miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna: Współpraca polsko-węgierska „zakwitnie” w naszym regionie?

0 736

Konsul Generalny Węgier w Krakowie – dr hab. Adrienne Kormendy przyjechała do Nowego Sącza na zaproszenie Arkadiusza Mularczyka, aby rozmawiać m.in. o współpracy gospodarczej. Współdziałanie ma się odbywać na różnych polach, ale najważniejsze z nich, to połączenie drogowo-kolejowe z Węgrami.

 

Czytaj również: Poseł Mularczyk interweniuje w sprawie całodobowej opieki okulistycznej!

 

– Sądecczyzna jest regionem naszego kraju, z którego najbliżej jest na Węgry. Wizyta konsula ma związek z możliwością współpracy polsko-węgierskiej, a w szczególności współdziałania naszego regionu z Węgrami. Najważniejszymi rzeczami, na które czekamy to rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej. Bardzo zaawansowany jest projekt budowy kolei Podłęże-Piekiełko, rząd przeznaczył ponad 200 milionów złotych na budowę projektu tej trasy łączącej Kraków z Nowym Sączem. Po zrealizowaniu tej inwestycji przejazd koleją z Nowego Sącza do Krakowa będzie trwał mniej niż godzinę. Zaawansowany jest również projekt „Sądeczanki”. Wiemy, że rekomendowany jest wariant „brązowy”, tj. szybkiej drogi z Brzeska do Nowego Sącza i w kierunku granicy państwa ze Słowacją. Dla naszego regionu szczególnie ważna jest współpraca, dobra kooperacja z Węgrami, dla których także ważne są połączenia w południowej Małopolsce, na Sądecczyźnie, ponieważ tędy będzie przebiegał ruch drogowy i transport, komunikacja, ruch turystyczny w kierunku Węgier, Budapesztu i Adriatyku – powiedział Arkadiusz Mularczyk, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Od poziomu komunikacji zależą dalsze możliwości rozwoju gospodarczego całej wschodniej części Węgier, wschodniej Słowacji oraz Małopolski i Podkarpacia. Prawidłowa współpraca międzypaństwowa pozwoli na rozwój zarówno Miasta Nowego Sącza, jaki i Sądecczyzny.

Konsul Generalna Węgier z posłem Arkadiuszem Mularczykiem w trakcie XI Sesji Rady Miasta Nowego Sącza

– Sądecczyzna to przepiękne tereny i cudowne krajobrazy. Historia tego regionu wiąże się z także z Węgrami. Dobra komunikacja Doliny Dunajca i Sądecczyzny jest konieczna. Nasze rządy chcą przede wszystkim dbać o społeczeństwo i chcielibyśmy, aby mieszkańcy naszych krajów żyli lepiej, na poziomie europejskim. Podstawą musi być współpraca gospodarcza. Komunikacja drogowa, kolejowa oraz lotnicza musi być jak najbardziej skuteczna – powiedziała dr hab. Adrienne Kormendy, Konsul Generalny Węgier w Krakowie.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Rafał Kmak (zdjęcie z Sesji Rady Miasta Nowego Sącza)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź