miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czwórka sądeczan na Pucharze Świata! W weekend zawody ICF Canoe Slalom World Cup

0 774

Od piątku do niedzieli (17-19.06) na torze przy Ośrodku Sportu i Rekreacji Kolna w Krakowie zostanie rozegrany Puchar Świata w slalomie kajakowym (2022 ICF Canoe Slalom World Cup). Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. W zawodach zaprezentuje się czwórka osób pochodzących z Nowego Sącza: Dariusz Popiela, Grzegorz Hedwig, Klaudia Zwolińska oraz Michał Pasiut.

Czytaj również: Film „Ukos światła” o Dariuszu Popieli miał swoją premierę w Kinie Kijów

Puchar Świata jest jedną z najważniejszych imprez w sezonie kajakowym. Wystartuje w niej światowa czołówka zawodników. W sumie około 230 kajakarzy z 34 krajów. Nasz kraj będzie reprezentowało 10 zawodników, Jakub Brzeziński, Michał Pasiut, Kacper Sztuba, Michał Wiercioch (AZS-AWF Kraków), Natalia Pacierpnik, Aleksandra Stach (Krakowski Klub Kajakowy), Grzegorz Hedwig, Dariusz Popiela, Klaudia Zwolińska (KS Start Nowy Sącz) i Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz). Podczas zawodów zostaną rozegrane konkurencje K1M, K1W, C1M, C1W, CSLX Men, CSLX Women.

Są to najwyższej rangi zawody w kajakarstwie slalomowym, rozgrywane w tym sezonie w Polsce. Kraków – jak na stolicę polskiego kajakarstwa górskiego przystało – organizuje Puchar Świata po raz trzeci. Poprzednie w 2015 oraz 2018 stały na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Podczas zawodów zostanie rozegrana widowiskowa konkurencja Extreme Slalom, która zadebiutuje na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Decyzja władz Światowej Federacji Kajakarskiej przyznająca Puchar Świata stolicy Małopolski pokazuje, że tor przy ulicy Kolnej, służący kajakarzom od 2003 roku, jest doskonale znany w Europie i na świecie. Puchar Świata będzie dobrym sprawdzianem przed III Igrzyskami Europejskimi w 2023 roku, na których planuje się przeprowadzenie zawodów w slalomie kajakowym. W ten weekend w Krakowie nie zabraknie woli walki i sportowych emocji. Serdecznie zapraszam do kibicowania naszym zawodnikom – zachęca marszałek Witold Kozłowski.

Puchar Świata w slalomie kajakowym objął honorowym patronatem Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Przybliżamy sylwetkę Dariusza Popieli jednego z zawodników,
który zaprezentuje się w weekend w Krakowie

Dariusz Popiela – (ur. 27 lipca 1985 r.). Polski kajakarz górski, olimpijczyk, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Przygodę z kajakarstwem górskim zaczął w wieku siedmiu lat. W 2003 roku wywalczył miejsce dla Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Siedmiokrotnie był mistrzem Polski. Opowieść prof. Jerzego Żołądzia (który pomagał mu w treningach jako fizjolog) o zapomnianym cmentarzu żydowskim w tej miejscowości dała impuls do działania. Odtąd angażuje się w różne inicjatywy, a jego główną ambicją jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się stereotypów, zachowań ksenofobicznych, antysemickich, rasistowskich, dialog wielokulturowy oraz wielowyznaniowy i poszanowanie drugiej osoby.

Czytaj również: Dariusz Popiela odznaczony Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza

Sukcesy Darka Popieli nie były by możliwe bez pomocy sponsorów. Darek od lat współpracuje z firmami, które wspierają jego dążenia bycia najlepszym. Podczas wydarzeń młody sportowiec zawsze podkreśla ich role i znaczenie. Aktualnie Popiela współpracuje z firmami: SolGroErbetMuszynianka
 
Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź