miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jedyna taka nagroda. Jedyny taki marszałek. Witold Kozłowski uhonorowany

1 942

W piątek 16 lutego miała miejsce gala finałowa plebiscytu Gazety Krakowskiej oraz Dziennika Polskiego „Moc Małopolski”. Wyróżnienia i nagrody otrzymały te samorządy i instytucje, które zrealizowały najlepsze inwestycje w regionie w latach 2018-2023. Kapituła konkursowa wręczyła trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia w czterech kategoriach: kultura, transport, sport i promocja regionu. Na gali zostało wręczone również wyróżnienie specjalne, które otrzymał marszałek Małopolski Witold Kozłowski za najlepsze inwestycje samorządowe 2018-2023. To jedyne takie wyróżnienie wręczone w Polsce. Śmiało można wnioskować, że zostało przyznane najlepszemu marszałkowi w historii naszego regionu!

Czytaj również: Ta ekipa nie próżnuje! Reaktywują kolejną kultową restaurację w Nowym Sączu – Karczmę Galicyjską

Zwycięzcami zostali m.in.: Centrum Sztuki Mościce, Nowa Huta Przyszłości, Zarząd Dróg Wojewódzkich, Gmina Chełmek, Miasto Gorlice, Gmina Iwkowa, Miasto Zakopane, Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Muzeum Małopolski Zachodniej, Gmina Ciężkowice.

– To wyróżnienie dedykuję wszystkim tym, z którymi przyszło mi współpracować w tej ponad 5 letniej kadencji: radnym województwa klubu Zjednoczonej Prawicy, moim współpracownikom z urzędu marszałkowskiego, ale także samorządowcom. Zgadzam się z całą stanowczością z redaktorem Panem Maciejem Kwaśniewskim, że Małopolska ma w sobie niesamowitą moc. Przez ten czas potrafiliśmy wspólnymi siłami przezwyciężyć wszystkie problemy i kryzysowe sytuacje, ale przede wszystkim zrealizować wiele fantastycznych projektów – mówił podczas gali marszałek województwa Witold Kozłowski.

Już 22 lutego ukaże się specjalny dodatek w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim prezentujący wszystkie wyróżnione i nagrodzone projekty.

Maciej Kwaśniewski

Rozmowa z redaktorem naczelnym Gazety Krakowskiej, Maciejem Kwaśniewskim

Panie Redaktorze dzisiaj słyszeliśmy tu o wielu inwestycjach, które zostały podzielone na 4 główne kategorie – dlaczego zdecydowano się przeprowadzić taki plebiscyt i podzielić nagrody na właśnie te 4 kategorie?

Maciej Kwaśniewski: Odpowiedź jest prosta wychodzimy z założenia, a właściwie obserwujemy to jak silna pozycje ma Małopolska na na tle całego kraju, jak wyjątkowe są tu pomysły i realizacje inwestycji w różnych, podkreślam to w bardzo różnych dziedzinach. Natomiast dlaczego zdecydowaliśmy się na 4 kategorie, czyli komunikacja, kultura, sport, promocja dlatego, że one świadczą o dynamice. Transport, wiadomo to jest próba skomunikowania z reszta kraju, a także wewnętrznie, kultura – no chyba nikt nie poświecą tyle kulturze co Małopolska, promocja – względy podobne. No i sport, ponieważ zaczęliśmy inwestować w tą dziedzinę życia, ale proszę zauważyć ze doceniamy nie tylko wielkie osiągniecia sportowców, ale właśnie te małe dziedziny i małe dyscypliny.

Czy są jakieś inwestycje, które są szczególnie bliskie Pana sercu?

Maciej Kwaśniewski: Wszystkie kulturalne, takie kulturowe – ja w ogóle używam szerszego słowa czyli coś jest kulturowego, co obejmuje nie tylko dziedziny ducha, ale także materialny dorobek. Zacznę oczywiście od Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, które powstało w Ludźmierzu – to jest wyjątkowa inwestycja , to jest w ogóle wyjątkowy pomysł. Po pierwsze jest to pomysł strategiczny wiemy, że nakłady finansowe w najbliższych latach, najbliższych – leciach to m.in: wsparcie właśnie kultury wokół Karpat. Jeżeli Polska zagrzeje miejsce w tej perspektywie no to jest to dla nas fantastyczna szansa bycia liderem w takim projekcie, a to się od dawna dzieje, zarówno Małopolska jak i Podkarpacie realizują wiele projektów, które maja pokazać, że mamy wspólne korzenie kulturowe i jest to o tyle ważne że jest to ta dziedzina kultury, która często nazywana jest kulturą ludową zupełnie niesłusznie, bo my wszyscy się z tego wywodzimy. Tu przypomnę, że w 1925 roku na wielkiej wystawie światowej sztuki w Paryżu, Polacy zdominowali tę wystawę, zdobyli najwięcej nagród, byli powszechnie podziwiania to, że przedstawili projekty artystyczne inspirowane sztuką Podhala i sztuka karpacką – to było naprawdę coś wyjątkowego. Poza tym są takie małe dokonania, małe projekty – świetnie rozwijające się małopolskie Domy Kultury – to jest coś wyjątkowego, często tego nie doceniamy, a tysiące ludzi w gminach, powiatach korzystają z tego dorobku i spotkań ze światem sztuki.

Źródło i fot.: malopolska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Iwona pisze

    Najlepszy Marszałek!

Zostaw odpowiedź