miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Gmina Chełmiec nie spełnia oczekiwań mieszkańców”. Rafał Kmak: „Czas na zmiany w Gminie Chełmiec!”

1 5 022

– Gmina Chełmiec nie spełnia oczekiwań mieszkańców – tak uważa Rafał Kmak, prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Chełmiec”. Według jego opinii funkcjonowanie gminy wymaga zmian. Jak twierdzi gmina ma służyć mieszkańcom, wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Już 7 kwietnia 2024 r. wybory samorządowe. W gminie czuć powiew wiosny, coraz więcej dyskutuje się o potrzebie zmian. Kto stanie w szranki w walce o fotel wójta gminy? Czy po dłuuugich 17 latach rządów Bernarda Stawiarskiego mieszkańcy zdecydują się na zmiany?

Czytaj również: Skandal w Chełmcu! „Ładne skargi twoja mama pisze” – w tle komunikacja zbiorowa [Interwencja czytelnika]

Rafał Kmak, prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Chełmiec”

– Jako prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Chełmiec” proponuję, aby kampania wyborcza skupiła się wokół tematów, które przez obecnie rządzących w gminie są lekceważone. Rządzący są bardzo zdystansowani. Nie słuchają opinii zwykłych mieszkańców. Najwyższy czas to zmienić – mówi Rafał Kmak. Jak twierdzi Kmak, gmina źle funkcjonuje. Nie zabezpiecza podstawowych potrzeb. Nie konsultuje. Wyklucza pewne grupy społeczne, np. komunikacyjnie. – 17 lat to zdecydowanie za długo na rządy jednej osoby. Najwyższy czas to zmienić. Należy stworzyć nowoczesną gminę na miarę XXI wieku – dodaje prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Chełmiec”.

 

Jako prezes Stowarzyszenia „Wspólnie dla Gminy Chełmiec” Rafał Kmak proponuje, aby nowy gospodarz gminy w pierwszej kolejności zajął się:

  • Komunikacją – powrót MPK na teren całej Gminy Chełmiec oraz budowa dworców przesiadkowych;
  • Środowiskiem – walka ze smogiem przy współpracy z sąsiednimi gminami;
  • Samorządem bliżej ludzi – uruchomienie punktu obsługi mieszkańców Gminy Chełmiec w okolicach ul. Witosa w Nowym Sączu.

 

 

Wybory samorządowe, kwiecień 2024
Przypomnijmy, do 12 lutego, zgodnie z kalendarzem wyborczym chętni do przejęcia władzy zostali zobligowani do powiadomienia Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców (KWW) na terenie gminy Chełmiec. Jakie komitety powstały i kto będzie się starał o przewodnictwo w gminie Chełmiec przez najbliższe 5 lat?

Czytaj również: Jednogłośne absolutorium dla prezesa Rafała Kasieczki! Za nami Walne OSP Klęczany

Warto dodać, że w przypadku powoływania komitetu wyborczego wyborców, który utworzony zostaje w celu zgłoszenia kandydatów na radnych oraz na wójta, potrzeba, co najmniej pięciu osób mających czynne prawo wyborcze oraz minimum 20 podpisów osób, popierających założenie komitetu.

Komitet wyborczy powołuje pełnomocnika wyborczego KWW, uprawnionego do występowania na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego. Powołuje również pełnomocnika finansowego.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała ,,Wykaz komitetów wyborczych zgłoszonych do rejestracji Komisarzom Wyborczym w Nowym Sączu I i II (stan na dzień 12 lutego 2024 r .)”.

W tym zestawieniu znajdziemy komitety, których członkowie powalczą o władze w gminie Chełmiec.

Obecny wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski zgłosił, aż 3 komitety wyborcze i są to: Komitet Wyborczy Wyborców Bernarda Stawiarskiego ,,Zgoda Razem”, KWW ,,Zgoda”, KWW ,,Zgoda Łączy”.

Jak wynika z nazwy komitetu wyborczego, radny gminy Chełmiec Stanisław Kuzak został liderem Komitetu Wyborczego Wyborców Stanisława Kuzaka ,,Sprawiedliwa Gmina”.

Nie znając programów wyborczych, ani ostatecznych składów komitetów wyborczych, w tym m.in. ubiegających się o mandat radnego gminy Chełmiec, wstępnie można pokusić się o, subiektywny opis wyżej przedstawionych komitetów wyborczych ubiegających się o władzę w gminie Chełmiec.

Wypada zacząć od KWW Bernarda Stawiarskiego – obecnego wójta gminy Chełmiec.
Zarejestrowano łącznie 3 komitety kojarzone z wójtem gminy. Jak wszem wiadomo, Bernard Stawiarski, dla osiągniecia zwycięstwa wyborczego, od przeszło 17 lat stosuje ten manewr taktyczny. Polega on na zgłaszania kilku komitetów wyborczych. Nazwy własne tych komitetów: „Zgoda”, „Zgoda Razem” oraz „Zgoda Łączy” chwytają „za serce”… Obserwując dotychczasowe wybrane zachowania, trwającej kariery wójta Stawiarskiego, to znaczenie wyrazu ,,zgoda” jest jedynie mało wyrafinowanym zabiegiem socjotechnicznym.

Ciekawie natomiast wygląda skład osobowy komitetów. Zasiadają w nich osoby, które w jakiś sposób, wcześniej lub obecnie są związane wójtem gminy Chełmiec. Na przykład pełnomocnikami dwóch różnych, a jednak „tożsamych” komitetów wyborczych „Zgoda Razem” i „Zgoda” są (odpowiednio) Bogumiła Aszklar-Lelito – emerytowana dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej gminy Chełmiec i Mirosław Kazimierz Lelito, są małżeństwem. Co ciekawe i jest to ,,tajemnicą poliszynela”, osoby te pełniąc funkcje w komitetach wyborczych tego samego lidera, są małżeństwem i rodzinnie z Bernardem Stawiarskim związani.

Jak wieść gminna niesie, do składów KWW Bernarda Stawiarskiego na kandydatów na radnych gminy rekrutowano z: obecnych radnych, sołtysów chełmieckich sołectw i osób aktywnych, w lokalnych społecznościach. Z obserwacji wynika, że osoby wykorzystywane są przedmiotowo. Odnosi się wrażenie, że kandydatów na radnych upycha się na trzech listach wyborczych po to, żeby ,,zabrać głosy „kontrkandydatom”. Nieistotne jest, kto zostanie radnym. Odnosi się wrażenie, że ,,liczy się ilość, a nie jakość”. Charakterystyki osobowości kandydatów na radnych do KWW Bernarda Stawiarskiego od lat nie zmieniły się – są to osoby starsze, nie wykazujące własnej inicjatywy i bez polotu, których program wyborczy można ująć w jednym zdaniu: „ja tak samo jak wójt Stawiarski”. Jednak, są to sprawdzeni „żołnierze” wójta w realizacji jego woli, w większości uzależnieni (choć w części) od gminy poprzez: powiązania biznesowe, zatrudnienie ich rodzin na gminnych etatach lub w instytucjach kontrolowanych przez gminę. Są to również społecznicy, których działalność społeczna w większości uzależniona jest od gminnych dotacji. Można by rzec, towarzystwo wzajemnej adoracji, któremu utrzymanie władzy gwarantuje byt materialny, lub społeczny.

Należy zastanowić się czy mieszkańcy gminy Chełmiec kolejny raz dadzą się nabrać i wybiorą tych samych radnych, którzy nie potrafią lub nie mogą zaproponować nic nowego mieszkańcom Gminy?

Komitet Wyborczy Wyborców Stanisława Kuzaka ,,Sprawiedliwa Gmina”.
To ruch samorządowy zainicjowany przez Stanisława Kuzaka – od dziesięciu lat jest radnym, od dwunastu sołtysem w Chomranicach. Pan Kuzak w 2018 r. w ostatniej chwili wycofał się z kandydowania na wójta Chełmca (wtedy to startował z ramienia KWW Prawo i Sprawiedliwość), by ostatecznie wystartować na radnego z list KWW Bernarda Stawiarskiego „Zgoda”.
Pan Kuzak, przejście do obozu przeciwnika wyborczego motywował mi.in tym, ,,że jako radny gminy Chełmiec w sposób niezamierzony mógłbym się przyczynić do osłabienia autonomiczności naszej Gminy, której gwarancją jest obecnie jedynie wójt Stawiarski.”
Nomen omen, z nieznanej przyczyny, zaraz po wyborach samorządowych w 2018 r. jako radny, z poparciem 271 wyborców, co stanowiło 9,99% wszystkich głosów w okręgu, przeszedł do „indywidualnej opozycji” wobec wójta Gminy Chełmiec.
Teraz zarejestrował swój komitet, bo chce ponownie wystartować w nadchodzących wyborach na wójta gminy Chełmiec. Pełnomocnikiem finansowym komitetu jest Janusz Sekuła.
Stanisław Kuzak skupił wokół siebie przede wszystkim pełnych zapału niedoświadczonych, entuzjastów dostrzegających potrzebę zmiany w sposobie zarzadzania Gminą i tych, którzy …mają dość długich rządów wójta Stawiarskiego.

Rafał Kmak odpowiada za rejestracje kandydatów w gminie Chełmiec

Bezpośrednio do PKW w Warszawie został zrejestrowany Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że osoby zaangażowane w wyborach samorządowych mogą zgłaszać swoich kandydatów. Działa to na wszystkich szczeblach (wojewódzkim, powiatowym oraz gminnym). W Chełmcu za zgłaszanie kandydatów na radnych i na wójta odpowiadał będzie Rafał Kmak. Ten 40-letni lokalny działacz społeczny, w gminnym samorządzie funkcjonuje już od 10 lat (był radnym i kandydatem na wójta w 2018 r. Zdobył wtedy bardzo dobry wynik, prawie 2 tysiące głosów). Kogo wystawi PiS na kandydata na wójta gminy Chełmiec oficjalnie jeszcze nie wiadomo.

Pozostały jeszcze komitety, które zarejestrowały chęć w startach na poziomie rad powiatu i województw. Póki co, nie wiemy, czy wystawią swojego kandydata do wyborów samorządowych na poziomie gminy Chełmiec. Są to: PJJ, Platforma, Konfederacja, PSL, Trzecia Droga i wiele innych komitetów wyborczych.

Czas na rejestrowanie swoich kandydatów komitety mają do 4 marca (na radnych). Natomiast kandydat na wójta może zostać zgłoszony najpóźniej do 14 marca.

W gminie Chełmiec zapowiada się więc bardzo interesująca samorządowa kampania wyborcza, której będziemy się przyglądać. Mieszkańcy gminy odpowiedzą sobie na pytanie, czy 17 lat rządów obecnego wójta już wystarczy i w końcu lokalna społeczność zacznie żyć na miarę XXI wieku…

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. All Ganonim pisze

    A kto wybiera buraka co zdania po polsku nie potrafi złożyć? Wstyd na cały kraj w telewizji ale dalej rządzi.
    Przecież ludzie na poziomie nie zakglosują na takiego tylko tacy na jego poziomie.

Zostaw odpowiedź