miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rynek pracy bez barier i ograniczeń. Konferencja w Starym Sączu

0 1 374

Sytuacja na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością była tematem konferencji, zorganizowanej 26 maja przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Zespół Zamiejscowy w Nowym Sączu. Jej uczestnikami byli samorządowcy, pracownicy samorządowi, urzędnicy państwowi, przedstawiciele organizacji społecznych i pracodawcy z Nowosądecczyzny. W wydarzeniu wzięło udział 60 osób.

Czytaj również: Stary Sącz – nowe możliwości rozwoju firm

Konferencję „Rynek pracy bez barier i ograniczeń” otworzyli: Michał Kądziołka, Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie i Jacek Lelek, Burmistrz Starego Sącza.

Na rynku pracy z jednej strony widzimy znaczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach gospodarki, niskie bezrobocie, ale dostrzegamy również ograniczenia dla funkcjonowania na nim wszystkich grup społecznych. Dzisiejsza konferencja poświęcona jest omówieniu wyzwań w tym zakresie, ale i stosowanych już nowatorskich rozwiązań służących równemu uczestnictwu na rynku pracy wszystkich osób – powiedział Michał Kądziołka wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Celem wydarzenia było przybliżenie specyfiki pracy osób z niepełnosprawnością, omówienie rodzajów wsparcia instytucjonalnego i finansowego oraz wymiana doświadczeń w zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej. W sali Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu pojawili się eksperci z zakresu prawa i rynku pracy, aktywizacji zawodowej, systemów wsparcia projektów społecznych. Wśród nich między innymi Marta Mordarska, radna wojewódzka i Dyrektor Małopolskiego oddziału PFRON, Beata Ziółko, Kierownik Oddziału w Nowym Sączu Okręgowego Inspektoratu Pracy, Dariusz Kowalczyk, Zastępca Dyrektora Oddziału ZUS w Nowym Sączu, Bartłomiej Krzeszowski, Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej, prof. dr. hab. Roman Maciej Kalina, a także pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie: Adam Biernat oraz Renata Hamiga-Kęska. Ważnymi uczestnikami i prelegentami Konferencji byli przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnością: Adam Stromidło, Prezes Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych i Gabriela Koral. O praktycznej stronie aktywizacji zawodowej wypowiadały się Majka Lipiak, Prezes Agencji „Leżę pracuję”, która powstała, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością oraz Urszula Potoniec-Mędoń, Prezes Stowarzyszenia Rodziców Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Gostwicy.

W wystąpieniach omówiona została aktualna sytuacja na rynku pracy, przekazane informacje na temat wsparcia systemowego PFRON dla przedsiębiorców i pracodawców. Prelegenci podzielili się doświadczeniami w zakresie aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób z niepełnosprawnością, przedstawiono specyfikę działań i możliwości pomocy ze strony doradcy zawodowego. Przybliżone zostały wybrane zagadnienia z zakresu prawa pracy. Dzięki wystąpieniom osób z niepełnosprawnością uczestnicy Konferencji mieli okazję poznać ich spojrzenie na kwestie zatrudnienia i ocenę rynku pracy.

Uczestnicy Konferencji obejrzeli występ grupy teatralnej podopiecznych Stowarzyszenia „Gniazdo” w Starym Sączu, będący przykładem integracji społecznej, mogli też podziwiać prace podopiecznych Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej, Stowarzyszenia „Promyk” w Gostwicy i Stowarzyszenia „Gniazdo” w Starym Sączu.

źródło: WUP Kraków
fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź