miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak złagodzić stan zapalny stawu biodrowego?

0 426

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego jest chorobą zapalną powodującą silne dolegliwości bólowe występujące w obrębie bioder. Objawy zapalenia stawu biodrowego potrafią być bardzo dokuczliwe, przez co utrudniają normalne funkcjonowanie, a czasem wręcz zmuszają do czasowej rezygnacji z aktywności zawodowej. Dobra informacja jest taka, że przypadłość tę da się wyleczyć. Jak złagodzić stan zapalny biodra? Odpowiadamy!

Zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego – objawy

Zapalenie stawu biodrowego może mieć różny charakter. Wyróżnia się m.in. reumatoidalne zapalenie stawu biodrowego, przemijające zapalenie stawu biodrowego czy bakteryjne zapalenie stawu biodrowego.

Stan zapalny objawia się nagłym, rwącym bólem występującym w obrębie biodra, który promieniuje do innych części ciała, w tym głównie do kolana. Przez ból nogi chory może utykać, a zakres ruchu w stawie biodrowym jest ograniczony. Dodatkowo występuje przykurcz zgięciowy, niekiedy gorączka1. U niektórych pacjentów pojawia się też tachykardia, czyli przyspieszone bicie serca2.

Jak leczy się zapalenie stawu biodrowego u dorosłych?

Podejście do leczenia zależy przede wszystkim od tego, jaka jest przyczyna wystąpienia stanu zapalnego stawu biodrowego. Dlatego lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego kieruje pacjenta na badania. W diagnostyce zapalenia stawu biodrowego zastosowanie znajduje m.in. badanie RTG, USG, scyntygrafia kości oraz MRI2.

Leczenie zapalenia stawu biodrowego najczęściej ma charakter zachowawczy. Obejmuje ograniczenie aktywności fizycznej i obserwację. Jeśli ból jest silny i uporczywy, choremu zleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki te działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodzą dolegliwości bólowe, a przez to poprawiają komfort życia2.

Pozytywny wpływ na stan zdrowia mają również zabiegi z zakresu fizykoterapii. W leczeniu zapalenia stawu biodrowego zastosowanie znajduje m.in. pole magnetyczne, laser, ultradźwięki czy jonoforeza.

Zapalenie stawu biodrowego – leczenie domowe

Stan zapalny stawu biodrowego mogą dodatkowo nasilać złe nawyki w zakresie doboru obuwia. Należy unikać noszenia obuwia na wysokim obcasie. Jeśli buty nie są wygodne, można zastosować specjalne wkładki robione na zamówienie. Z kolei ból stawu biodrowego w nocy może nasilać się przez przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji. Jakość snu można poprawić, stosując różnego rodzaju wałki i poduszki ortopedyczne.

Co jeszcze może pomóc na ból stawu biodrowo-krzyżowego? Przede wszystkim terapia manualna, ćwiczenia na biodra i zabiegi z zakresu fizykoterapii. Odpowiedni plan leczenia adekwatny do potrzeb chorego powinien dobrać lekarz.

Jak zadbać o stawy krzyżowo-biodrowe?

Kolagen jest białkiem stanowiącym element składowy struktur stawowych. Przyczynia się do produkcji prawidłowych ilości mazi stawowej, ponadto dzięki niemu stawy są elastyczne. Niestety z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie spada. Skutkiem niedoboru kolagenu jest m.in. sztywność stawów3. By zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę kolagenu, oprócz przestrzegania odpowiedniej diety warto zastosować także 4flex Silver.

Suplementy diety 4Flex Silver przeznaczony jest dla osób dorosłych. Występuje w postaci saszetek z proszkiem i zawiera łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel®. W składzie 4Flex Silver znajduje się też potrzebny do utrzymania zdrowych kości wapń oraz biorąca udział w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystaniu wapnia, a także pomagająca w utrzymaniu prawidłowego jego poziomu we krwi witamina D. Dlatego produkt zalecany jest osobom wymagającym suplementacji wapnia i witaminy D4. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.

Bibliografia:

  1. Smolewska E., Jakie są objawy przemijającego zapalenia stawu biodrowego?, Medycyna Praktyczna, 2020.
  2. Nouri A., Walmsley D., Pruszczyński B. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego, Journal of Pediatric Orthopaedics B, 2014; 23.
  3. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).
  4. Witryna: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-silver/ (dostęp: 2021.12.22.).

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź