miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Spalarnia śmieci w Nowym Sączu? Radni za, Newag konsultuje

5 1 760
Zamiast składowiska śmieci w Nowym Sączu miała by powstać elektrociepłownia produkująca energię z odpadów. Do takiej inwestycji przymierza się sądecki Newag, która chce na swoim terenie (ul. Nawojowska) zainwestować w obiekt. Podczas wczorajszej Sesji rady Miasta Nowego Sącza poczyniono pierwszy krok w tej sprawie. Rada podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza”. W związku z planowaną inwestycją Newag planuje konsultacje z mieszkańcami Nowego Sącza.

 

Czytaj również: Radni za powrotem kasyna do Nowego Sącza

 

Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza” na Sesji Rady Miasta Nowego Sącza w dn. 25.01 br., dedykowana stworzeniu możliwości formalno-prawnych wybudowania w centrum Nowego Sącza na terenie otoczonym osiedlami mieszkaniowymi Nawojowska, Przydworcowe, Millenium, Wojsko Polskie, Gorzków – prywatnej instalacji termicznego przetwarzania odpadów z odzyskiem energetycznym czyli innymi słowy „spalarni śmieci”, po wielogodzinnej dyskusji została przegłosowana przez większość radnych. Za (14 osób) głosowali: Dawid Dumana, Fecko Grzegorz, Tadeusz Gajdosz, Leszek Gieniec, Krzysztof Głuc, Józef Hojnor, Janusz Kwiatkowski, Grzegorz Ledziński, Jakub Prokopowicz, Maciej Prostko, Maciej Rogóż, Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda, Krzysztof Ziaja. Przeciwni (6 głosów) byli: Teresa Cabała, Artur Czernecki, Barbara Jurowicz, Michał Kądziołka, Iwona Mularczyk, Wojciech Piech. Od głosu wstrzymali się Krzysztof Dyrek, Ilona Orzeł. Nieobecny był Andrzej Pancerz.

– Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. To dla nas także okres konsultacji. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, w I kwartale br. chcielibyśmy zorganizować również bezpłatne wyjazdy studyjne do jednej z polskich elektrociepłowni wytwarzającej prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć osobiście jak działa tego typu instalacja – mówi Łukasz Mikołajczyk, rzecznik Newag S.A.

Konsultacje dla mieszkańców
W pierwszym tygodniu lutego na terenie Nowego Sącza funkcjonować będą punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów. Realizację inwestycji rozważa spółka NEWAG.

Punkty dostępne będą dla mieszkańców w 3 lokalizacjach, zgodnie z poniższym harmonogramem.

  • 2.02.2022, godz. 16.00-19.30 – ul. Bora Komorowskiego 7 (SP nr 16)
  • 3.02.2022, godz. 16.00-19.30 – ul. Kusocińskiego 4a (Świetlica osiedlowa)
  • 4.02.2022, godz. 11.00-14.30 – Al. Wolności 23 (Miejski Ośrodek Kultury)

Konsultacje w punktach zostaną przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdorazowo, podczas 3,5-godzinnego dyżuru, eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców. To jeden z element działań informacyjno-konsultacyjnych związanych z inwestycją. W listopadzie 2021 roku odbyło się spotkanie z władzami Nowego Sącza oraz radnymi Rady Miasta. Możliwość budowy elektrociepłowni produkującej energię z odpadów była także tematem grudniowego spotkania z przedstawicielami Zarządów osiedli Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego, Przydworcowe, Millenium czy Wojska Polskiego.

Ekologiczne elektrociepłownia spełniająca tzw. standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) mogłaby powstać na terenie NEWAG oraz przekształcać rocznie w energię 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. Docelowo dostawy odbywałby się m.in., z wykorzystaniem bocznicy kolejowej. Realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska, które w najbliższych zostanie zamknięte. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80% korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Tym samym umożliwiłby redukcję spalanego węgla i ograniczenie emisji CO2. Stanowiłby także pozytywny impuls do rozwoju ciepła sieciowego w mieści i nowych przyłączeń do sieci.

źródło: Newag.pl | Facebook | UMNS
fot.: Newag.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
  1. keisyr pisze

    Budować spalarnię śmieci w Nowym Sączu !!! To jest przyszłość !!!

  2. Filip pisze

    Tylko nie prywatna firma. Miasto nie może się uzależnić od prywatnego inwestora. W większości miast spalarnie należą do miasta lub do spółek miejskich. Prywatny inwestor inwestuje swój kapitał tylko w jednym celu: ZAROBKOWYM. To jest bardzo proste. Zamiast stadionu i ratusza powinni zbudować spalarnie, skorzystał by na tym każdy mieszkaniec NS

  3. Szaweł pisze

    Jak będą przestrzegać norm emisji w taki sposób jak szanuje się tam czlowieka (wystarczy poczytać goworka-a lub porozmawiać z byłymi i obecnymi pracownikami) to skończy się jednym wielkim truciem sądeczyny. Już to widzę jak będą filtry wymieniane… Tylko zysk się liczy. Ale cóż można z tym poradzić skoro prezydent w kieszeni a radni kupieni…

  4. Filip pisze

    W co nasze miasto inwestuje? Większość inwestycji prezydent LH jest mało dochodowe a wręcz przeciwnie trzeba do nich dopłacać np. Karta sadeczanina 3mln dopłaty do MPK z powodu braku sprzedaży biletów, sandecja ostatnio dokapitalizowana wiec może pan prezydent pokaże swoje menadżerskie zdolności i stworzy coś co będzie zarabiać

  5. kacper pisze

    Janusz, tam nie „filtrów” tylko systemy dopalające 🙂 Tego nie da się oszukać. Nie znam się, ale się wypowiem – to Twoje motto.

Zostaw odpowiedź