miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Powiat inwestuje w bezpieczeństwo mieszkańców

0 185

Dzisiaj tj. 6 maja obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Powiat Nowosądecki od lat inwestuje w bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także wydaje miliony złotych na poprawę infrastruktury drogowej. W ramach organizowanego konkursu pod nazwą „Bezpieczne Sądeckie” realizowane są projekty edukacyjne, a do mieszkańców Sądecczyzny trafiają kamizelki i elementy odblaskowe.

 

Czytaj również: Uwaga! Remont nawierzchni – droga zamknięta dla ruchu od 10- 12 maja br.

 

Jednym z takich programów jest akcja „Bądź widoczny na drodze” realizowana przez LGD Korona Sądecka. W tym roku 1250 dzieci z przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych z Powiatu Nowosądeckiego otrzymało odblaskowe opaski i kamizelki. Realizacja projektu była możliwa właśnie dzięki dofinansowaniu przez Powiat Nowosądecki.

–W tym roku na Sądecczyźnie powstanie 37 nowoczesnych i oświetlonych przejść dla pieszych – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie w rejonach szkół, kościołów, sklepów, miejsc, w których odbywają się spotkania sportowe. Przywiązujemy ogromną wagę do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatowych. Nie jest więc wykluczone, że w przyszłym roku powstaną kolejne tego typu przejścia. W sumie planujemy budowę 60 takich miejsc w ciągu dwóch lat.

Jeszcze w ubiegłym roku starosta zwrócił się z wnioskiem o możliwość dofinansowania tego przedsięwzięcia z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych. Powiat otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 700 tysięcy złotych na budowę 34 przejść, z czego 17 będzie miało system monitoringu wizyjnego.

– Planujemy, aby w każdej gminie pojawiły się takie bezpieczne miejsca. Ich lokalizacja została skonsultowana z wójtami i burmistrzami – tłumaczy starosta Marek Kwiatkowski.

Dodatkowo, w trzech miejscach, przy budowie przejść dla pieszych zostaną dobudowane fragmenty chodników. Te inwestycje będą dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (200 tysięcy złotych). Dotyczy to m.in.: budowy przejścia dla pieszych w Żeleźnikowej Wielkiej (gmina Nawojowa), gdzie dodatkowo pojawi się zatoczka autobusowa; w Małej Wsi (gmina Chełmiec), gdzie zostanie wybudowany fragment chodnika i w Łącku (gmina Łącko), gdzie również powstanie fragment chodnika wraz z oświetleniem. Łącznie te trzy inwestycje będą kosztować ponad 420 tysięcy złotych.

 

Fot., źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź