miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ziemia limanowska walczy ze skutkami podtopień! Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy [Zdjęcia]

0 13 740

W związku z intensywnymi opadami deszczu, występującymi na terenie Powiatu Limanowskiego w dniu 20 czerwca br. o godzi 23:00 Starosta Limanowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Do podtopień doszło m.in w Mszanie Dolnej, Tymbarku, Dobrej, Jodłowniku. Bardzo zła sytuacja panuje również w Kasince Małej.

 

Czytaj również: Gwałtowny deszcz nad Sądecczyzną – podsumowanie
działań PSP Nowy Sącz [Zdjęcia, nagranie]

 

Po ostatnich ulewach wiele rzek przekroczyło już stany ostrzegawcze i alarmowe. Najwięcej takich przypadków jest na Dolnym i Górnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie, gdzie bardzo deszczowa była ostatnia doba. W naszym regionie mocno zaczęło padać dzisiejszej nocy. Najpotężniejsza ulewa przetoczyła się m.in przez powiat limanowski, gdzie doszło do powodzi błyskawicznej. Miejscami spadło tam aż 150 mm deszczu.

 

 

Pozalewane są domy, zniszczone drogi i mosty, występują przerwy w dostawach prądu. Zalane zostały Szczyrzyce, wraz ze szpitalem znajdującym się w tej miejscowości. Do podtopień doszło m.in w Mszanie Dolnej, Tymbarku, Dobrej, Jodłowniku. Bardzo zła sytuacja panuje również w Kasince Małej. Groźnie jest także w powiecie bocheńskim, m.in. w Łapanowie. Niestety, ale w najbliższych godzinach sytuacja może się jeszcze bardziej pogarszać i to nie tylko na opisywanych obszarach ale w zasadzie na całym Pogórzu Karpackim, gdzie w tej chwili przechodzą ulewne deszcze. Od kilku godzin bardzo mocno pada m.in na Podhalu.

W rzekach naszego regionu wody szybko przybywa i już notujemy stany ostrzegawcze, niebawem z pewnością będzie ich coraz więcej. Pojawią się też i przekroczenia stanów alarmowych, bowiem deszcz nie ma zamiaru odpuścić. Grozi to zalaniami, podtopieniami a nawet powodziami błyskawicznymi, jeśli nastąpi potężna kumulacja deszczu w jednym miejscu. Padać będzie przez cały dzisiejszy dzień, z tym, że najmocniejszych opadów oczekujmy dzisiaj wieczorem i w nocy.

Jutro również nie zanosi się na poprawę pogody i w dalszym ciągu miejscami padać może mocno. Będą to opady zarówno przelotne jak i ciągłe. Na przejściową poprawę pogody możemy liczyć we wtorek, ale od środy znów musimy się nastawić na przelotny deszcz i burze, ale prognozy są bardzo dynamiczne i mogą ulegać zmianie dlatego zachęcam do częstszego odwiedzania strony. Tymczasem najbliższe godziny mogą być naprawdę trudne. Sytuacja jest bardzo rozwojowa. IMiGW wydał dla naszego regionu trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego!

W powiecie limanowskim w ciągu kilku godzin miejscami spadło nawet 150 mm deszczu na metr kwadratowy. Tak intensywny deszcz na terenech górzystych, musiał skutkować powodzią w dolinach. Od godz. 22:45 w sobotę, 20 czerwca do godz. 7 rano w niedzielę odnotowano 170 interwencji służb ratunkowych na terenie gmin: Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna i Tymbark. Na miejscu pracowało 243 zastępy straży pożarnej – w sumie 1093 osób.

 

 

 

Opr. Rafał Kmak
fot. Mirosław Cichorz | Facebook | OSP Skrzydlna | Meteo Małopolska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź