miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ceny paliw mocno w dół. Nawet o 70 gr/l

8 2 840

W związku z obniżeniem od 1 lutego stawki VAT na paliwa z 23% do 8%, ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach własnych Orlen obniżyły się średnio o ponad 70 groszy za litr, podał PKN Orlen. Tańsze będzie również ładowanie samochodów elektrycznych w infrastrukturze Orlenu – np. stawka za ładowanie DC z mocą 50 kW zmniejszy się o 29 groszy za kWh, podał koncern.

 

Czytaj również: 600 tys. złotych trafi do Filipa, Tymona, Zosi, Kaji, Malwiny i Neli. Województwo wspiera sześcioraczki

 

Obecne ceny paliw w Polsce są najniższe w Unii Europejskiej, sięgając średnio 5,19 zł za litr benzyny i 5,24 zł za litr oleju napędowego. Staramy się przenosić to na rynek poprzez ceny hurtowe i stacje Orlen na mikrorynkach. Sądzę, że nasza konkurencja też zaimplementuje te ceny. Robimy wszystko przez działania optymalizacyjne, żeby te ceny mogły się utrzymać – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas briefingu prasowego.

 

Pod koniec stycznia br. prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, której celem jest czasowe – od 1 lutego do 31 lipca – obniżenie do 0% stawek podatku VAT m.in. na żywność i gaz oraz do 8% – na paliwa. Nowela przedłuża także termin obowiązywania obniżki VAT na energię elektryczną i na ciepło do 5% do końca lipca.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

źródło: PAP
fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
8 Komentarze
 1. Fakdak pisze

  Nie no po pisowsku to prawie za darmo będzie za niedługo !! 2 tyg temu diesel 5.72 bez łaski a 31.01 6.02 i „zbijamy” Vat dla głupich co nie potrafią liczyć i oglądają tylko holecką i chodzą z buta !!

 2. Do Fakdak pisze

  Panie, co Pan piszesz? Taką Ci już papkę zrobiono z móżdżku? Jakby nie te działania rządu to teraz paliwo było by ponad 7 zeta. Baranku nakręcany przez wiadomo kogo, zauważ mamy globalny kryzys (Plandemia i wywołane nią skutki na całym świecie). Jak nie pasi – zawsze jesteś w strefie Shengen i możesz tankować poza granicami PL bez najmniejszego problemu 😀

 3. Fakdak pisze

  a no tak , mamy do czynienia z czystym elektoratem widze amebo.
  5.99zł – 15% = 5.25 tak ? 😀
  teraz rozrysuj w kolejnym komentarzu że 2+2=5 bo matołuszek i to ci wciśnie o 19:30

 4. Do Fakdak pisze

  Akurat prowadzę biznes i nie jest lekko. Ale takie tłumaczenie jak Twoje świadczy tylko o tym, że jesteś głupi albo niedouczony. Weź wartość bazową i inne wartości (koszty) na które składa się cena paliwa. Wprowadzasz ludzi w błąd więc sam jesteś sługusem, ale nie interesuje mnie kogo 😀 Widać wolał byś pracować za stawki z 2015 roku. Good luck 😉

 5. Fakdak pisze

  Wszyscy jako kontre piszą że prowadzą biznes na tym portalu haha 😀 taki niepozorny portal a zaraz wyjdzie że tu można koralem czy wiśnią popisać 🙂 jeszcze brakuje tekstu że już masz IP i po mnie 😀 wpadaj na herbate dawaj. Stawki z 2015 sobie zatrzymaj ja się w drobne nie bawie a nie musze miec wlasnej firmy ani pracowac w budowlance żeby zarobić . Skoro holecka ci powie -15% to trzymam się tego a nie że to ładnie brzmi. skoro lubisz że obiecujesz jedno a robisz drugie – być może przejdzie to w twojej FYRMIE jak ukraińcowi co innego gadasz a płacisz mu grosze albo nic bo na czarno. kwakaj kwakaj i tak już po pisdach – nie broniąc PO czy innych złodziei ale nie wiem czy twój móżdzek przyjmie tyle info naraz

 6. osiem_gwiazdek pisze

  elektorat na 100%. takie betonu nic nie przebije. ale fajnie że Ci sie tu podoba i prowadzisz swoj biznes. Juz niedlugo PiSiory Ci tak srubę dokreca ze bedziesz ten biznes tak szybko zamykal jak go otwierales

 7. Mr Hyde pisze

  Obniżka dotyczy VAT czyli netto pozostaje cena podwyższona przez ORLEN (oczywiście nieproporcjonalnie do cen giełdowych). W efekcie koszty paliw rosną, co przekłada się na koszty innych (właściwie wszystkich) sektorów gospodarki. Zadowolony będzie tylko bezkrytyczny wyznawca PiS.

 8. jadwiga pisze

  W podejściu rządu do drożyzny i wzrostu cen energii nie ma żadnej logiki. Najpierw było życie w bańce i wypieranie nieuniknionego, teraz jest próba ręcznego sterowania rynkiem i cenami.

Zostaw odpowiedź