miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

ZROBIŁ TO! Andrzej Lis oddał 100 litrów krwi. Pobił rekord Guinnessa

0 1 117

Dzisiaj, 5 grudnia na Rynku w Starym Sączu Andrzej Lis, honorowy krwiodawca oddał setny litr krwi. W tym dniu przekazano także nowy krwiobus zakupiony w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Na 5 grudnia przypadł również start tegorocznej kampanii świątecznej Województwa Małopolskiego „Bądźmy razem”. W wydarzeniu wziął udział marszałek Witold Kozłowski, radni wojewódzcy: Marta Mordarska i Stanisław Pasoń, poseł Patryk Wicher, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Beata Mazurek, prezes Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK prof. dr hab. Mieczysław Pasowicz.

 

Czytaj również: A Ty lubisz wręczać prezenty? Poznaj nasze zachowania [Badanie]

 

Andrzej Lis jest Honorowym Dawcą Krwi od 17.08.1974 r. Obecnie na swoim koncie ma oddane 100! litrów pełnej krwi. Jest aktywnym działaczem PCK, za swoją działalność i systematyczne oddawanie krwi został odznaczony już w 6.12.1989 r. Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2002 wraz z grupą krwiodawców założył Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi, a patronat nad klubem objął Burmistrz Starego Sącza. Początkowo klub liczył 15 członków, by dziś zrzeszać już ponad 100 osób, które systematycznie oddają krew.

 

 

Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, że dobro jest w Małopolsce. Dzięki takim akcjom ja ta dzisiejsza, to dobro może stać się udziałem każdego mieszkańca regionu. Zapraszam wszystkich do włączenia się świąteczne inicjatywy. Boże Narodzenie jest szczególną okazją do zatrzymania pędu codzienności i zauważenia potrzeb drugiego człowieka. W te święta bądźmy razem – mówi marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

W ramach wydarzenia odbyła się także zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących. To wspólna inicjatywa samorządu województwa i Polskiego Czerwonego Krzyża oddział Małopolska.

Oddany do użytku nowy krwiobus został zakupiony dzięki środkom unijnym w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i przekazany na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Koszt mobilnego punktu poboru krwi to ponad 2,4 mln złotych. Twarzą nowego pojazdu będzie właśnie Andrzej Lis, Małopolanin, honorowy krwiodawca, który w Starym Sączu oddał w nowym krwiobusie kolejną już jednostkę krwi, co łącznie daje 100 litrów.

 

 

Źródło i fot.: malopolska.pl
fot.: starysacz.info

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź