miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Uczcili pamięć brytyjskich lotników [Zdjęcia]

0 947

W Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna) odbyły się uroczystości upamiętniające brytyjskich lotników, którzy zginęli w Wojnarowej. Wzięła w nich udział m.in. Rosemary Edmeads, córka brytyjskiego lotnika oraz płk Tom Blythe – attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Uczczono tym samym 78. rocznicę tragicznego lotu brytyjskiego samolotu halifax, który został zestrzelony nad Wojnarową.

Czytaj również: „Podhalańczyk” na graffiti! Nowy mural na ZS nr 2 im. Sybiraków

W uroczystościach w Lipnicy Wielkiej wzięli także udział: Mateusz Małodziński – wicewojewoda małopolski, starosta limanowski Mieczysław Uryga, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Nawojowa i Grybów oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron, radni powiatowi – Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek, a także radni gminy Korzenna. Nie zabrakło przedstawicieli szkół, instytucji gminnych i mieszkańców.

Rosmary Edmeads, która przez lata szukała śladów po swoim ojcu, przypomniała okoliczności tragedii sprzed lat i dziękowała za pamięć o ludziach, którzy oddali życie w walce o niepodległość.

Przypomnijmy: w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r. powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AKL samolot halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch członków załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney zginęło, czterech pozostałych – F/O Phillip James Anderson, sgt Robert Orlando Peterson, Sgt Alan JollY i Sgt Walter Charles Underwood – katapultowało się i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować.

Źródło: UG Korzenna

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź