miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sondaże – PiS traci od ostatnich wyborów. Ile mandatów zdobędą w nadchodzących wyborach? [Analiza]

2 4 075

Wybory parlamentarne już za trzy tygodnie. Widać to na pewno po intensyfikacji kampanii wyborczej, która skupia się na imigrantach, ochronie granic i tanim, ukraińskim zbożu. Debata nawiązuje więc do szeroko rozumianego poczucia bezpieczeństwa (w kontekście militarnym i gospodarczym). Prawo i Sprawiedliwość dodatkowo mikrotargetuje na poziomie powiatów – dopasowując przekaz do konkretnej grupy wyborców. Jak to przekłada się na sondaże w okręgu nowosądeckim?

Czytaj również: Kto sprawdzi Handzla? [Felieton]

Przypomnijmy, w 2019 roku na PiS zagłosowało 65,80 procent wyborców, Koalicja Obywatelska uzyskała 13,83 procent głosów, zaś Polskie Stronnictwo Ludowe – 7,35 procent. Przełożyło się to na osiem mandatów dla PiS i po jednym dla pozostałych dwóch partii.

Według najnowszego sondażu opublikowanego przez Stanpolityki.pl, Prawo i Sprawiedliwość może nie powtórzyć wyniku sprzed czterech lat i może stracić jeden mandat na koszt Koalicji Obywatelskiej. Konfederacja zaś prawdopodobnie zabierze mandat PSL-owi (w tandemie z Polską 2050).

Interesująco prezentują się też wyniki na poziomie powiatów, które tworzą okręg 14 (powiaty nowosądecki, limanowski, gorlicki, tatrzański oraz nowotarski) w wyborach do Sejmu. Na przykład w samym Nowym Sączu PiS może liczyć na około 42 procent poparcia, kiedy w 2019 roku uzyskał tu aż 52 procent. Spadek aż o 10 procent w przyczółku prawicy powinien jednak martwić lokalne struktury partii. Koalicja Obywatelska może liczyć na 26 procent poparcia mieszkańców Nowego Sącza – jest to wzrost o 4 punkty procentowe.

W powiecie nowosądeckim PiS może liczyć na większe poparcie, co akurat nie powinno nikogo dziwić – 66 procent. Co ciekawe, Koalicja Obywatelska nie poprawia tu swojego wyniku – przegrywa nawet z Konfederacją.

Podsumowując – wszystko się jeszcze może zdarzyć w regionie. Przy różnych i całkiem prawdopodobnych rozwiązaniach (np. Hołownia i PSL nie przekroczą 8% poparcia, lewica potknie się i nie wejdzie do Sejmu, słaby wynik Konfederacji itp.) prawdopodobnie PiS obroni swoją pozycję z ostatnich wyborów.

O wszystkim jednak dowiemy się już wieczorem, 15 października.

Wybory parlamentarne 2019 na Sądecczyźnie
Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 27,40 proc., Lewica – 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska – 8,55 proc., a Konfederacja – 6,81 proc.

Wybory parlamentarne 2019. Okręg 14 (Nowy Sącz).
Najwięcej wyborców z okręgu numer 14 dla Nowego Sącza poparło kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Znacznie mniej głosów otrzymali kandydaci z pozostałych ugrupowań. Jak wyglądało szczegółowe poparcie wyborców z tej części województwa małopolskiego? Z podanych przez PKW wyników, poparcie to prezentuje się następująco:

Prawo i Sprawiedliwość – 65,80 procent (243 583 głosów). Posłami zostali: Arkadiusz Mularczyk (72 660 głosów), Barbara Bartuś (23 468 głosów), Edward Siarka (21 561 głosów), Anna Paluch (20 908 głosów), Wiesław Janczyk (16 305 głosów), Andrzej Gut-Mostowy (12 437 głosów), Jan Duda (11 579 głosów), Patryk Wicher (10 990 głosów). Wiesław Janczyk zrezygnował z mandatu. Jego miejsce zajęła Elżbieta Zielińska, która w wyborach zdobyła 7999 głosów.

Koalicja Obywatelska – 13,83 procent (51 183 głosów). Posłem została: Jagna Marczułajtis-Walczak (21 968 głosów).

PSL-Koalicja Polska – 7,35 procent (27 203 głosów). Posłem została: Urszula Nowogórska (11 499 głosów).

Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,95 procent (25 747 głosów). 

KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6,07 procent (22 483 głosów).

Senatorem z naszego okręgu (nr 37) został Wiktor Durlak, który startując pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości otrzymał 107 119 głosów.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Anonim pisze

    Witajcie wszyscy :-). Polecam głosować na PiS. Mimo skutków wojny na ukrainie i inflacji za ich rządów polska najbardziej się rozwija ze wszystkich krajów grupy OECD w I kwartale 2023 prześcignęli we wzroście PKB nawet Chiny. Rekordowo zwiększa rezerwy złota zabezpieczając przed ewentualnym kryzysem. Dbają o interes narodowy uniezależniając się od rosji budując Baltic Pipe i przekom Mierzei Wiślanej. Mimo problemów z inflacją bezrobocie jest na wyjątkowo niskim poziomie. Dbają o naszą granicę niewpuszczając agresywnych migrantów dzięki czemu nie ma ataków terrorystycznych. Założyli WOT i wojska cybernetyczne. Budują Via Carpatię aby wschód polski był wyrównany gospodarczy z resztą Polski. Zlikwidowali biedę dzieci dobrze pamiętaną w latach 90. Pomagali przedsiębiorcą w czasie COVID dzięki czemu uratowali miliony miejsc zatrudnienia. Wprowadzili coraz więcej cyfrowych usług typu e-recepta. Dzięki nim jest ustawa, która zakończyła dziką reprywatyzację i antylichwiarska. Nawiązują kontakty gospodarcze z Korea Południową dzięki czemu w przyszłości to Polska może zdobywać tam rynki. Nie wolno nam zaprzepaścić tej szansy. Powinno się o tym pamiętać.

  2. WitekK pisze

    Nic nie traci. Nowy Sącz postawi na młodą kobiete Elkę Zielińska! To moja równieśniczka, niech się trzyma, damy radę Elu!

Zostaw odpowiedź