilk (Instytut Botaniki PAN w Krakowie) oraz Przemysław Wilk.

Podczas badań odnaleziono ponad 20 jodeł, które przekroczyły 50 m wysokości.

Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony 1 czerwca 1932 r. jako pierwszy park narodowy w Polsce, położony w województwie małopolskim. Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca. Z Pienin Spiskich włączone zostały w obszar parku tylko Zielone Skałki.

Ma najwyższy wśród wszystkich polskich parków narodowych wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca (jego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską). Dla turystów przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. Pobliskimi atrakcjami turystycznymi są również ruiny Zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy. 53% powierzchni parku to własność Skarbu Państwa (ponad połowa zakupiona jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej), reszta to tereny prywatne na których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Źródło: i fot.: Pieniński Park Narodowy | Jan Bodziarczyk | Wikipedia

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź