miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zmodernizują historyczny dworzec w Piwnicznej-Zdrój [Zdjęcia]

Rusza modernizacja kolejnych trzech dworców w Dolinie Popradu

0 242

Dworce kolejowe w Wierchomli Wielkiej, Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy-Zdroju to ostatnie obiekty przeznaczone do modernizacji na szlaku kolejowym w Dolinie Popradu. W czwartek budynki przekazano wykonawcy robót. Łącznie zostanie tam zmodernizowanych 12 dworców. Prace mają potrwać do początku 2023 r., a koszt inwestycji to ponad 60 mln zł – poinformowały Polskie Koleje Państwowe SA.

Czytaj również: W lipcu i sierpniu pojadą wakacyjne pociągi retro

W Wierchomli Wielkiej i Piwnicznej-Zdroju projekty przewidują przebudowę historycznych dworców, a w Łomnicy-Zdroju powstanie całkowicie nowy budynek.

Wybudowany w 1928 r. dworzec Piwniczna-Zdrój ma unikatową konstrukcję szachulcową. W ramach prac renowacyjnych elewacji oczyszczona i poddana konserwacji zostaną cegła oraz drewniane elementy konstrukcji. Przywrócenie dawnego wyglądu budynku będzie możliwe również dzięki odtworzeniu stolarki okiennej i drzwiowej na wzór historycznej.

Poniżej wizualizacja obiektu w Piwnicznej-Zdrój

W zabytkowym dworcu w Wierchomli Wielkiej z kolei renowację przejdzie elewacja budynku wraz z znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Odświeżona zostanie kamienna okładzina kolumn podtrzymujących wiatę. Elewacja zyska również nową kolorystkę, do której dobrano dachówkę w kolorze naturalnej cegły oraz stolarkę okienną i drzwiową w kolorze zielonym.

Dworzec w Łomnicy-Zdroju będzie odbudowany w nawiązaniu do historycznego dworca, który spłonął w 2008 r. Nowy obiekt ma łączyć w sobie styl nowoczesny z architekturą górską.

Dworce, których właśnie rozpoczęto przebudowę, będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będą przyjazne środowisku. Przewidziano w nich m.in. oświetlenia w technologii LED, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz urządzenia sterujące instalacjami, które mają zapewnić optymalne energii.

W kwietniu rozpoczęła się przebudowa dziewięciu dworców w Dolinie Popradu. Jako pierwsze ruszyły inwestycje w Zubrzyku, Rytrze i Barcicach, a następnie w Miliku, Młodowie, Piwnicznej, Starym Sączu oraz Żegiestowie i Żegiestowie-Zdroju.

Inwestycje są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

źródło: PAP
fot.: PKP

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź