miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Od poniedziałku pojedziemy nowym mostem

2 5 605

Nowy most na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej nr 75 zostanie udostępniony kierowcom w poniedziałek – zapowiedziała w piątek rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Iwona Mikrut.

 

Czytaj również: Newag zainkasuje ponad 210 milionów! Dostarczy 10 lokomotyw PKP Intercity

 

“Nowy most przeszedł pomyślnie próby obciążenia: dynamiczną i statyczną. Pozwala to na udostępnienie go kierowcom i tym samym przełożenie ruchu ze starego mostu na nowy” – przekazała przedstawicielka GDDKiA.
Jak przypomniała, przełożenie ruchu na nową przeprawę nie oznacza końca prac przy niej. Wszystkie roboty będą ukończone w kwietniu 2022 r.

 

 

W listopadzie – przekazała Mikrut – rozpocznie się rozbiórka tymczasowych podpór nowego mostu. W tym roku wykonawca przystąpi także do rozbierania starego obiektu. Kończone będą zjazdy indywidualne od strony Nowego Sącza oraz oświetlenie drogi.

 

Na zdjęciu z 1931 r. widzimy most drewniany na Dunajcu w Kurowie (woj. #małopolskie). Już w poniedziałek ruch na nowym moście w ciągu #DK75.

 

Nowy most został zaprojektowany zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Jest położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wynosi 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most posiada po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.

 

 

W ramach inwestycji na odcinku 2-km zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Wykonawcą zadania o wartości ponad 189 mln zł jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma 6 metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

 

 

źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. luk pisze

    I po jednym pasie ruchu w każdą stronę

  2. BoKo pisze

    Kolejne dwa pasy będą na drugim moście ponieżej. Polecam stronę dk75.pl po więcej info na temat.

Zostaw odpowiedź