miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dziecko w domu – 5 sposobów na ciekawe spędzenie czasu

0 456

Ferie, wakacje, przerwa świąteczna, kwarantanna, a może choroba? Jak zagospodarować czas, gdy zostajemy z dzieckiem w domu? Jakie zabawy i aktywności wymyślić, by pobudzić kreatywność dziecka, zainteresować je czymś nowym i zachęcić do aktywności? Wiele oczywiście zależy od wieku dziecka, jego zainteresowań i naszych możliwości czasowych. Aktywowanie kilkulatka i jego chęć współdziałania, znacząco różni się od ucznia na wczesnym etapie edukacji. Podsyłamy garść pomysłów na spędzenie czasu zarówno dla maluchów, jak i nieco starszych dzieci.

  1. Angażowanie w codzienne czynności

To, w jakim zakresie może nam pomóc dziecko, zależy od jego wieku, ale także naszych umiejętności aktywizowania. Przygotowanie posiłków z kilkulatkiem, jest zazwyczaj czasochłonne, ale może owocować ogromnym zaangażowaniem dziecka. Jeśli czterolatek otrzyma swoją deseczkę do krojenia, mały nożyk, a nawet fartuch kucharski, nudne zajęcie okaże się fantastyczną zabawą. Przy starszych dzieciach sprawdzi się metoda na youtubera – odgrywamy z dzieckiem program kulinarny popularnego kucharza, w tle leci ulubiona muzyka, a my przygotowujemy super danie, które zaproponuje nasza pociecha.

  1. Kreatywne prace plastyczne

Czasami zestaw kredek, farb i kolorowanka to za mały bodziec, aby kilkulatek podjął wyzwanie. Na YouTube możemy naleźć tysiące inspiracji do tego jak wykorzystać przybory plastyczne w ciekawy sposób. W ramach recyklingu możemy spróbować patentu na tęczę ze starych woskowych kredek. Resztki kredek przyklejamy do górnej krawędzi płótna malarskiego (można kupić w markecie za około 10 zł) lub do grubego białego kartonu i nagrzewamy kredki suszarką do włosów. Roztopione kredki spływają na płótno, tworząc piękny kolorowy ślad, który pozostawiamy do wyschnięcia.

  1. Domowe slimy

Czy małe, czy duże dziecko – prawie każde lubi zabawę w małego chemika. Wystarczy kilka podstawowych produktów, które znajdziemy w domu, by zrobić prawdziwego „glutka”. Jeśli nasze dziecko pokocha robić slimy, możemy zainwestować w gotowe zestawy, dzięki którym można zrobić błyszczące, chrupiące lub strzelające glutki.

  1. Ruch zabawa sport

Jeśli nasze dziecko nie jest chore, zapewne rozpiera go dziecięca niemal niespożytkowana energia. W zależności od metrażu naszego mieszkania możemy wymyślać rozmaite zabawy, takie jak tory przeszkód, chowanego, czy berek. Ciekawym pomysłem są również wszelakie wyzwania, np. kto dłużej stoi na jednej nodze, kto trafi z większej odległości papierową kulką do kosza itd. Jeśli my również mamy ochotę na małą dawkę ruchu, możemy zaangażować dziecko do wspólnego treningu. Idealne będą filmy z gotowymi zestawami ćwiczeń do aerobiku lub jogi.

  1. Gry planszowe i karciane

Do jednej z najbardziej rodzinnych form spędzania czasu należą gry planszowe. Wymagają od graczy poświęcenia czasu, skupienia i zaangażowania. Teraz oprócz chińczyka i Piotrusia możemy znaleźć tysiące kreatywnych i rozwijających gier, dostosowanych do wieku dziecka i liczby graczy. Jeśli chcemy dziecko wyciszyć, dobrym sposobem na spędzenie wieczoru jest wspólne układanie puzzli.

Aby ciekawie spędzić z dzieckiem czas oprócz świetnych pomysłów i zaangażowania czasami potrzebne są środki finansowe. Jeśli wiemy, że najbliższy czas będziemy spędzać w domu, możemy posiłkować się chwilówką bez BIK, dzięki której świetna zabawa z maluchami gwarantowana.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź