miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Głuchoniema Maria Kaczor skończyła 100 lat! Dużo zdrowia dla Jubilatki

0 1 886

W piątek 21 stycznia mieszkanka Gabonia, małej miejscowości pod Starym Sączem skończyła 100 lat. Maria Kaczor przyszła na świat w 1922 r. w Gaboniu jako osoba niepełnosprawna (głuchoniema). Całe swoje życie spędziła w tej małej miejscowości. Z okazji jej okrągłego jubileuszu życia specjalne listy gratulacyjne złożył premier RP Mateusz Morawiecki, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek.

 

Czytaj również: 600 tys. złotych trafi do Filipa, Tymona, Zosi, Kaji, Malwiny i Neli. Województwo wspiera sześcioraczki

 

 

Pomimo swojej niepełnosprawności ciocia cieszy się dobrym zdrowiem. Kocha słodycze i to jest jej największa słabość – zdradza rodzina Jubilatki. – Jubilatka miała sześcioro rodzeństwa: trzech braci i trzy siostry. Żyje tylko jeden brat z którym mieszka w domu rodzinnym otoczona ciepłem i opieką najbliższych.

 

100-latkowie? Ilu zamieszkuje nasz Subregion?
Według danych z sądeckiego ZUS-u najwięcej stulatków zamieszkuje powiat nowosądecki. Jest ich 16 (kilka dni temu swoje 100 urodziny obchodziła mieszkanka Muszyny). Siedmioro jest w powiecie limanowskim, w gorlickim 5. Na ziemi gorlickiej żyje również rekordzista, który ma 108 lat!

Według prawa każdy kto kończy sto lat otrzymuje w naszym kraju specjalne, comiesięczne, honorowe świadczenie, niezależnie od tego czy ma rentę czy też emeryturę.

Wysokość tej „dodatkowej emerytury” zależy od tak zwanej kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora – wyjaśnia Anna Mieczkowska z ZUS – Ta zmienia się zawsze wraz z coroczną, marcową waloryzacją. W ubiegłym roku stulatkowie otrzymali nieco ponad 4,5 tys. złotych brutto.

Pani Marii i jej rodzinie życzymy dużo zdrowia i sił na kolejne lata życia!

 

 

źródło: starosadeckie.info
fot.: archiwum rodzinne

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź